UHANS-I8-fotoekrani1
Android Celulare e Tablet Recensione

UHANS i8 – Surpriza e leverdisshme qĂ« vjen me Njohjen e FytyrĂ«s

KompanisĂ« Shenzhen Hans Electronic Technology CO. LTD. iu deshĂ«n 4 vite pĂ«r tĂ« sjellĂ« UHANS nĂ« treg dhe sot do zbulojme UHANS i8. Ata ia dolĂ«n tĂ« ndĂ«rtonin njĂ« markĂ« qĂ« do tĂ« arrinte nĂ« tĂ« gjitha anĂ«t e globit. Koncepti i markĂ«s UHANS po u jep konsumatorĂ«ve njĂ« ‘Faktor – Uauu’ me teknologjitĂ« mĂ« tĂ« avancuara duke ofruar cilĂ«si dhe telefona me çmime tĂ« pĂ«rballueshme dhe tĂ« dizenjuar bukur. Secila gĂ«rmĂ« e emrit tĂ« tij i dedikohet njĂ« linje prodhimi:

“U” – seria pĂ«r smartfonĂ« tĂ« kategorisĂ« sĂ« lartĂ« dhe avantgardĂ«.

“H” – seria pĂ«r celularĂ« me kapacitet tĂ« madh tĂ« baterisĂ«.

“A” – seria e smartfonĂ«ve tĂ« pĂ«rballueshĂ«m pĂ«r buxhetin.

“N” – seria pĂ«r telefona trendy tĂ« pajisur me teknologjinĂ« mĂ« tĂ« fundit.

“S” – seria pĂ«r smartfonĂ« me stil dhe tĂ« modĂ«s.

 UHans-i8-fotodetaje1

PĂ«rveç kĂ«tyre, UHANS ka prodhuar smartfonĂ« tĂ« tjerĂ« pa ndonjĂ« gĂ«rmĂ« tĂ« caktuar nga emri i vet por duke iu referuar telefonit “flagship” (telefoni mĂ« i shitur) tĂ« cilin kanĂ« arritur ta klonojnĂ«.

Sot do të vlerësojmë pikërisht një telefon të tillë: UHANS i8

UHANS i8: Dizenjo, Ekrani

Siç mund ta shikoni, lançimi i ri trendy i UHANS-it pĂ«rngjan shumĂ« me modelin S8 tĂ« Samsungut. MeqĂ« ky telefon Ă«shtĂ« shumĂ« popullor, shumĂ« marka tĂ« lira e kanĂ« kopjuar dizenjon e tij dhe e kanĂ« pajisur atĂ« me pjesĂ« mĂ« tĂ« vjetra ose mĂ« tĂ« lira tĂ« cilat janĂ« ende tĂ« mira e tĂ« pĂ«rshtatshme pĂ«r t’u pĂ«rdorur.

Falë kësaj strategjie kompanitë mund të prodhojnë smartfonë me kosto shumë të ulët dhe ti shesin për më pak se 150 dollarë!

gearbest

UHANS i8 ka përdorur një kornizë aliazhi zinku me panele të tejdukshme xhami për trup. Kur e shikon telefonin ndoshta mendon se ai është shumë më i kushtueshëm se sa është në të vërtetë.

Me njĂ« ekran HD+ 5.7 inç (1440×720 piksela) nĂ« raportin 18:9, kjo pajisje e shkĂ«lqyer do t’ju japĂ« njĂ« pamje tĂ« tĂ« mirĂ« e tĂ« gjerĂ«. Ky telefon ndihet mirĂ« nĂ« duart tuaja pĂ«r shkak tĂ« cepave tĂ« rrumbullakĂ«t dhe sigurisht, pĂ«r shkak tĂ« tendencĂ«s mĂ« tĂ« fundit e tĂ« paturit njĂ« trup mĂ« tĂ« gjatĂ«, por mĂ« tĂ« ngushtĂ«.

UHANS-i8-fotodetaje2

Ai vjen me njĂ« sensor shenje gishti 360-gradĂ« nĂ« pjesĂ«n e pasme pĂ«r tĂ« shkyçur telefonin tuaj shpejt. PoshtĂ« Ă«shtĂ« njĂ« portĂ« USB e tipit C qĂ« shĂ«rben pĂ«r karikim ose pĂ«r tĂ« vendosur kufjet. ThĂ«nĂ« kjo, kuptohet qĂ« nuk gjendet njĂ« portĂ« 3.5 milimetra por UHANS e ka pajisur modelin i8 me njĂ« pĂ«rshtatĂ«s USB tipi C – 3.5 mm.

gearbest

UHANS i8: Kamera

Kamerat e i8-Ă«s nuk janĂ« ndonjĂ« mrekulli. Mos prisni foto spektakolare por me dritĂ«n e ditĂ«s ju mund tĂ« bĂ«ni foto tĂ« mira. NĂ« pjesĂ«n e pĂ«rparme, Ă«shtĂ« njĂ« kamera 8 megapiksel e cila ju jep mundĂ«sinĂ« tĂ« bĂ«ni selfie ose ta shkyçni me ‘Njohjen e fytyrĂ«s’. ËshtĂ« e mundur qĂ« tĂ« formoni deri nĂ« 5 profile fytyrash qĂ« ta shkyçni kĂ«tĂ« pajisje UHANS. NĂ« pjesĂ«n e pasme do tĂ« gjeni njĂ« kamera dyshe 16+3MP pĂ«r tĂ« shkrepur fotografi me thellĂ«si duke bĂ«rĂ« tĂ« mundur qĂ« ju tĂ« bĂ«ni poza me njĂ« sfond tĂ« mjegullt.

 UHANS-i8-fotodetaje3

gearbest

UHANS i8: Performanca dhe Bateria

UHANS i8 punon lehtĂ« dhe qĂ«ndrueshĂ«m me Android-in 7.0. Ju mund tĂ« bĂ«ni çdo gjĂ« qĂ« dĂ«shironi pa asnjĂ« ngecje. UHANS-i e ka pajisur telefonin me njĂ« processor tĂ« vjetĂ«r, MTK6750T (Helio P20). Konsiderohet si njĂ« lĂ«vizje e zgjuar, krahasuar me mĂ« tĂ« riun P25, diferencat janĂ« tĂ« vogla. ËshtĂ« fare pak mĂ« i ngadaltĂ« por çmimi Ă«shtĂ« shumĂ« mĂ« i ulĂ«t! Me 4GB RAM brenda i8-Ă«s, kryerja e shumĂ« detyrave nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ« (multitasking) nuk pĂ«rbĂ«n ndonjĂ« problem. Kapaciteti i brendshĂ«m ju jep mundĂ«sinĂ« tĂ« ruani shumĂ« tĂ« dhĂ«na ose tĂ« instaloni qindra aplikacione. Memoria Ă«shtĂ« mjaftueshĂ«m pĂ«r pothuajse çdokĂ«nd dhe kur nuk Ă«shtĂ«, ju mund tĂ« shtoni njĂ« kartĂ« SD deri nĂ« 128GB (nuk Ă«shtĂ« e pĂ«rfshirĂ« bashkĂ« me telefonin).

UHANS-i8-fotodetaje4

Kur vjen puna te “karburanti”, kapaciteti i baterisĂ« Ă«shtĂ« mjaftueshĂ«m i madh qĂ« t’ju mbajĂ« pĂ«rgjatĂ« tĂ« gjithĂ« ditĂ«s. NjĂ« bateri e paheqshme me kapacitet 3500mAh (miliamper orĂ«) Ă«shtĂ« goxha shumĂ« pĂ«r njĂ« telefon me karakteristikat e lartpĂ«rmendura. Po tĂ« kishte njĂ« bateri mĂ« tĂ« madhe, smartfoni do tĂ« ishte mĂ« i trashĂ« dhe mĂ« pak i rehatshĂ«m pĂ«r t’u mbajtur. Si pĂ«rfundim, me kĂ«tĂ« telefon, arsyeja kryesore e UHANS-it pĂ«r ta nxjerrĂ« nĂ« treg atĂ« Ă«shtĂ« dizenjoja. NjĂ« tjetĂ«r gjĂ« e mirĂ« qĂ« duhet ta dini pĂ«r tĂ«, Ă«shtĂ« se suporton karikimin e shpejtĂ«. NĂ« pĂ«rgjithĂ«si i8-a Ă«shtĂ« njĂ« smartfon i mirĂ«.

gearbest

UHANS i8: PĂ«rfundimi

UHANS i8 duket bukur dhe Ă«shtĂ« njĂ« telefon i mirĂ« pĂ«r koston e ulĂ«t qĂ« ka, i cili ulet nĂ« njĂ« karrike diku poshtĂ« nĂ« seksionin e telefonave mesatarĂ«. Idea e mençur e pĂ«rdorimit tĂ« pjesĂ«ve tĂ« vjetra tĂ« tilla si proçesori i parafundit Helio P2X e bĂ«n i8-Ă«n shumĂ« mĂ« tĂ« lirĂ« sesa telefonat konkurrues tĂ« pajisur me pjesĂ«t mĂ« tĂ« fundit. Siç e thamĂ« edhe mĂ« parĂ«, ju nuk do tĂ« vĂ«reni shumĂ« ndryshim nĂ« shpejtĂ«si, dukeqenĂ«se shumica e pjesĂ«ve janĂ« lehtĂ«sisht mĂ« tĂ« ngadalta. UHANS i8 mund tĂ« ishte telefoni ‘fillestar’ i pĂ«rkryer pĂ«r kĂ«do qĂ« po kĂ«rkon pĂ«r njĂ« telefon shumĂ«, shumĂ« tĂ« lirĂ« por tĂ« mirĂ«. 

Karakteristikat:

 Proçesori – TetĂ«-BĂ«rthamĂ«sh 4x 1.5 GHz ARM-A53 Cortex + 4x 1.0 GHz ARM-A53 Cortex

Qarku elektronik – MediaTek MT6750T, Proçesor 64-bit

GPU (Karta Grafike) – ARM Mali-T860 MP2, 650 MHz, 2-BĂ«rthama

Kamera – Kamera e pasme 16 Megapiksel + 3 Megapiksel me blic tĂ« dyfishtĂ« LED dhe AF | Kamera e pĂ«rparme 8 Megapiksel

Kujtesa – RAM- 4GB LPDDR3, 833MHz | ROM 64GB, Kujtesa e jashtme deri nĂ« 128GB

Ekrani – MadhĂ«sia 5.7 inç IPS HD+ (1440×720 Piksela)

Bateria – E paheqshme 3,500mAh Litium-Polimer

SIM – SIM dyfishe (Nano-SIM + Nano-SIM)

SensorĂ«t – Sensori i afĂ«rsisĂ« Proximity, Akselerometri, Drita e ambientit, Sensori i busullĂ«s,  Sensori i shenjĂ«s sĂ« gishtit (nĂ« pjesĂ«n e pasme), Sensori i xhiroskopit

Sistemi operativ – Android 7.0 Nougat OS

Dimensionet – 71.8 mm x 152.7 mm x 10.0 mm

 Pesha – 202 GramĂ« (BashkĂ« me baterinĂ«)

gearbest

ose.al – Shtepia e teknologjise

Marin Kamberi
Ekonomist dhe përkthyes i apasionuar pas teknologjisë dhe sidomos pas smartfonëve. Gjeta hapësirën për të shkruajtur tek "ose.al - Shtëpia e teknologjisë", ku shpirti i skuadrës dhe pasioni ka formuar një portal pararojë për të gjithë shqiptarët.