Samsung Galaxy Tab S3 - recensioni - skeda teknike - foto - fotografi
Android Celulare e Tablet Recensione

Recensione i tabletit me te ri: Samsung Galaxy TAB S3

[ms_dropcap color=”” boxed=”no” boxed_radius=”5″ class=”” id=””]Samsung Galaxy Tab S3[/ms_dropcap] pergjithesisht eshte nje tablet shume i mire, dhe sidomos ka nje laps dixhital efikas dhe te mrekullueshem. Mbase ne disa aspekte kopjon dicka nga iPad Pro 9.7 , per fat te keq persa i perket cmimit. Gjithesesi performanca ne pergjithesi, dhe ne vecanti ekrani jane mjaft te mire.

Ne hedhjen ne treg, kutia e nje Samsung Galaxy S8 permban nje karikues bateria “fast charge”, pra me karikim te shpejte. Ky mekanizem lejon nje karikim nga 0 ne full brenda nje kohe prej 1 h e 45 min. Nje adaptues USB te tipit C dhe nje tjeter adaptuas gjithmon te tipit C por per kategorine micro-USB. Paketa kompletohet nga aurikolare te tipit AKG me fije kundra ngaterrimtare.

[ms_row] [ms_row][ms_column style=”1/2″ class=”” id=””] [ms_image_frame src=”” border_radius=”5″ link=”” link_target=”_blank” light_box=”no” class=”” id=””] [/ms_column][ms_column style=”1/2″ class=”” id=””] [ms_list icon=”fa-check” icon_color=”#ffffff” icon_boxed=”yes” background_color=”#81d742″ boxed_shape=”circle” item_border=”no” item_size=”12″ class=”” id=””]

 

 

[ms_list_item]Permasat: 237.3 x 169 x 6 mm[/ms_list_item] [ms_list_item]Pesha: 429 g[/ms_list_item] [ms_list_item]Procesori: Quad-core, 2150 MHz, Kryo, 64-bit[/ms_list_item] [ms_list_item]RAM: 4 GB[/ms_list_item] [ms_list_item]Memoria: 32 GB[/ms_list_item] [ms_list_item]Skeda Memoria SD 256 GB [/ms_list_item] [ms_list_item]Ekrani: 9.7″, 1536 x 2048 pixels[/ms_list_item] [ms_list_item]Bateria: 6000 mAh[/ms_list_item] [ms_list_item]Fotokamera: 13 MP, f/1.9, 27mm, autofokus, LED flash[/ms_list_item] [ms_button style=”normal” link=”https://ose.al/produkti/samsung-galaxy-s8/” size=”medium” shape=”” shadow=”no” block=”no” target=”_self” gradient=”no” color=”” text_color=”#ffffff” icon=”fa-cog” icon_animation_type=”bounce” border_width=”0″ class=”” id=””]Skeda teknike[/ms_button] [/ms_list] [/ms_column][/ms_row]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”HARDWARE DHE MATERIALI” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-cogs” open_icon=”fa-cogs” status=”close”]

Dezign i ketij Samsung Galaxy Tab S3 eshte mjaft i bukur. Shume i holle dhe elegant, dhe ngjan shume me serine e smartphoneve S te Galaxy (deri ne S7). Materiali kryesisht prej xhami konfirmon elegancen e tij, se bashku me miksin e metalit. Shume i lehte per permasat qe ka. Per tu admiruar dhe forma qe i pershtatet njesise 4:3 dhe jo te zakonshmes 16:9.

Butoni i perparme fizikisht i klikueshem, integrohet nga sensori i shenjes se gishtave. Anash ka butonat e perhershem te ndezje / fikjes apo dhe volumit. Altoparlantet, te teknologjise AKG, jane gjithsej 4 dhe kane nje performance fantastike (sidomos kur shohim video HD). Gjithsesi duhet thene qe presioni sonor dhe volumi jane ne pergjithesi nje shkalle me poshte se iPad Pro 9.7, konkurent direkt.

Procesori eshte nje SnapDragon 820. Pergjithesisht ka performance te mire, por jo efikacitet shume te larte. Ky aspekt negativ kompensohet nga nje bateri prej 6000 mAh qe dhuron mjaftueshem energji per nje dite te mire pune. Tab S3 prezantohet me memorie RAM prej 4 GB dhe memorie disk prej 32 GB te zgjerueshme deri ne 256 GB. Sic shihet, memoria fillestare nuk eshte e mjaftueshme. Per nje funksionim fluid shume shpejte do te keni nevoje per nje memorie te zgjeruar. Ne pergjithesi nuk nxehet kurre.

[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”EKRANI” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-mobile” open_icon=”fa-mobile” status=”close”]

Ekrani eshte fantastik. Si gjithnje kemi te bejme me nje nder pikat me te forta te Samsung. Teknologjia Super AMOLED eshte nje siguri performance. Samsung Galaxy Tab S3 ka nje diagonale prej 9.7” dhe nje rizolucion prej 2048 x 1536 pixel. Gjithashtu kemi te bejme me nje ekran teper luminoz, qe shfaq imazhe mjaft precise. E kote te shtojme me shume komplimente dhe aspekte pozitive. Ekrani eshte thjeshte me i miri ne treg nder te gjithe tablet. [/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”BATERIA” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-volume-up” open_icon=”fa-volume-up” status=”close”]

Bateria ne pergjithesi eshte mjaft e mire. Prej 6000 mAh siguron nje autonomi mjaft te larte. Arrin te mbeshtese fuqishem Procesorin, i cili nga ana e tij nuk e ndihom baterine pasi nuk ka nivele te larta eficente. Me perdorim intensiv arrijme me kenaqesi ne mbylljen e dites dhe tepron akoma rikarikim. [/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”SOFTWARE” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-slack” open_icon=”fa-slack” status=”close”]

 

Sistemi operativ praktikisht eshte nje kopje e nje smartphoni. Baza natyrisht eshte Android Nougat, por surplusi vjen nga lapsi dixhital S Pen. Kemi provuar tipin Stadler, i prodhuar apostafat per kete Tab S3, por jemi te bindur qe dhe lapsi standart i serise eshte precis dhe i bukur. Sensibiliteti i lapsit eshte i larte, dhe ai mund te perdoret ne te gjitha aplikacionet. Shquhet sidomos per nje thjeshtesi perdorimi ne aplikacionin “Note”, ku mund te mbajme shenime me shkrim nepermjet lapsit dixhital.

Aplikacioni “Note” nuk sinkronizohet me automatikisht me Evernote por sinkroniziohet me Samsung Cloud dhe me Google Drive. Per fat te keq nuk jep mundesine e shkrimit mbi faqen e “Note” njekohesisht me publikimin e nje fotoje apo imazhi. Por nga ana tjeter jepet mundesia per te shkruajtur mbi PDF me ane te lapsit. Prezent ne kete Galaxy Tab S3 edhe funksioni “Smart Flow” i cili jep mundesine e pergjigjeve te njoftimeve qe vijne ne smartphonin tuaj Samsung.

Aplikacionet funksionojne mjaft mire. Per fat te keq duhet te perserisim qe aplikacionet Android (ne ndryshim nga ato iOS) nuk jane te optimizuara per funksionim edhe ne tablet. Por nga ana tjeter te pakten nuk duhet ti blini dy here !!!! Kjo ne fakt ndodh me Apple, e cila shpesh na detyron te blejme dy here te njejtin aplikacion, nje here per iPhone dhe heren e dyte per iPad!!! Absurde. Gjithsesi, te luash me kete Galaxy Tab S3 eshte e mrekullueshme. Lojrat jane fluide. Real Racing hapet ne 18 sekonda.

[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”FOTOKAMERA DHE MULTIMEDIA” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-camera” open_icon=”fa-camera” status=”close”]

Ne aspektin e fotove eshte e kote te shprehemi. Kemi te bejme me nje fotokamer jo shume kualitative. Le te themi qe eshte e mire vetem per te bere foto te thjeshta te dokumentave apo objekteve nga afer, ne ambjente me drite te mjaftueshme. Mund te kishte bere me shume Samsung ne kete aspekt.

Audio perkundrazi ka nje nivel shume shume te larte. Por jo ne lartesine e iPad Pro 9.7.

[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_flip_box direction=”horizontal” front_paddings=”15″ front_background=”#1e73be” front_color=”#ffffff” back_paddings=”15″ back_background=”#1e73be” back_color=”#ffffff” class=”” id=””]Konkluzionet|||

[sociallocker]

Tab S3

Kemi te bejme me nje tablet shume te mire, mundesisht nje nder me te miret ne pergjithesi. Aspekti me negativ: Cmimi !!!! Ashtu si dhe ai i iPad Pro 9.7, eshte teper i larte. Fiton cdo gare persa i perket ekranit, ndersa loja me iPad del barazim persa i perket lapsit dixhital. Humb per fotokameren dhe sistemin e aplikacioneve. Ne pergjithesi dime qe tregu tablet te sistemit operativ Android nuk eshte shume performant ne krahasim me Apple. Ne fakt, seria iPad mbizoteron tregun boteror. Por jemi te bindur qe ky Galaxy Tab S3 do te mund te ofroje nje kthese te fuqishme ne kete aspekt. Rrit kompetitivitetin! Per ta blere, prisni gjithsesi nje ulje cmimi.[/sociallocker]

[/ms_flip_box]

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.