GooPhone X-iPhone X Edition-spektakel
Celulare e Tablet Iphone Recensione

Zyrtare: Fotot dhe karakteristikat e iPhone X Edition

Në 10 vitet e fundit që na kanë ndarë nga iPhone 2G i parë, Apple nuk ka prezantuar asnjëherë një ndryshim rrënjësor si dje i ofruar nga iPhone X Edition 😍😍😍.

Pas pothuajse dy vitesh zërash dhe thashethemesh, iPhone X Edition është më në fund i vërtetë dhe po përgatitet të hap rrugën për gjeneratat e ardhshme të smartfonëve nga Cupertino. Fillojmë me një dizajn tërësisht të rinovuar që sheh një ekran të madh 5.8″ Super Retina OLED që zën pothuajse të gjithë sipërfaqen e përparme. Nuk ka cepët e lakuar për celularin e ri të Apple, e cila na ofron një panel tradicionale të sheshtë. Kornizat janë jashtëzakonisht të vogla dhe një rezolucion prej 2436×1125 me 458 ppi.

iPhone X

Teknologjia True Tone Display, tashmë për disa breza në iPad, gjithashtu vjen në iPhone, e cila lejon ndryshimin automatik të temperaturës së ekranit për tu me përshtatur dritën në dhomë. Gjithashtu ka mbështetjen për teknologjinë HDR10, Dolby Vision dhe 3D Touch. Prania e një ekrane kaq të zgjeruar ka çuar në heqjen e butonit të shtëpisë, i zëvendësuar tani nga një grup i pasur gjestesh nga ekrani, të tilla si shumëfishimi i aksioneve me anë të një rrëshqitjeje. Te mundura jane edhe veprimet që lidhen me çelësin e ndezjes, të tilla si thirrja e Sirit dhe aktivizoni Apple Pay.

iPhone x Edition: Apple A11 Bionic

Nën përkrenaren e iPhone X, është zemra më e fuqishme e bërë ndonjëherë nga Apple, e aftë të rivalizojë dhe të mundë edhe iPad-in e ri. Kjo është Apple A11 Bionic, një SoC me një CPU të pashembullt me 4 Core Mistral me konsum të ulët të energjisë dhe 2 bërthama Monsoon me performancë të lartë, të ndihmuar nga 3GB RAM. Kjo është hera e parë që Apple heq dorë nga përdorimi i një procesori dual core (A10 Fusion ishte një dual-dual) në një produkt të gamës së iPhone.

Eshtë edhe hera e parë që procesi i prodhimit 10nm futet në një smartphone Apple.

iPhone x Edition: GPU

Megjithatë, GPU është më i shpejtë se 30% në krahasim me gjeneratën e mëparshme. Apple A11 Bionic gjithashtu përfshin një çip të ri dual core të Motorit Neural që mund të llogarisë 600 miliardë operacione për sekondë për të analizuar më mirë formën dhe thellësinë e fytyrës.

iPhone X-procesor

Vazhdimi i analizës së risive, iPhone X Edition shënon një braktisje të përkohshme të teknologjisë TouchID, e cila vazhdon të jetojë në iPhone 8 dhe 8 Plus.

Gjurmët e gishtave poshtë ekranit nuk janë në gjendje të debutojnë për këtë model për shkak të teknologjive që janë ende të papjekura. Shtepia e teknologjise e kishte paraprirë lajmin. Lexoni artikullin: iPhone heq dore nga…

Kjo nuk do të thotë që iPhone X heq dorë nga sistemi i njohjes biometrike, duke pasur parasysh prezencën e sensorëve të rinj, të vendosur në pjesën frontale, me të cilën mund të shfrytëzoni FaceID-in e re.

iPhone X Edition-Ekrani

iPhone x Edition: FaceID

FaceID përdor kamerën e re të vërtetë të thellësisë që shfrytëzon 30,000 pikë për të krijuar një model dhe të njohë fytyrën e përdoruesit edhe në errësirë, me një diferencë gabimi prej vetëm 1 në milion kundrejt 1 nga 50,000 të TouchID.

Përsëri, të gjitha të dhënat biometrike ruhen brenda SoC dhe nuk ndahen me Apple.

Pjesa e kamerës sheh një ndryshim si nga sensorët, gjithmonë me 12 MegaPixel f/1.8, por me aftësinë për të kapur 83% më shumë dritë, si dhe nga orientimi i modulit të dyfishtë tani në vertikale. Kamera e dytë gjithashtu me 12 megapixel, ka stabilizimin e OIS dhe gjatësinë fokale f/2.4. Në sajë të kamerës së përparme me 7 MegaPixel, mund të fotografoni në modalitetin portret me këtë sensor, si dhe të përfitoni të gjitha tiparet e nhohjes së fytyrave, duke përfshirë Animoji e ri.

iPhone X Edition-fotokamera

 

iPhone x Edition: Video [email protected]

Lajm i rëndësishëm në anën e videos: në sajë të fuqisë së ofruar nga A11 Bionic dhe ISP-ja e re, iPhone X Edition është celulari i parë në botë që mund të regjistrojë filma me rezolucion 4K në 60 fps, ndërsa lëvizja e ngadaltë mund të arrijë 240fps edhe në rezolucion 1080p FullHD.

Materialet do gjejmë një pjesë mbrapa plotësisht e qelqtë që lejon integrimin e një sistemi të dedikuar të ngarkimit pa kabëll (wireless) dhe një kornize tërësisht çelik inox që mbulon skajet e smartphone. Përmirësim i autonomisë, që rritet me 2 orë në krahasim me iPhone 7, duke e bërë atë të krahasuar me iPhone 7 Plus.

Natyrisht, iPhone X Edition është me sisitemin operativ iOS 11 dhe do të jetë në dispozicion me 999 dollarë (mendohet ne Europe te kushtoje rreth €1200) për versionin 64GB ( gjithashtu paraqesin 256GB (€1360)), duke filluar nga 27 tetor dhe disponueshmërinë nga 3 nëntor 2017.

©ose.al • Shtëpia e teknologjisë

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.