Android Celulare e Tablet Recensione

Recensioni Sony Xperia XZ Premium – aspektet pozitive dhe negative | ose.al

Recensioni Xperia XZ Premium

Recensioni Xperia XZ Premium i nxjerr shume primate. Eshte dispozitivi i pare ne tregun europian me procesorin SnapDragon 835. Smartphoni i pare me nje ekran 4k HDR. Celulari i pare me nje procesor “te dedikuar” per te regjistruar imazhe ne “super slow motion” me 960 fps. Sikur dhe vetem keto karakterstika te shtjellonim, celulari do te konsiderohej fantastik….

[ms_row] [ms_row][ms_column style=”1/2″ class=”” id=””] [ms_image_frame src=”” border_radius=”5″ link=”” link_target=”_blank” light_box=”no” class=”” id=””] [/ms_column][ms_column style=”1/2″ class=”” id=””] [ms_list icon=”fa-check” icon_color=”#ffffff” icon_boxed=”yes” background_color=”#81d742″ boxed_shape=”circle” item_border=”no” item_size=”12″ class=”” id=””]

 

[ms_list_item]Permasat: 156 x 77 x 7.9 mm[/ms_list_item] [ms_list_item]Pesha: 195 g[/ms_list_item] [ms_list_item]Procesori: Octa-core (4×2.45 GHz Kryo & 4×1.9 GHz Kryo)[/ms_list_item] [ms_list_item]RAM: 4 GB[/ms_list_item] [ms_list_item]Memoria: 64 GB[/ms_list_item] [ms_list_item]Skeda Memoria SD 256 GB[/ms_list_item] [ms_list_item]Ekrani: 5.5″, 3840 x 2160 pixels, IPS LCD[/ms_list_item] [ms_list_item]Bateria: 3230 mAh[/ms_list_item] [ms_list_item]Fotokamera:19 MP, f/2.0, 25mm, LED flash[/ms_list_item] [ms_button style=”normal” link=”https://ose.al/produkti/sony-xperia-xz-premium/#aps-specs” size=”medium” shape=”” shadow=”no” block=”no” target=”_self” gradient=”no” color=”” text_color=”#ffffff” icon=”fa-cog” icon_animation_type=”bounce” border_width=”0″ class=”” id=””]Skeda teknike[/ms_button] [/ms_list] [/ms_column][/ms_row]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”HARDWARE DHE MATERIALI” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-cogs” open_icon=”fa-cogs” status=”close”]Trupi eshte i ndertuar me xham perpara dhe prapa, dhe shume refleksiv. Thuajse pasqyre. Pjesa tjeter prej metali. Teper i bukur!! Per fat te keq pjesa frontale ka korniza shume te theksuara dhe qe per me teper nuk kane taste funksionesh. Por ne pergjithesi telefoni dallohet nga rivalet per bukuri. Aspekt negativ eshte pesha dhe jane permasat. Eshte i madh dhe i rende. Por nga ana e rreshqitshmerise sillet mjaft mire. Ka nje trajtim oleofobik optimal. Dakort, shenjat e gishtave mbeten mbi trup, por jo dhe aq sa mund te mendohej. Mjaft veshtire per tu perdorur me vetem nje dore! Vendodhja e butonit te fotokameres eshte shume interesante. Ne pjesen anesore lehtesisht i arritshem. Funksionon mjaft mire edhe tasti i fikjes/bllokimit. Ky i fundit ndodhet ne pjesen anesore, dhe ka te integruar sensorin e shenjes se gishtave!! Gjetje mjaft e lezetshme. Sensoi i shenjes se gishtave eshte ultra performant. Funksinon 10 here ne 10 tentativa. Per fat te mire Sony ka risjelle sensorin LED RGB per njoftimet. Aspekt mjaft pozitiv eshte dhe sistemi stereo i altoparlanteve te ndodhur ne pjesen frontale.

Procesori eshte tashme i famshmi SnapDragon 835, qe kemi pare ne rivalet Xiaomi Mi6 dhe Galaxy S8. Fjalet jane te teperta. Performanca e ketij procesori eshte impresionuese. Teper i shpejte dhe duke konsumuar me pak energji se modelet e procesoreve te kompanive rivale. Nuk nxehet kurre! Memoria disk vjen me 64 GB, e zgjerueshme me micro SD deri ne 256 GB. Ne fakt, per te qene te sinqerte, do ishte me mire te ishte prodhuar me 125 GB memorie.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”EKRANI” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-mobile” open_icon=”fa-mobile” status=”close”]Shume, shume, shume, shume i bukur! Ne 4k HDR!! Duhet thene se ne nje ekran smartphoni efektet qe jep teknologjia HDR nuk jane dhe aq te dukshme, nese raportohet me nje TV. Megjithese ekrani eshte i teknologjise IPS, ka shikueshmeri te mire nga kendet e vogla apo te shtrira! Gjithashtu ngjyra e zeze arrin nivele relativisht te erreta. Natyrisht nuk mund te konsiderohet me OLED te S8. Sensori i vizibilitetit eshte shume performant. Shihet mjaft mire dhe nen driten direkte te diellit apo ne ambjente te tjera te ndricuara.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”BATERIA, AUDIO DHE NDERLIDHJA” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-volume-up” open_icon=”fa-volume-up” status=”close”]Kohezgjatja e baterise si ne perdorim intensiv ashtu dhe ne perdorim te normalizuar eshte mjaft e mire. Edhe pa perdorur modalitetit e kursimit arrihet darka me thjeshtesi, duke tepruar nje karikim prej 10-15%. Natyrisht bateria ndihmohet nga SD 835. Vlersimi teper i larte.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”SOFTWARE” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-slack” open_icon=”fa-slack” status=”close”]Nderfaqja e bazuar ne Android Nougat eshte ajo klasike e sistemit operativ Sony. Nuk ka azhornime te ndjeshme ne krahasim me dispozitivet Sony te vitit 2016. Mund te themi se ky eshte ne fakt aspekti me negativ i keti XZ Premium. Duke pare se si konkurenca (HTC U 11, S8, Xiaomi Mi 6 etj) zhvilluan funksione te ndryshme dhe inovative ne sistemet e tyre operative, Sony eshte pak mbrapa. Duhet kuptuar qarte kritika. Nuk flasim per shpejtesi, thjeshtesi ose bukuri te sistemit operativ Sony. Perkundrazi. Eshte i bukur, minimal dhe intuitiv. Por kompania japoneze nuk ka sjelle inovacion as per sa i perket aplikacioneve interesante, as per sa i perket inteligjences artificiale. Ky aspekt i fundit pritet te jete ne horizontin e top class smartphones.

Thame qe sistemi operativ eshte shume i shpejte. Aplikacionet hapen dhe funksionojne ne menyre te rrufeshme. Mjaft te themi qe Real Racing hapet ne vetem 7 sekonda !!!![/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”FOTOKAMERA DHE MULTIMEDIA” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-camera” open_icon=”fa-camera” status=”close”]Permendem aspektin pozitiv te tastit fizik per shkrepjen e fotove, i ndodhur ne pjesen anesore te celularit. Nderfaqja e aplikacionit te fotografive eshte e thjeshte, pa shume funksione konfuze. Bile mund te themi qe nuk te lejon as te krijosh konfigurime te menjehershme. Fotografite ne pergjithesi jane te bukura. E vetmja kritike qe mund te bejme eshte se, kur ka pak drite, humbin pak kualitet. Videot jane ok. Performance e mire. Stabilizimi optik eshte i qendrueshem dhe pa gabime. Duhet te themi qe jemi gjithsesi nje shkalle me poshte Galaxy S8 dhe iPhone 7. Por kujdes!! Ky XZ Premium ka nje as nen menge: mundesia per te regjistruar video ne “super slow motion” 960 fps !! Aspekti tjeter pozitiv lidhet me aplikacionin multimedial dhe me galerine, te cilat jane mjaft mire te organizuara dhe intuitive.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_flip_box direction=”horizontal” front_paddings=”15″ front_background=”#1e73be” front_color=”#ffffff” back_paddings=”15″ back_background=”#1e73be” back_color=”#ffffff” class=”” id=””]Konkluzionet|||

Recensioni BlackBerry KeyONE

Cmimi rreth 750 €. Ne linje me top classet e tjere. Mbetet per tu pare si do te jete zhvleresimi me kalimin e kohes. Ne pergjithesi eshte nje telefon qe per mendimin tone vlen rreth 100 euro me pak qe ne nisje. Procesori SD 835 mjaft potent. Ekrani 4k HDR eshte i bukur dhe performant. Pak i madh dhe i rende. I veshtire per tu perdorur me lehtesi. Design inteligjent, elegant dhe modern. Aspekt estetik negativ fakti i kornizave te theksuara te ekranit. Gjithashtu i shpejte rrufe. Aparati fotografik eshte potent, por foto nuk jan ne nivelin e S8 dhe iPhone 7. Vecori shume e lezetshme eshte mundesia e regjistrimit ne slow motion. Nuk mund te keshillojme blerjen e menjehershme, sidomos ne raport me rivalet. Ne rast se disponohet 750 € per nje celular, me mire te fokusohesh tek top classet e tjere. Por dikush mund ti shpenzoje sepse estetikisht eshte teper i bukur dhe i vecante. Presim te shohim se kur dhe se sa do te zhvleresohet me kalimin e kohes…. [/ms_flip_box]

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.