Android Celulare e Tablet Recensione

Recensioni Xiaomi Mi 6 – pajisje evolutive, jo revolucionare, por cmimi interesant!

Recensioni XIAOMI MI 6

Mi 6, ndjekesi kronologjik i celularit Xiaomi Mi 5 teper i lehte. Me cmimet e deri tanishme mund te themi menjehere qe eshte nje celular teper interesant i kategorise “top class” i kompanise Xiaomi. Design nuk eshte shume i ndryshem nga Mi5, por eshte nje evolucion i tij. Software eshte akoma i ri dhe romi ne perdorim eshte ai i kompanise kineze. Me siguri sistemi operativ eshte per tu vleresuar me sakte sapo te vihet ne dispozicion Rom global ose europian. Gjithsesi vihet ne dispozicion recensioni Xiaomi Mi 6 fillestar per shume perdorues qe kane deshire te pajisen me kete celular ne te ardhmen e afert.

[ms_row] [ms_row][ms_column style=”1/2″ class=”” id=””] [ms_image_frame src=”Xiaomi Mi 6 - skeda tenkike - nje ” border_radius=”5″ link=”” link_target=”_blank” light_box=”no” class=”” id=””] [/ms_column][ms_column style=”1/2″ class=”” id=””] [ms_list icon=”fa-check” icon_color=”#ffffff” icon_boxed=”yes” background_color=”#81d742″ boxed_shape=”circle” item_border=”no” item_size=”12″ class=”” id=””]

 

[ms_list_item]Permasat: 145.2 x 70.5 x 7.5 mm[/ms_list_item] [ms_list_item]Pesha: 168 g[/ms_list_item] [ms_list_item]Procesori: Octa-core (4×2.45 GHz Kryo & 4×1.9 GHz Kryo)[/ms_list_item] [ms_list_item]RAM: 6 GB[/ms_list_item] [ms_list_item]Memoria: 64/128 GB[/ms_list_item] [ms_list_item]Skeda Memoria SD[/ms_list_item] [ms_list_item]Ekrani: 5.15″, 1080 x 1920 pixels[/ms_list_item] [ms_list_item]Bateria: 3350 mAh[/ms_list_item] [ms_list_item]Fotokamera: Dual 12 MP (27mm, f/1.8, OIS 4-axis & 52mm, f/2.6)[/ms_list_item] [ms_button style=”normal” link=”https://ose.al/produkti/xiaomi-mi-6/#aps-specs” size=”medium” shape=”” shadow=”no” block=”no” target=”_self” gradient=”no” color=”” text_color=”#ffffff” icon=”fa-cog” icon_animation_type=”bounce” border_width=”0″ class=”” id=””]Skeda teknike[/ms_button] [/ms_list] [/ms_column][/ms_row]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”HARDWARE DHE MATERIALI” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-cogs” open_icon=”fa-cogs” status=”close”]Materialet e ndertimit te aparatit celular jane me te vertete “top class”. Xhami i ekranit i bombuar perpara dhe fluid ne pjese e pasme. Metali duket mjaft mjaft rezistent. Ne pergjithesi ne duar mbahet mjaft mire dhe nuk eshte shume i rreshqitshem. Problemi lind kur e vendos ne siperfaqe te pjerreta (edhe me pjerresi gati te paperfillshme). Rreshqet! Nu rreshqet ne menyre te menjehershme qe favorizon nderhyrjen refleksive tonen, por rreshqet ne menyre te ngadalte dhe pa u vene re. Rreziku i renjes nga orendi te ndryshme eshte gjithmone prezent. Gjithsesi problemi mund te zgjidhet me nje cover te bukur dhe kunder rreshqitjeve. Nuk eshte totalisht rrezistent nga uji dhe pluhurat, por vetem nga te ashtuquajturat “sperkatje”, pra kontakt siperfaqesor me ujin. Nuk eshte i certifikuar per zhytje.

Konfirmohen tastet e perhershme te Xiaomi, si per volumin ashtu dhe per ndezje / fikjen. Mungon jack audio!! (zgjedhje pak e dyshimte per Xiaomi, edhe sepse nuk eshte se celulari u kthye totalisht rrezistent nga uji dhe pluhuri). Tasti frontal eshte virtual, mjaft i perafert me Iphone 7. Por ka nje aspekt negativ ne ndryshim nga ky i fundit, sepse tasti virtual nuk shoqerohet me nje feed dridhjeje apo vibracioni. Altoparlanti kryesor ndodhet ne pjesen e poshtme, por kapsula e telefonise kthehet ne altoparlant dytesor gjate riprodhimit te muzikes.

Procesori i aplikuar eshte i riu Snapdragon 835. Padyshim aktualisht procesori SD me i mire. Ky Mi 6 arrin te shfrytezoje ne menyre optimale procesorin SD 835. Smartphoni punon shpejt, eshte fluid dhe reaktiv pa patur probleme nxehjeje. Veme re pak probleme me disa aplikacione qe burojne nga “File System”, te cilat nuk hapen jashtzakonisht shpejt per nje celular qe fuqizohet nga 6 GB RAM. Gjithsesi eshte nje aspekt qe vihet re shume pak. Vihet re vetem nese krahasot me ndonje konkurent tjeter te kategorise “Top Class”. Ne aspektin e memories kemi dhe anen me negative te Xiaomi Mi 6: memoria disk nuk eshte e zgjerueshme! Keshillojme pra versionin prej 128 GB dhe jo ate prej 64 GB.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”EKRANI” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-mobile” open_icon=”fa-mobile” status=”close”]Vazhdojne problemet e Xiaomi me nivelin e ekranit. Edhe ne kete rast nuk ka arritur te krijoje nje display te denje per nje “Top Class”. Kemi te bejme me nje IPS LCD normal. Dihen problemet e kesaj teknologjie me ngjyren e zeze, jo shume te thelle. Rezolucioni i ekranit nuk kenaq. Por nga ana tjeter keto aspekte negative kompensohen disi nga nje luminozitet shume i larte dhe nje pamje e kthjellet ne ambjente te ndritshme apo nen driten e diellit.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”BATERIA, AUDIO DHE NDERLIDHJA” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-volume-up” open_icon=”fa-volume-up” status=”close”]Kujtojme qe vleresimi mbi baterine behet duke perdorur nje celular qe funksionon me Rom kinez. Ne kete rast pra sherbimet e Google nuk jane tipike te kompanise amerikane. Pra nuk jane te optimizuara. Ng ana tjeter kemi parasysh qe celulari vihet ne pune nga nje Snapdragon 835, i cili ka nje aftesi te shquar per te maksimizuar kapacitetet e baterise. Mendojme se bateria do te jete e mjaftueshme per mbylljen e nje dite pune me perdorim normal. Gjithsesi edhe ky aspekt do te duhet te rivleresohet ne momentin qe do te kemi ne dispozicion nje Xiaomi Mi 6 me Rom global.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”SOFTWARE” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-slack” open_icon=”fa-slack” status=”close”]Sic e thame dhe ne hyrje te artikullit, sistemi operativ eshte akoma i bazuar tek romi kinez. Aktualisht nuk eshte i optimizuar per nje perdorim normal te funksionaliteteve globalete Google. Per kete arsye verifikohen disa “gabime” ne funksionimin e aplikacioneve dhe ne senjalizimin e njoftimeve te cilat nuk arrijne ne menyre precise. Por duhet thene se krijon shume me pak probleme optimizimi nga Romi kinez ne krahasim me paraardhesin e tij. Ky aspekt jep nje optimizem te larte per Romin global. Edhe ne kete rast do te kemi azhornime sapo te jete e mundur prova e celularit me Rom global ose europian.

Thame me peprpara qe aplikacionet nuk hapen me shpejtesine e drites (kujtojme qe Ram prej 6 GB do duhej te siguronte kete aspekt). Por nga ana tjeter ky aspekt do te duhet te rivleresohet ne momentin qe do te kemi Romin global ose europian. Real Racing do shume kohe per tu hapur! 30 sekonda jane shume per nje RAM 6 GB me SD 835. Shikoni OP3T (One Plus 3t)[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”FOTOKAMERA DHE MULTIMEDIA” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-camera” open_icon=”fa-camera” status=”close”]Ky eshte aspekti me pozitiv i Xiaomi Mi 6. Kompania kineze aplikon principet e iPhone ne kete aspekt. Fotokamera eshte ndertuar egzaktesisht ne te njejten menyre dhe modalitet me iPhone 7. Fotokamera kryesore perbehet nga dy objektiva. I pari ka nje hapje prej f.1.8 per foto grandkendore me fokus maksimal prej 27 mm, ndersa i dyti ka nje hapje prej f.2.6 per foto grandkendore me fokus maksimal prej 52 mm dhe tele zoom 2x. Per te thjeshtezuar kete shpjegim teknik, mjafton te thuash se fotokamera zgjedh njerin objektiv si kryesorin ne baze te ambjentit rrethues, drites, ngjyrave, erresires etj ndersa objektivi tjeter sherben si komplementar. Imazhi bashkengjitet ne nje fotografi qe ka nje qualitet te larte, gati ne nivelet e “kameraphoneve” me te mire. Fokusi eshte thuajse perfekt, stabilizimi eshte teper i mire dhe zoomi performant. Aspekt i vogel negativ eshte qe dy objektivet nuk funksionojne ne menyre po aq korale si tek iPhone 7 dhe prandaj koha e shkrepjes se nje fotoje eshte pak me e madhe.

Per sa i perket performances audio nuk kemi vene re ndonje aspekt evolutiv. Audio vazhdon te jete mjaft e mire ne pergjithesi. Zgjedhja per te kthyer kapsulen telefonike ne nje altoparlant dytesore eshte nje zgjedhje e mire per efektin stereo, por niveli i volumit ne dy altoparlantet duhet te rregullohej paksa me mire sepse vihet re ndryshimi.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_flip_box direction=”horizontal” front_paddings=”15″ front_background=”#1e73be” front_color=”#ffffff” back_paddings=”15″ back_background=”#1e73be” back_color=”#ffffff” class=”” id=””]Konkluzionet|||

Xiaomi Mi Mix

Sot per sot celulari kushton “vetem” 440 euro. Per sa i perket raportit Cmim/Kualitet, kemi te bejme me nje nivel mjaft te larte. Si gjithnje Xiaomi jep maksimumin per kete cmim. Pergjithesisht smartphoni nuk eshte ne nivelet qe pritej. Me siguri do mundej te perdorej me thjeshte nga persona “te ndergjegjshem” per boten e “ROM”. Per kete arsye jemi te sigurte qe do te kete disa permiresime substanciale sapo te vihet ne perdorim Romi global ose europian. Ky Mi 6 me siguri eshte evolutiv ne krahasim me Mi 5s, por nuk eshte revolucionar. Kur e ke ne dore, nuk ndjen ate sensin e nje telefoni te ri me kaq shume aspekte te reja dhe teknologji ndryshe. Ja vlen per cmimin qe ka, por besojme se shume shpejte do te deshironi te ndryshoni celular.[/ms_flip_box]

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.