honor 8 pro recensioni
Android Celulare e Tablet Recensione

Recensioni i Honor 8 Pro – nje hap perpara ne raport me Honor 8, por nuk mjafton..

Honor 8 Pro

eshte nje smartphone me nje skede teknike te shkelqyer. Ekran i madh prej 5.7” QHD. Vjen me 6 GB RAM, me procesorin e fundit Kirin 960 dhe me fotokamer dopio (dual). Per me teper kemi te bejme me versionin “Pro” te atij Honor 8 qe ne vitin 2016 konsiderohej nje nga celularet me te mire ne treg (bestbuy). Por le te shohim nese performanca e Honor 8 Pro e justifikon edhe cmimin paksa te larte (per te qene nje Honor)…

Kompania kineze ka vendosur te hedhe ne treg kete celular me nje ide mjaft te bukur. Eshte e mundur te transformohet kutia e Honor 8 Pro ne syze VR (virtual reality), pra realiteti virtual. Dakord kemi te bejme me syze kartoni, por gjithsesi kane dimensione korrekte dhe lente ad hoc. Mungojne kufjet por brenda kemi karikuesin e shpejte te baterise (5 dhe 9 volt). Do te mund te karikoje baterine prej 4000 mAh ne gati dy ore.

[ms_row] [ms_row][ms_column style=”1/2″ class=”” id=””] [ms_image_frame src=”” border_radius=”5″ link=”” link_target=”_blank” light_box=”no” class=”” id=””] [/ms_column][ms_column style=”1/2″ class=”” id=””] [ms_list icon=”fa-check” icon_color=”#ffffff” icon_boxed=”yes” background_color=”#81d742″ boxed_shape=”circle” item_border=”no” item_size=”12″ class=”” id=””]

 

 

[ms_list_item]Permasat: 157 x 77.5 x 7 mm[/ms_list_item] [ms_list_item]Pesha: 184 g[/ms_list_item] [ms_list_item]Procesori: Octa-core (4×2.4 GHz Cortex-A73 & 4×1.8 GHz Cortex-A53)[/ms_list_item] [ms_list_item]RAM: 6 GB[/ms_list_item] [ms_list_item]Memoria: 64 GB[/ms_list_item] [ms_list_item]Skeda Memoria SD 128 GB [/ms_list_item] [ms_list_item]Ekrani: 5.7″, 1440 x 2560 pixels[/ms_list_item] [ms_list_item]Bateria: 4000 mAh[/ms_list_item] [ms_list_item]Fotokamera: Dual 12 MP, f/2.2[/ms_list_item] [ms_button style=”normal” link=”https://ose.al/produkti/honor-8-pro/#aps-specs” size=”medium” shape=”” shadow=”no” block=”no” target=”_self” gradient=”no” color=”” text_color=”#ffffff” icon=”fa-cog” icon_animation_type=”bounce” border_width=”0″ class=”” id=””]Skeda teknike[/ms_button] [/ms_list] [/ms_column][/ms_row]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”HARDWARE DHE MATERIALI” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-cogs” open_icon=”fa-cogs” status=”close”]Design i ketij Honor 8 Pro eshte me te vertete i bukur. Duket qarte qe ispirohet tek iPhone 7 Plus. Per fat te mire ndryshojne ngjyrat. Kasa e pasme duhet te themi se eshte me e shemtuar se Honor 8, pra ka perkeqesim. Nderkohe qe pjesa e perparme eshte me e lezetshme, xhami blu shfaq disa reflekse interesante. Edhe pse eshte objektivisht i madh, nuk eshte kaq e veshtire ta mbash ne duar! Perkundrazi, surprizohemi se sa thjeshte menaxhohet ne perdorim te perditshem, megjithese ka nje ekran prej plot 5.7″. Gjithsesi dihet qe ta perdoresh me nje dore do te jete paksa e veshtire, por jo aq e veshtire sa eshte per konkurentet. Materiali kryesor i kases eshte metali.

Tasti i ndezjes eshte i lezetshem dhe sensibilizon prekjen, qe te mund ta gjejme menjehere. Per fat te keq sensori i shenjave te gishtave nuk eshte i klikueshem si ne Honor 8, dhe kjo eshte nje note minus. Gjithsesi eshte mjaft responsiv dhe precis. Altoparlanti nuk eshte stereo, tejeter note negative, por eshte mono dhe ndodhet ne pjesen e poshtme te celularit. Sensori LED i njoftimeve eshte i pozicionuar pas altoparlantit. Pozicion teper interesant.

Procesori Kirin 960 nuk na ka bindur 100%. Ne fakt, eshte shume i shpejte, por ne kete celular per fat te keq harxhon shume energji dhe e nxeh paksa telefonin gjate perdorimit intensiv. Asgje per tu dramatizuar, por ne krahasim me disa procesore te tjere Kirin ka nje performance pak me te keqe. Procesori mbeshtetet nga nje RAM prej 6 GB! Memoria diskut prej 64 GB eshte e mjaftueshme, por mund edhe te zgjerohet me memorje te jashtme.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”EKRANI” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-mobile” open_icon=”fa-mobile” status=”close”]Ekrani eshte shume i bukur. Teknologji IPS prej 5.7” QHD. Ka nje densitet te mire qe arrin deri ne 515 ppi. Mjaft performant. I bukur dhe luminoz, nen driten e diellit ka vizibilitet te shkelqyer. Per fat qe keq sensori i luminozitetit nuk eshte mjaftueshem i shpejte per ta adaptuar ne ndryshimet repentine de drites.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”BATERIA” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-volume-up” open_icon=”fa-volume-up” status=”close”]Me kete procesor, celulari influencon se tepermi baterine gjate perdorimit. Ne qofte se e perdor me wifi dhe luminozitet normal prej shtepie apo zyre, bateria zgjat mjaftueshem. Nese fillon da perdoresh jashte nen driten e diellit, ne 4g, ne makine, autobuz apo tren, celulari fillon dhe nxehet pak. Pra dhe bateria fillon te harxhohet me shpejt. Ne nje dite perdorimi normal, arrin ne perfundim te saj me nje ngarkese baterie prej 15%. Nuk eshte keq, por duke qene se teknikisht kemi te bejme me nje “Top Class”, prisnim me shume. [/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”SOFTWARE” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-slack” open_icon=”fa-slack” status=”close”]Per sistemin operativ nuk do zgjatemi shume. Kemi te bejme me sistemin EMUI 5.1 i bazuar ne Android 7, ashtu si ne rastin e Honor 8 apo te celulareve Huawei. Shpesh kemi thene qe kemi te bejme me nje interfaqe perdoruesi te lezetshme, por qe nuk na ben te “dashurohemi” me celularin. Gjithsesi ne krahasim me konkurencen eshte intuitive dhe e shpejte. Natyrisht sistemi operativ mbeshtetet shume tek RAMi prej 6 GB.

Aplikacionet hapen shume shume shpejt, dhe mbi te gjitha, punojne ne menyre teper fluide. Por duke mare si krahasim vellain e vogel Honor 8, nuk kemi nje permiresim kushe e di se cfare. Pak ndryshime. Real Racing hapen ne 8 sekonda dhe punon rrjedhshem. Me procsorin Kirin cdo loje punon gjithmone me shpejtesi supersonike.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”FOTOKAMERA DHE MULTIMEDIA” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-camera” open_icon=”fa-camera” status=”close”]Fotografite na pelqejne shume, edhe kur ka pak drite. Shkrepja, sapo eshte hapur fotokamera, nuk eshte shume e shpejte por kjo nuk krijon shume probleme. Fotokamera dytesore, pra selfie, eshte mjaft performante. Kemi ketu nje funksion te ri, skansionimin ne 3D te fytyres dhe krijimin e nje avatari te vetes. Shume e lezetshme. Videot jane mjaft te mira dhe performante, por per fat te keq nuk kane stabilizim perfekt dhe ajo cka eshte me e rendesishte, zoomi humb kualitet.

Per sa i perket audios, altoparlanti ka volum te larte, por nuk eshte stereo.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_flip_box direction=”horizontal” front_paddings=”15″ front_background=”#1e73be” front_color=”#ffffff” back_paddings=”15″ back_background=”#1e73be” back_color=”#ffffff” class=”” id=””]Konkluzionet|||

[sociallocker]

Honor 8 Pro

Si perfundim, edhe Honor po ngre cmimet e celulareve. Sot kemi nje cmim prej 549 € per kete 8 Pro. Por duhet thene se celulari nuk eshte s eka ndonje performance shume me te larte se Honor 8 dhe Honor 6X. Ne perdorimin e perditshem ka me te vertete shume pak gjera qe bejne diferencen per kete Honor 8 Pro. Nuk eshte rezistent nga uji dhe pluhurat, nuk eshte stereo, bateria nuk eshte e papare. Dakord, kemi nje ekran mjaft te mire QHD dhe 6 GB RAM, por kemi dhe celulare te tjere kinez qe kane te njejtat karakteristika. Ne pergjithesi celulari eshte shume i mire ne fakt, por ne rast se do kishim deshire te blinim nje Honor, do blinim modele te tjera me nje raport cmim / kualitet te pakalueshem: Honor 8.

[/sociallocker] [/ms_flip_box]

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.