recensioni blackberry keyone
Android Celulare e Tablet Recensione

Recensioni BlackBerry KeyONE – aspektet pozitive dhe negative.

Recensioni BlackBerry KeyONE

Mund te themi se kemi te bejme me nje “kthim ne te kaluaren”. Prezantohet me nje tastiere Querty me taste fizike. Pyetja eshte, a ka kuptim sot, ne vitin 2017, te prezantosh nje smartphone me tastiere fizike?? E pra ndryshe nga sa mendohet nuk eshte nje pyetje me nje pergjigjie te thjeshte. Kjo sepse gjate dites se pare te perdorimin pergjigjia do ishte “JO, nuk ka kuptim”. Por gjate dites se peste te perdorimit pergjigjia do ishte “PO, ka kuptim”. Le te shikojme perse…

[ms_row] [ms_row][ms_column style=”1/2″ class=”” id=””]
[ms_image_frame src=”” border_radius=”5″ link=”” link_target=”_blank” light_box=”no” class=”” id=””] [/ms_column][ms_column style=”1/2″ class=”” id=””] [ms_list icon=”fa-check” icon_color=”#ffffff” icon_boxed=”yes” background_color=”#81d742″ boxed_shape=”circle” item_border=”no” item_size=”12″ class=”” id=””]

 

[ms_list_item]Permasat: 149.1 x 72.4 x 9.4 mm[/ms_list_item] [ms_list_item]Pesha: 180 g[/ms_list_item] [ms_list_item]Procesori: Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53[/ms_list_item] [ms_list_item]RAM: 3 GB[/ms_list_item] [ms_list_item]Memoria: 32 GB[/ms_list_item] [ms_list_item]Skeda Memoria SD 256 GB[/ms_list_item] [ms_list_item]Ekrani: 4.5″, 1080 x 1620 pixels[/ms_list_item] [ms_list_item]Bateria: 3505 mAh[/ms_list_item] [ms_list_item]Fotokamera:12 MP, f/2.0, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash[/ms_list_item] [ms_button style=”normal” link=”https://ose.al/produkti/blackberry-keyone/#aps-specs” size=”medium” shape=”” shadow=”no” block=”no” target=”_self” gradient=”no” color=”” text_color=”#ffffff” icon=”fa-cog” icon_animation_type=”bounce” border_width=”0″ class=”” id=””]Skeda teknike[/ms_button] [/ms_list] [/ms_column][/ms_row]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”HARDWARE DHE MATERIALI” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-cogs” open_icon=”fa-cogs” status=”close”]Kemi te bejme me nje dispozitiv pak te rende, 180 gram. Por gjithesesi pesha eshte e shperndare mire pergjate trupit. Nuk eshte aspak i rreshqitshem, pra ka nje “grip” mjaft te mire. Arrihet te perdoret me nje dore te vetme fale tasteve fizike dhe fale trupit te holle dhe te gjate. Taste, ka shume! Per fat te keq eshte nje aspekt teper negativ. Tasti i ndezjes apo i stand by eshte i vendosur ne pjesen e siperme, majtas. Ne anen e djathte anash ka tastin e volumit, dhe poshte tij nje tast “te personalizueshem”. Kjo do te thote qe mund ti atribuojme nepermjet sistemit operativ nje funksion qe na intereson ta kemi. Ne tastieren fizike ndodhet sensori i bllokim / zhbllokimit me ane te shenjes se gishterinjve. Funksionon mjaft mire, eshte intuitiv dhe i shpejte. Altoparlanti nuk eshte stereo, por mono. Tjeter aspekt paksa negativ. Ka sensor LED per njoftimet.

Zgjedhja e procesorit eshte shume e goditur. Kemi te bejme me nje SnapDragon 625. Ky procesor eshte ne ekujliber mjaft te mire midis performances dhe konsumit te baterise. Nuk eshte nje dispozitiv shume i shpejte. Aplikacionet nuk hapen me shpejtesine e konkurences, por kjo mungese shpejtesie nuk kompromenton perdorimin e perditshem. E zgjuar zgjedhja e memories disk prej 32 GB, por me mundesine e zgjerimit ne 256 GB.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”EKRANI” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-mobile” open_icon=”fa-mobile” status=”close”]Ekrani ka nje raport forme paksa te cuditshem, 3:2. Por ka nje densitet pixel shum te larte prej 443 ppi. Shihet mjaft mire. Ka sensorin e ndricimit 530 LUX, dhe nen driten e diellit shihet mjafte mire, pa patur asnje problem. Edhe pse eshte nje IPS, shikimi kendor eshte i mire dhe ngjyra e zeze eshte e thelle. Vihet re karakteristika oleofobike. Nje ekran shume i mire.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”BATERIA, AUDIO DHE NDERLIDHJA” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-volume-up” open_icon=”fa-volume-up” status=”close”]Sic e thame dhe me perpara, procesori SnapDragon 625 mundeson nje konsum te limituar baterie. Vete celulari ka nje bateri teper performante. Nje dite e plote perdorimi u mbyll me 30% karikim te mbetur. Nuk nxehet thuajse kurre, dhe ky eshte aspekt mjaft pozitiv i mundesuar nga SD 625. Bateria aspekt teper pozitiv ne pergjithesi.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”SOFTWARE” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-slack” open_icon=”fa-slack” status=”close”]Ketu KeyONE dallohet nga konkurenza. Aspekti i pare shume interesant ka te beje me nje “HUB” mesazhesh qe mbledh ne nje grup te gjitha chatet tona te hapura. Mund te jene mail, tweet, telegram, whatsapp etj. Asnje problem i kemi te gjitha ne nje “HUB”. Kjo permbledhje eshte shume e lezetshme dhe mjaft e nevojshme ne perdorimin e perditshem. Nder te tjera mund te krijosh dhe filtra te personalizuar ne baze te llogarise qe po perdor, apo te aplikacionit qe po perdor, ose ne baze te bashkebiseduesit etj. Ne nivel software, Blackberry i ka dhene kujdes te madh nivelit te sigurise, me nje aplikacion te pre instaluar qe verifikon statusin e mbrojtjes se dispozitivit. Bllokim / Zhbllokimi me sensorin e shenjes se gishtave eshte perfekt. Aspekt pozitiv per tastieren fizike eshte mundesia qe ti bashkengjitesh nje funksion te personalizuar cdo tasti, ne menyre qe ta perdoresh me vetem nje dore. Per shembull, mund ti bashkengjitesh nje tasti funksionin e hapjes se nje aplikacioni ose ekzekutimin e funksioneve te tjera. Tastiera fizike permban dhe nje sensor prekjeje. Me nje ekran “touch”, ky sensor prekjeje mund te duket i padobishem. Por ne te vertete eshte shume komod. Kjo sepse tastiera fizike kthehet ne ne “pad” me ane te te cilit levizet kursori ne ekran. Nga ana tjeter, te shkruash me tastiere fizike mund te jete me pak komode por sigurisht shkruan me shume me pak gabime. Komoditet te mrekullueshem perben dhe mundesia per te kryer nje kerkim universal. Nuk eshte nje funksion shume i shpejte, por arrin te gjeje gjithcka qe kerkon brenda dispozitivit. Gjithashtu Blackberry konfirmon qe eshte me i miri ne treg persa i perket “dridhjes”, pra vibracionit. Njoftimi me vibracion eshte spektakolar, i thjeshte, minimal, jo i zhurmshem por i pamundur per te mos u vene re.

Si thame aplikacionet nuk jane shume te shpejta por funksionojne mire. Normalisht sistemi operativ vjen nga Android dhe ka pra te “Play Store” google. Nuk eshte nje dispozitiv i bere per te luajtur. Real Racing hapet ne 40 sekonda. Shume gjate.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_accordion style=”boxed” type=”2″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”FOTOKAMERA DHE MULTIMEDIA” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-camera” open_icon=”fa-camera” status=”close”]Per sa i perket fotokameres nuk eshte se ka ndonje aspekt per tu vecuar. Sensori ka kualitet te mire, 12 MP me hapje objektivi prej f.2.0. Interfaqja e fotokameres eshte interesante dhe minimal. Zjarri i objektivit eshte relativisht i shpejte por jo ne nivelin e konkurences. Kemi te bejme me nje fotokamere normale, por qe nuk justifikohet per nivelin e konkurences ku e vendos cmimi i ketij KeyONE.[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

[ms_flip_box direction=”horizontal” front_paddings=”15″ front_background=”#1e73be” front_color=”#ffffff” back_paddings=”15″ back_background=”#1e73be” back_color=”#ffffff” class=”” id=””]Konkluzionet|||

Recensioni BlackBerry KeyONE

Cmimi eshte rreth 600 €. Me siguri nuk justifikon nivelin e performances. Cmimi pra duhet te ishte pak me i ulet. Konsumi i baterise eshte sigurisht nje aspekt shume pozitiv. Fiton akoma mjaft pike me HUB per permbledhjen e te gjitha llojet e bashkebisedimeve chat. Nuk eshte i rreshqitshem dhe eshte mjaft elegant. Nga ana e estetikes nuk mund te mos e kuptosh qe eshte nje BlackBerry. Aspekti negaiv eshte shpejtesia paksa e ulet, dhe fotokamera nuk eshte ajo e nje celulari top class. Me siguri per ke kryen biznes apo nje pune ku ka shume aktivitet me celularin, ky dispozitiv eshte nje nder me te miret ne treg. Por kjo do te thote qe ke dhe 600 € per ta paguar. Perndryshe celulari ka cmim teper te larte per tja keshilluar dikujt.[/ms_flip_box]

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.