pepsi p1s-foto-celular
Android Celulare e Tablet Recensione

Pepsi apo Coca Cola? Bleni Pepsi P1S për vetëm €90 😂

Vështirë të parashikohet se si një markë vendos të sponsorizojë imazhin e tyre. E vështirë të parashikohet se Pepsi ka zgjedhur krijimin e një smartphone të buxhetit të mesëm për të promovuar markën e tyre në Kinë. Ne, si kurioz, megjithatë kemi vendosur për ta shqyrtuar për ju.

“Mbulesa” e Pepsi P1S

Paketimi blu i Pepsi P1S përmban në brendësi të saj një karikues  5V/1.5A, një kabëll USB-microUSB, një palë kufje të cilësisë së mesme dhe një mbulesë silikoni për mbrojtjen e celularit.

Kliko tek ikona e mëposhtme për tu drejtuar direkt tek dyqani online ndërkombëtar GearBest. 😍😍😍

gearbest

Pepsi P1S është një “phablet” klasik metalik. Në duart do keni ndjesinjë e cilësisë shumë të mirë për shkak të shtresës së jashtme metalike dhe profilit të saj mjaft të mprehtë. Kjo strukturë e bën të lehtë për të mbajtur me një dorë celularin (edhe pse padyshim do të shërbejë të dy duart për ta përdorur). Butonat fizike janë të pozicionuar në anën e djathtë dhe shtypen me lehtësi. Lexuesi i gjurmëve të gishtava është vendosur në anën e pasme (brenda trupit) dhe është e sheshtë. Ndonjëherë është e vështirë të arrihet me herën e parë. Në pjesën e pasme me ngjyrë të errët zënë vënd antenat metalike. Në pamje të parë celulari ka një efekt 2.5D shumë në modë edhe në kohët e fundit.

Në përgjithësi Pepsi P1S duket si një produkt shumë më i mirë se ajo që është me të vërtetë.

pepsi p1s-foto-celular-mediatek

Shpejtësia e celularit

P1S është mundësuar nga një MediaTek MT6592 okta-core procesor 1.7GHz me Mali 450 GPU MP (sigurisht jo të modës). Në brëndësi do gjejmë edhe 2 GB RAM dhe memorie të brendshme prej 16 GB. Kjo memorie është Expandable nëpërmjet microSD, megjithatë, në të njëjtën kohë zënë vendin e caktuar që do të ishte për SIM e dytë (në madhësi nano). Lidhja LTE është deri në 150 Mbps (nuk ka grupin 800 MHz që gjithsesi nuk përdoret në Shqipëri). Wi-Fi është me bandë të dyfishtë (mbështet 5 GHz) dhe ne kemi Bluetooth (por nuk mund të ju themi se cili është versioni i mbështetur). Folësi është i pozicionuar në pjesën e poshtme: volumi i audios është mesatare dhe me cilësi jo shumë të mirë. Nëse rrisim maksimalisht volumin atëherë tentohet të shtrembërojë audion. Në anën e pasme është i pozicionuar një lexues gjurmë gishtash i saktë që njeh kontaktet me saktësi të mirë.

pepsi p1s-foto-fotokamera

Fotografi të mjaftueshme

Kamera kryesore është 13 Megapixels, ndërsa pjesa e përparme ka një fotokamera prej 5 Megapixel. Të dy kamerat ofrojnë rezultate të mjaftueshme, por nuk janë shumë të besueshme. Në disa raste, fotografitë ishin me të vërtetë me shumë ngjyra mbizotëruese. Në raste të tjera ofrojnë rezultate të mira me ngjyra të mirë-ekuilibruar dhe një rezolutë të mirë. Edhe ekspozimi mund të jetë një problem, por në disa raste HDR shpëton fotografitë e realizuara. Videot janë të regjistruar në HD të plotë. Pepsi (ose ne do të themi më mirë koobee, sepse është prodhuesi i telefonit) e ka përshtatur këtë softwer, me përkthime në italisht/anglisht. Përkthimet gjithsesi janë të realizuara keq sepse në shumë raste përfundojnë duke lënë fjalët pa mbaruar.

pepsi p1s-foto-ekrani

Ekrani i Pepsi P1S

Ekrani është një 5.5-inch me rezolucion Full HD dhe teknologji IPS. Pa turp dhe pa lavdërim, nuk është shfaqje e mirë  por ajo është e ndritshme dhe ngjyrat janë të kalibruar mirë. Edhe shkëlqim është shumë i saktë dhe i mjaftueshëm është edhe mundësia automatike.

pepsi p1s-foto-lexuesi

Android

Brenda tek Pepsi P1S ju të gjeni Dido OS ose Android 5.1 Lollipop përshtatur me UNI Launcher.

Pamja është e bukur dhe në përgjithësi ajo është e lehtë për t’u përdorur, edhe në qoftë se çështja e vetme është se me afat të gjatë mund të lodheni (por në fund ju keni blerë një telefon Pepsi! 😂😂). Sistemi, megjithatë, është e mbushur me disa  të meta pak a shumë të bezdisshme, si disa përkthime bërë afërsisht. Dhe aplikacionet e ndryshme të palës së tretë janë pak invazive.

Performanca e sistemit është e pranueshme, por sigurisht jo e shkëlqyer.

E vështirë që të presin më shumë me këtë hardware dhe me çmimin e shitjes. Kliko tek ikona e mëposhtme për tu drejtuar direkt tek dyqani online ndërkombëtar GearBest. 😍😍😍 gearbest

Bateria e Pepsi P1S

3000 mAh bateri ka lënë një “shije pak të hidhur, por nuk mund ta konsiderojmë të jetë një dështim total”. Me përdorim të mesëm ju mund të arrini në fund të ditës, por duke e përdorur atë më intensivisht do të kërkojë një rikarikim gjatë kohës së pasdites/darkës.

Çmimi i Pepsi P1S në Gearbest

Pepsi P1S është në dispozicion në GearBest në 90 €, një çmim shumë agresiv dhe interesant për atë që ofron si celular. Kliko tek ikona e mëposhtme për tu drejtuar direkt tek dyqani online ndërkombëtar GearBest. 😍😍😍 gearbest

ose.al – Shtëpia e teknologjisë

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

3 thoughts on “Pepsi apo Coca Cola? Bleni Pepsi P1S për vetëm €90 😂

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.