Advan I6 fotoekrani1
Celulare e Tablet Recensione

Advan I6: Indoneziani me Sistem Operativ të vetin

PĂ«rgjatĂ« artikujve tanĂ«, disa herĂ« kemi marrĂ« nĂ« shqyrtim smartfonĂ« qĂ« ju, pa dashur t’ju paragjykoj, ndoshta nuk i keni njohur ndonjĂ«herĂ« mĂ« parĂ«. Pse? Sepse vijnĂ« nga vende qĂ« nuk pĂ«rfitojnĂ« shumĂ« nga dukuria e globalizimit, siç pĂ«rfitojnĂ« vende tĂ« tjera, mĂ« tĂ« fuqishĂ«m, produktet e tĂ« cilĂ«ve njihen nga masa mĂ« e madhe e planetit. Po, sot do t’ju flasim pikĂ«risht pĂ«r njĂ« tĂ« tillĂ«. Quhet Advan I6.

Kjo Ă«shtĂ« njĂ«ra nga arsyet qĂ« kemi trajtuar dhe do tĂ« vazhdojmĂ« tĂ« trajtojmĂ« smartfonĂ«t e çdo lloji, nga çdo vend. Tregu i telefonave nuk Ă«shtĂ« monopol, por as mendja e njeriut nuk duhet kurrsesi tĂ« ketĂ« diapazonin qĂ« ofron njĂ« monopol. Njeriu duhet tĂ« njohĂ« njĂ« gamĂ« tĂ« gjerĂ« produktesh, nĂ« kushtet e globalizmit. Edhe kur vjen fjala te njĂ« smartfon nga
 hmm, Indonezia?

Advan I6 fotodetaje1

Advan I6: Rrjeti

Advan I6 doli nĂ« treg nĂ« muajin Janar 2018. Indoneziani Advan I6 ofron shĂ«rbim rrjeti 2G, 3G dhe 4G, respektivisht nĂ« bandat dhe frekuencat: 2G – GSM 850, 900, 1900 dhe 2100MHz; 3G – WCDMA 2100MHz, si dhe 4G – B3 (1800+MHz), B5 (850MHz), B8 (900MHz) e B40 (TD 2300MHz). NĂ« rrjetin 4G punon me teknologjinĂ« LTE Cat 4 (Kategoria 4) me shpejtĂ«sinĂ« 150/50 Mbps (shpejtĂ«si mesatare nĂ« spektrin e kategorive tĂ« LTE-sĂ«).

Advan I6 fotodetaje2

Advan I6: Ekrani

Advan I6 punon me dy karta SIM, tĂ« dyja njĂ«kohĂ«sisht aktive. Dimensionet e tij janĂ« 149.1×71.7×8.95 milimetra. MadhĂ«sia e ekranit Ă«shtĂ« 5.5 inç, e dhĂ«nĂ« e cila kontribuon nĂ« bindjen e pĂ«rgjithshme se kudo nĂ« botĂ« tashmĂ« madhĂ«sia standard e ekraneve tĂ« smartfonĂ«ve ka ndryshuar. Ajo nuk Ă«shtĂ« mĂ« 5 inç, por 5.5 inç. Rezolucioni Ă«shtĂ« 1280×640 piksela. Siç mund tĂ« shihet fare lehtĂ« nga pĂ«rpjesĂ«timi aritmetik i numrit tĂ« pikselave tĂ« gjatĂ«sisĂ« dhe gjerĂ«sisĂ« sĂ« ekranit, raporti i aspektit (aspect ratio) Ă«shtĂ« 18:9 ose 2:1, tendenca mĂ« e fundit e ekraneve. Teknologjia e ekranit Ă«shtĂ« IPS LCD, ndĂ«rsa mbrojtja e tij sigurohet me teknologjisĂ« Gorilla Glass tĂ« prodhuesit Corning.

Advan I6 fotodetaje3

Advan I6: Sistemi Operativ

Advan I6 Ă«shtĂ« i dyti telefon qĂ« marrim nĂ« analizĂ«, i cili ka zhvilluar njĂ« Sistem Operativ tĂ« vetin, duke u bazuar mbi Androidin. I pari qĂ« prezantuam ishte kinezi 360 N6, i cili sĂ« bashku me vĂ«llezĂ«rit e tij 360 N6 Pro dhe 360 N6 Lite ishte pajisur me sistemin 360OS, bazuar nĂ« Android. Advan I6 ka bĂ«rĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n gjĂ«. Ai ka zhvilluar sistemin operativ IDOS (Indonesia Operating System), i cili gjendet nĂ« versionin 7.2, duke u bazuar nĂ« Android 7.0 Nougat. Kjo Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« jo vetĂ«m pĂ«r tĂ« pasur njĂ« sistem operativ ekskluziv tĂ« vetin, me burim tĂ« mbyllur (closed source) e me licensĂ« tĂ« patentuar (proprietary license), por edhe pĂ«r t’u pĂ«rshtatur me nevojat dhe kĂ«rkesat e konsumatorit indonezian. Na besoni, nĂ« Indonezi ky zhvillim Ă«shtĂ« kthyer nĂ« krenari kombĂ«tare brenda lĂ«mit tĂ« teknologjisĂ«!

Advan I6 fotodetaje4

Advan I6: Proçesori & Kujtesa

Advan I6 fuqizohet nga njĂ« proçesor MediaTek MTK6737. Proçesori Ă«shtĂ« 64-bit, katĂ«rbĂ«rthamĂ«sh (quadcore). ShpejtĂ«sia e tij Ă«shtĂ« 1.25 GHz. ËshtĂ« pĂ«r t’u nĂ«nvizuar se ky proçesor u pĂ«rshtatet mĂ« shumĂ« parametrave tĂ« pjesĂ«ve tĂ« tjera tĂ« smartfonit Advan I6 (RAM-it, rezolucionit tĂ« ekranit, kamerĂ«s etj.). KĂ«to tĂ« fundit gjenden nĂ« kufijtĂ« maksimalĂ« tĂ« pranueshmĂ«risĂ« sĂ« MTK6737. PĂ«rsa i pĂ«rket grafikĂ«s, ajo mundĂ«sohet nga njĂ«sia e pĂ«rpunimit grafik (GPU) ARM Mali-T720, me shpejtĂ«sinĂ« 650 MHz. Kujtesa e pĂ«rkohshme RAM e ka kapacitetin 2GB, ndĂ«rsa kapaciteti i brendshĂ«m i telefonit Ă«shtĂ« 16GB. Kjo kujtesĂ« mund tĂ« zgjerohet sĂ« jashtmi me njĂ« kartĂ« memorieje tĂ« zhvendosshme MicroSD me kapacitet maksimal prej 64GB.

Advan I6 fotodetaje5

Advan I6: Kamera

Smartfoni Advan I6 Ă«shtĂ« i pajisur me dy kamera: njĂ« kryesore tĂ« pasme dhe njĂ« dytĂ«sore tĂ« pĂ«rparme. Kamera parĂ«sore e pasme ka rezolucion 13 Megapiksel. Filmon video me gjerĂ«si 1080 piksela. Kamera dytĂ«sore e pĂ«rparme ka rezolucion tĂ« vogĂ«l dhe lĂ« pĂ«r tĂ« dĂ«shiruar: vetĂ«m 5 Megapiksel, dhe filmon me gjerĂ«sinĂ« 720 piksela. Ky rezolucion nuk u pĂ«rgjigjet as kĂ«rkesave tĂ« sotme dhe as trendit. Duke qenĂ« se fotografia po pĂ«rqendrohet tek vetja dhe po bĂ«het gjithnjĂ« e mĂ« e largĂ«t me tjetrin, peisazhin, hapĂ«sirĂ«n pĂ«rballĂ« fotografit me telefon, prodhuesit e smartfonĂ«ve po i japin pĂ«rparĂ«si kamerĂ«s (kamerave) tĂ« pĂ«rparme, duke i(u) dhĂ«nĂ« asaj (atyre) karakteristika deri nĂ« dyfishin e parametrave tĂ« kamerĂ«s (kamerave) sĂ« pasme, duke i kthyer ato nĂ« dytĂ«sore. ShpejtĂ«sia e filmimit tĂ« videove pĂ«r tĂ« dyja kamerat Ă«shtĂ« 30fps (frames per second – korniza pĂ«r sekondĂ«). ËshtĂ« pĂ«r t’u theksuar se, jo vetĂ«m pĂ«r kĂ«tĂ« telefon por nĂ« pĂ«rgjithĂ«si pĂ«r tĂ« gjithĂ« tregun e smartfonĂ«ve, shpejtĂ«sia e filmimit (fps) nuk po pĂ«rparon, por vazhdon tĂ« qĂ«ndrojĂ« me stoicizĂ«m nĂ« vlerĂ«n 30 korniza pĂ«r sekondĂ«. Ky nuk Ă«shtĂ« njĂ« zhvillim aspak i mirĂ«, duke ditur se sa fantastike duken videot me shpejtĂ«sitĂ« 50fps dhe 60fps. Ndoshta tĂ« gjithĂ« i kemi parĂ« video tĂ« tilla. NĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« shumĂ« njerĂ«zve u duket si filmim me xhiro tĂ« shpejtĂ« (fast forĂ«ard). Faktikisht kornizat thjesht ndĂ«rrohen mĂ« shpejt!

Advan I6 fotodetaje6

Advan I6: Ndërlidhja

Advan I6 lidhet me rrjetin Wireless (WLAN, Wi-Fi) në frekuencën 802.11 b, g, n. Ai është i pajisur me Bluetooth në versionin 4.0. Fatkeqësisht, lidhja me MicroUSB nuk është në versionin 3.0 e Tipit C me shpejtësi shumë të lartë, por vetëm në versionin 2.0. Advan I6 ka përparësi nga shumë smartfonë të tjerë edhe nga ata të kategorisë High-End, disponimin e portës së kufjeve ose të bokseve 3.5 milimetërshe. Kjo është një veçori tepër e dëshiruar prej konsumatorëve, por në një lëvizje të papritur, dizenjatorët e modeleve më të mirë të smartfonëve të markave të njohura kanë vendosur ta heqin atë. Advan I6 është i pajisur gjithashtu edhe me Radio FM.

Advan I6 fotodetaje7

Advan I6: Bateria

Bateria e telefonit Advan I6 është e heqshme. Ajo ka një kapacitet 3300 mAh (Miliamper orë). Ky kapacitet qëndron në vlera mbi mesataren, krahasuar me shumë smartfonë të tjerë, e nëse bëjmë një renditje.

Advan I6 fotodetaje8

Advan I6: Çmimi

Çmimi i Advan I6 Ă«shtĂ« 1,499,000 IDR (Rupiah IndonezianĂ«), ose i kĂ«mbyer, 88.7 EUR (Euro).

Advan I6 fotodetaje9

Advan I6 fotodetaje10

Marin Kamberi
Ekonomist dhe përkthyes i apasionuar pas teknologjisë dhe sidomos pas smartfonëve. Gjeta hapësirën për të shkruajtur tek "ose.al - Shtëpia e teknologjisë", ku shpirti i skuadrës dhe pasioni ka formuar një portal pararojë për të gjithë shqiptarët.