Acer Liquid Z6 Plus fotoekrani1
Android Celulare e Tablet Recensione

Acer Liquid Z6 Plus: I fundmi i Mohikanëve

Ndodh ndonjëherë, që produkti i fundit i një firme, të jetë produkti më i mirë i saj. Dhe ndodh ndonjëherë që produkti më i mirë i një firme të jetë produkti i fundit. Kjo mund të ndodhë për disa arsye. Ose prodhuesi e mbyll linjën e produktit me vetëdije dhe kërkon që produkti i fundit të jetë më i miri, ose duke tentuar të ngrejë klasin dhe duke filluar të prodhojë produkte klasi, ndodh ndonjë fatalitet. Në rastin e kompanisë Acer, situata qëndron diku në mes, për logjikën e thjeshtë se Acer Liquid Z6 Plus ishte dhe është telefoni më i mirë dhe i fundit që ka prodhuar Acer-i, ama thjesht më i miri brenda gardhit të kompanisë.

Acer Liquid Z6 Plus fotodetaje1

Jo jashtĂ« tij. NĂ« krahasim me modelet e konkurrentĂ«ve, Ă«shtĂ« thjesht mesatar. ËshtĂ« ky qĂ« do tĂ« prezantojmĂ« sot. Ama, qĂ« nĂ« fillim do tĂ« bĂ«jmĂ« njĂ« marrĂ«veshje: telefoni ka dalĂ« në 2016-Ă«n e vonĂ«. KĂ«shtu qĂ« çdo pĂ«rpjekje pĂ«r tĂ« vĂ«nĂ« pritshmĂ«ritĂ« e sotme dhe parametrat e sotĂ«m si emĂ«rues tĂ« pĂ«rbashkĂ«t me kĂ«tĂ« telefon, do t’i jepte kĂ«tij reçensioni njĂ« pamje tĂ« shikuar me astigmatizĂ«m.

Kasa

Xhami 2.5D – domethĂ«nĂ« xhami me anĂ« tĂ« lakuara – Ă«shtĂ« shumĂ« popullor dhe Acer-i e ka pĂ«rdorur gjithashtu atĂ« pĂ«r modelin Acer Liquid Z6 Plus. Pjesa e pasme e integruar me metal ka njĂ« dizenjo tĂ« lĂ«muar dhe zgjatet deri tek anĂ«t. BoshllĂ«qet nuk janĂ« gjithmonĂ« plotĂ«sisht tĂ« mbyllura, por nĂ« tĂ«rĂ«si, telefoni duket shumĂ« i mirĂ«.

Për një telefon 5.5-inç Acer Liquid Z6 Plus ka goxha peshë prej 169 gramësh, por falë të cepave të rrumbullakosur mbahet fare lehtësisht. Ngurtësia e lakueshmërisë ështtë gjithashtu shumë e mirë dhe shtypja në pjesën e pasme ose të përparme nuk ka asnjë efekt të dukshëm në ekran.

Acer Liquid Z6 Plus fotodetaje2

Ndërlidhja

Në rangun e këtij telefoni, 3GB RAM dhe 32GB kapacitet i brendshëm janë një standard i mirëqenë, kështu që edhe Acer Liquid Z6 Plus sigurisht që i posedon. Mban gjithashtu dy karta SIM njëherazi, por karta e memories microSD dhe karta SIM dytësore ndajnë të njëjtën fole me njëra-tjetrën, kështu që përdoruesi do të duhet të zgjedhë nëse dëshiron një telefon me dy karta SIM apo të zgjerojë kapacitetin. Karta microSD mund të formatohet si një disk i brendshëm ose të përdoret si përmbajtës media i heqshëm; në këtë rast, karta mund të përzgjidhet si disk standard i kapacitetit të brendshëm, kështu që aplikacionet që suportojnë funksionin App2SD mund të zhvendosen në kartë automatikisht.

Acer Liquid Z6 Plus fotodetaje3

Kamerat

NjĂ« kamera e pasme 13 megapiksel dhe njĂ« kamera e pĂ«rparme 5 megapiksel – kjo Ă«shtĂ« status quo-ja e kamerave tĂ« smartfonĂ«ve tĂ« klasĂ«s sĂ« mesme. Porsi smartfonĂ«t me çmime tĂ« pĂ«rngjashme, Acer Liquid Z6 Plus pĂ«rfshin njĂ« blic tĂ« dyfishtĂ« LED, ashtu sikurse dhe autofokusimin.

Kamera kryesore bën fotografi vërtet të hijshme, por një këqyrje nga më afër zbulon se moduli duket se ka problem me objektet e ndriçuara: konturet shfaqen të theksuara çuditshëm dhe jo si vazhdim. Kamera e përparme bën foto të vetëbëra (selfie), nuk ka problem me skenat e ndriçuara dhe e kryen drejt ekspozimin e dritës, kështu që ka diapazon dinamik qoftë edhe në zonat e errëta. Detajet dhe ngjyrat lënë për të dëshiruar ndonjëherë, gjithsesi kjo ndodh kur fotot zmadhohen.

Acer Liquid Z6 Plus fotodetaje4

Ekrani

Acer Liquid Z6 Plus ka njĂ« ekran 5.5-inç. Krahasuar me smartfonĂ«t e tjerĂ«, ekrani Ă«shtĂ« goxha i ndritshĂ«m nĂ« njĂ« mesatare prej 408 cd/mÂČ – megjithĂ«se testi real APL50 tregon njĂ« ndriçim shumĂ« mĂ« tĂ« ulĂ«t.

Acer Liquid Z6 Plus fotodetaje5

Performanca

Proçesori – njĂ« MediaTek MT6753 – Ă«shtĂ« njĂ« Sistem-nĂ«-Çip i vjetĂ«r i klasĂ«s sĂ« mesme tĂ« lartĂ« me tetĂ« bĂ«rthama qĂ« punojnĂ« deri nĂ« 1.5 Gigaherz. Testi shumĂ«bĂ«rthamĂ«sh ka treguar se Sistemi-nĂ«-Çip Ă«shtĂ« i aftĂ« tĂ« performojĂ« mirĂ«, por fatkeqĂ«sisht nuk ekzistojnĂ« shumĂ« aplikacione qĂ« mund t’i pĂ«rdorin tĂ« teta bĂ«rthamat. Prandaj performanca mesatare Ă«shtĂ« tipike pĂ«r kĂ«tĂ« klasĂ«, meqenĂ«se bĂ«rthamat individuale nuk janĂ« dhe aq tĂ« fuqishme.

Proçesori grafik (karta grafike) ARM Mali-T720 MP2 punon në shpejtësinë (frekuencën) 650 MHz dhe përmban dy bërthama. Për rezolucion Full-HD, kjo GPU (njësi e përpunimit grafik) nuk ofron mjaftueshëm performancë, gjë që është e dukshme kur shikoni benchmark-e grafike të ndryshme.

Acer Liquid Z6 Plus fotodetaje6

Bateria

Aceri ia ka dalĂ« tĂ« ngjeshĂ« njĂ« bateri prej 4080mAh (miliamper pĂ«r orĂ«) nĂ« njĂ« kasĂ« tĂ« hollĂ«, çka do tĂ« thotĂ« se Acer Liquid Z6 Plus ofron njĂ« nga kapacitetet mĂ« tĂ« larta nĂ« klasĂ«n e tij. Rezultatet e testeve janĂ« shumĂ« tĂ« mira: gjatĂ« testit WLAN, smartfoni duroi pĂ«r 18 orĂ«; nĂ«n ngarkim tĂ« plotĂ«, Acer Liquid Z6 Plus-i u fik pas 6 orĂ«sh. ËshtĂ« plotĂ«sisht e mahnitshme qĂ« njĂ« bateri e madhe si kjo ngarkohet vetĂ«m pĂ«r dy orĂ«, edhe pse nuk ka funksion tĂ« ngarkimit tĂ« shpejtĂ«.

Marin Kamberi
Ekonomist dhe përkthyes i apasionuar pas teknologjisë dhe sidomos pas smartfonëve. Gjeta hapësirën për të shkruajtur tek "ose.al - Shtëpia e teknologjisë", ku shpirti i skuadrës dhe pasioni ka formuar një portal pararojë për të gjithë shqiptarët.