Android Celulare e Tablet Recensione

A ja vlen Samsung Galaxy S10e?

Samsung Galaxy S10e i pasur me karakteristika është duke provuar se më i vogli ndonjëherë është ndonjëherë më i mirë. Galaxy S10e ka pothuajse cdo gje qe nje smartphone i lancuar ne 2019 mund te kete me një çmim shumë më të mirë. Duke filluar me:

  1. Madhësia e përkryer prej 5.8 inç
  2. Ekran i madh
  3. Performancë e butë
  4. Kamera fun
  5. Softuer i pastër, i lehtë për t’u përdorur
  6. Kamera Perfekte
  7. Bateri te mjaftueshme

Samsung Galaxy S10e është pak më i shtrenjtë se Galaxy S9 i vitit të kaluar, por është më i lirë nga seria e re Galaxy S10 duke filluar nga 92999L , duke sjellë të njëjtën cilësi të shkëlqyer, kamera super dhe performancë të shpejtë në një çmim te konsiderueshem. Galaxy S10e ofron me shume se cfare mund te presesh nga nje telefon i lancuar ditet e sotme.

Galaxy S10e – Unboxing Video

Madhesia e Galaxy S10e është perfekte. Pëllëmbët e mia e mbulojne plotësisht në ekranin 5.8 inç, dhe të gjitha butonat janë të lehtë për t’u përdorur. 

Pjesa e përparme e S10e duket tërheqëse me korniza uniforme dhe të pakta që rrethojnë ekranin prej 5.8 inç. Ekziston një kamera hole-punch si vrime ne ekran ne pjesen e siperme te djathte te telefonit. Kjo është ajo që ndihmon Samsung të arrijë këto bezels me te holle, e cila nga ana e lejon për më shumë ekran. Nëse kamera vrime ju pengon, ka një mënyrë për ta fshehur ose mund të përdorni një sfond kreativ që e maskon ate.

Galaxy S10e - Tirana

Pjesa e prapme e S10e kjo është gjithashtu shume e bukur. Qoshet e rrumbullakosura duken bukur. Pjesa tjetër e kurrizit është e pastër, dhe unë e dua ngjyrën tërheqëse të Jeshiles Perle. Galaxy S10e eshte e disponueshme në ngjyrat e bardhë, e zezë, jeshile prizmi si dhe të verdhë kanarinë.

Korniza prej alumini është e trashë në sajë të skajeve të sheshtë, duke ofruar një ndjesi të mirë kur e mbajn telefonin ne dore.

Në anën e telefonit do të gjeni sensor per gjurmët e gishtave e cila eshte një mënyrë e shpejtë për të zhbllokuar telefonin dhe mund te perdoret per pagesat me Samsung Pay.

Unë jam i lumtur të shoh Samsung te përfshijnë vendin e kufjeve. Ju mund të karikoni edhe telefonin përmes portes USB-C dhe të dëgjoni muzikë në të njëjtën kohë!

Galaxy S10e – Ekrani

S10e ka një ekran 5.8 inç dhe përdor teknologjinë e re të Samsung-it “Dynamic AMOLED”. Eshte thuajse nje ekran fantastik si Galaxy S10 dhe S10 Plus. Dallimi i vetëm eshte qe S10 nuk ka rezolucionin WQHD. A është kjo shqetësim? Aspak. Ekrani duket i mprehtë, dhe është i certifikuar me HDR10 +, kështu që do të mund te shihni saktësinë e pabesueshme të ngjyrave.

 

Galaxy S10e - Tirana

Galaxy S10e – Performanca

Vetëm për shkak se Galaxy S10e është më pak i shtrenjtë nuk do të thotë që po ulet performanca. Ai ka procesor Qualcomm Snapdragon 855,  që fuqizon telefonat Android me te fundit. S10e ndryshon vetem sepse ka 6GB RAM në modelin bazë në vend të 8GB RAM qe kane vëllezërit e saj më të mëdhenj.

Memoria 128 gb eshte mese e mjaftueshme plus qe MicroSD është e pranishme nëse keni nevojë për më shumë hapësirë.

Galaxy S10e – RAM-i . A eshte një problem më pak RAM?

Jo. Unë nuk kam parë një rënie të performancës në kohën time duke përdorur telefonin gjate dites.

Duhet Komplimentuear edhe ndërfaqja e re Samsung e UI  mbi Android 9 Pie, versioni më i fundit i Android. Ajo duket e mirë dhe është më intuitive pasi vendos elemente të rëndësishme të ndërfaqes në fund të ekranit për qasje të lehtë – edhe pse kjo nuk ndihet e nevojshme në ekranin e vogël Galaxy S10e. Unë jam një tifoz i temave të errëta për të ndihmuar në mbrojtjen e syve gjatë përdorimit të telefonit gjatë natës.

Galaxy S10e – BIXBY

Butoni Bixby ende ekziston. Disave ndoshta nuk do ti pelqeje por Bixby eshte me te vertete i perdorshem shumicen e kohes.  Nese me te vertete do ta keni bezdi fatmirësisht ju mund të beni remap butonin Bixby, megjithëse është pak i kufizuar . Ju mund të vendosni butonin për të hapur një aplikacion tjetër, për shembull, por nese e shtyp dy herë  Bixby do hapet perseri (dhe anasjelltas).

E re për S10e është një tipar i quajtur Bixby Routines, dhe është vërtet i dobishëm. Duke perdorur inteligjencen artificiale Bixby studion menyren sesi ju perdorni smartphone dhe e optimizon telefonin sipas stilit tuaj.

Galaxy S10e - Tirana

 S10e ka vetëm dy kamera në anën e pasme dhe një në pjesën e përparme.  Kamera kryesore është e njëjtë në të tre telefonat. Është një lente standarde 12 megapikselë me një hapësirë të ndryshueshme f / 1.5 deri f / 2.4 (e cila Samsung debutoi vitin e kaluar).

S10e ka gjithashtu një lente ultra-këndore me 16 megapikselë me një aperturë f / 2.2. Personalisht, unë jam i lumtur me lente me kënd të gjerë, pasi mund të bej më shumë foto unike, sidomos ne hapësira të ngushta.

Gjithashtu kamera ka te gjitha opsionet e tjera Live Focus, Super Slow motion, Scene optimize, Food mode dhe cdo gje tjeter qe mund te gjesh nje smartphone madje me shume sesa ne shumicen e smartphoneve.

Galaxy S10e - Tirana

Galaxy S10e – Bateria

Bateria prej 3,100mAh eshte perfekte. Ju nuk duhet të shqetësoheni nëse arrini në shtëpi nga puna rreth orës 6 ose 7. Sepse eshte e sigurte qe do te jeni mbi 25 % me nje përdorim të mesëm.

Gjithashtu Power Share gjendet dhe tek S10e dhe eshte super e perdorshme ne raste te ndryshme. Mund te karikoni kufjet tuaja Earbuds ose cfardelloj aksesori qe karikohet wireless madje edhe telefonin e nje shoku kur jeni ne kafe 🤣

Mendimet tona

Samsung Galaxy S10e është i duhuri nese keni ndermend qe te merrni nje celular te ri. Ka jetegjatesi te mire të baterisë dhe kamerat jane super të mira. Gjithashtu ai ofron vlerë të mirë nëse po kërkoni një eksperiencë te pasur telefonike.

Sa kohë do të zgjasë?

Galaxy S10e mbrohet nga Gorilla Glass 5 në pjesën e përparme dhe prapa, por kjo nuk do të thotë që nuk duhet të përdorni një kasë ose xham për ta mbrojtur atë. Telefoni është IP68 i kunder ndaj ujit, kështu që mund të mbijetojë në ujë deri në 1.5 metra për 30 minuta.

Pres që të zgjasë tre deri në katër vite.

Duhet ta bleni?

Shiko se cfare ka ne kuti fillimisht dhe lexo opinionin pastaj me poshte. 

 

OPINIONI YNE
Po. Performanca është e mrekullueshme, cilësia e ndërtuar është e mrekullueshme, ka një shfaqje fantastike dhe moderne dhe akoma keni një sistem kamera që është më i zhdërvjellët sesa Galaxy S9 i vitit të kaluar.
Klevis
Student ne degën inxhinieri Kompjuterike, gjithmonë i fiksuar pas lajmeve te fundit rreth botës së teknologjisë. Dëshira për të informuar shqiptarët rreth këtyre lajmeve më bëri që të jem pjesë e ose.al.