Macbook
Laptop PC

Një Macbook i ri mund të hakohet sapo ai lidhet me WiFi për herë të parë

Apple është kredituar gjithmonë per sigurinë e pajisjeve të saj. Megjithatë, nuk mund të jetë krejtësisht e vërtetë. Ndërsa Windows mund të jetë më i prekshëm ndaj sulmeve, Apple nuk është aq e sigurt. Duket sikur një MacBook i ri mund të hakohet me lehtësi.

Kërcënimi u shfaq këtë javë në konferencën e sigurisë Black HatLas Vegas. Ky kërcënim shkon për MacBook-et që përdorin platformën Apple’s Device Enrollment Program dhe Mobile Device Management i cili është programi i regjistrimit të një pajisjeve Apple dhe i të Menaxhimit të Pajisjeve Celulare. Ideja është që MacBook-et të dërgohen direkt tek punonjësit në mënyrë që ata të mund të ldhin  pajisjet nga zyrat e tyre në shtëpi. Jesse Endahl, oficeri i sigurisë, Fleetsmith dhe Max Bélanger, inxhinier i stafit në Dropbox, gjetën një gabim në këto mjete të instalimit që mund ta shfrytëzonin për të pasur akses të rrallë tek Mac.

Gjetëm një bug që na lejon ta kompremetojmë pajisjen dhe te instalojmë softuerin me qëllim të keq para se përdoruesi të identifikohet për herë të parë. Deri në momentin që po hyjnë, në kohën kur shohin desktopin, kompjuteri tashmë është komprometuar. – Jesse Endahl

Hulumtuesit kanë njoftuar tashmë Apple për bug dhe kompania ka lëshuar një fix në MacOS High Sierra 10.13.6 muajin e kaluar. Megjithatë, pajisjet e prodhuara para muajit të fundit janë ende të pambrojtur dhe organizatat duhet të përditësojnë sistemin operativ për të siguruar shtegun.

Apple nuk ka komentuar mbi bug-in ose rregullimin e nxjerrë nga kompania. Megjithatë, ky bug përsëri zbulon se pa marrë parasysh se sa i sigurt është një rrjet ose sistem operativ, ka ende çështje dhe zbrazëtira që mund të shfrytëzohen.

 

Klevis
Student ne degën inxhinieri Kompjuterike, gjithmonë i fiksuar pas lajmeve te fundit rreth botës së teknologjisë. Dëshira për të informuar shqiptarët rreth këtyre lajmeve më bëri që të jem pjesë e ose.al.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.