Zuckerberg
Lajmet e fundit

Zuckerberg humbet nje sasi marramendese parash

Ditet e fundit Facebook dhe vecanerisht Mark Zuckerberg ka pesuar humbjen me te madhe nga vlera monetare qe nje kompani mund te humbe ne te gjithe historine e saj. Ketu eshte shpjegimi kryesor i asaj qe Mark Zuckerberg duhet te beje tani, pasi Facebook pesoi diten e tij me te keqe te ndonje kompanie ne histori, ne Wall Street.

Historia e meparshme :

Mark Zuckerberg humbi nje sasi te jashtezakonshme parash mengjesin e djeshem. Eshte me te vertete e veshtire edhe te imagjinosh ose ta transmetosh kete lajm por kjo eshte ajo cfare raportohet.

Ne total, ishin rreth 16.8 miliarde dollare, te zhdukura – per rreth nje ore, sic tregoi dhe Facebook ne nje raport zhgenjyes te te ardhurave te tyre.

Sigurisht, stoku mund te terhiqej por humbjet jane te pashmangshme.

Ne boten e biznesit diten e enjte aksionet e Facebook vazhduan te uleshin.

                                                                           Zuckerberg


Deri ne oren 11:30, kompania ishte ne nje ritem te tille , qe mund te humbte ne vlere tregu prej 115 miliarde dollaresh, e cila do te ishte humbja me e madhe njeditore e cdo kompanie ne histori.

Por eshte dhe dicka tjeter qe te perpiqemi te kuptojme ate qe me te vertete perfaqesojne keto 16.8 miliarde dollare.

Ne me pak se nje ore, Zuckerberg humbi nje shume te barabarte me:

–   GDP totale nominale e te gjithe shtetit te Xhamajkes,

–   Rreth 1.7 here me shume para, qe Presidenti Trump pretendon te kete bere gjate gjithe jetes se tij,

–   Perafersisht pagat e kombinuara te cdo lojtari te vetem ne NFL kete vit,

–   Ose aq shume sa 1000 miqte tuaj me te afert, anetaret e familjes dhe te njohurit do te benin ne te gjithe karrieren e tyre te punes te mbledhur bashke, duke supozuar qe secili prej tyre te punoje gati 60 vjet, ne pune qe paguhen mesatarisht 250,000$ ne vit.

Ne gjashtedhjete minuta apo me shume ato u zhduken. Te pakten per tani per tani.

                                                                               Zuckerberg
Sigurisht qe Zuckerberg eshte ende cuditerisht i pasur. Edhe nese humbjet e tij qendrojne, ai do te kishte gjithsesi rreth 70 miliarde dollare sipas Bloomberg, aq sa do ta bente ate personin e 6 me te pasur ne planet.

Por kur u zgjua te merkuren, ai ishte i 3.

Pra, çfare ndodhi?

Shume e thjeshte : Sipas raportit te dyte te fitimit te Facebook, dhe rezultatet nuk ishin aq sa prisnin analistet. Te ardhurat ne te vertete ishin me te larta.

Dhe rritja e perdoruesve eshte ulur, te pakten ne Facebook, edhe pse kompania u tregua e shpejte per te vene ne dukje per here te pare qe , nje total prej 2.5 miliarde njerez perdorin te pakten nje nga aplikacionet e kompanise cdo muaj, duke perfshire WhatsApp dhe Instragram.

Ndoshta te gjithe do te terhiqen. Si dhe me pare, edhe pse sfidat me te cilat po perballet Facebook tani duken vecanerisht te mprehta.

Ne momentin kur Zuckerberg, Sheryl Sandberg dhe CFO-ja e Facebook-ut David Wehner kishin perfunduar marrjen ne pyetje ne nje konference telefonike te analisteve, aksioneve te kompanise kishin rene 24 %.

Shpresojme qe kjo situate te rregullohet sa me shpejte dhe Zuckeberg te mos kete me humbje te tilla si keto qe mund te cojne deri ne falimentim te kompanise.

Ju ftojme te komentoni me poshte rreth kesaj situate dhe te shprehni mendimin tuaj 🙂 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.