ZTE Axon M-zinxhir
Celulare Lajmet e fundit

ZTE Axon M: celulari i parë me zinxhir 😂😂😂

Në tetor të vitit 2017, ZTE nxorri një telefon eksperimental të quajtur Axon M. Pika e forte e shitjes së këtij celulari është përdorimi i dy ekraneve identike të lidhura me zinxhir. Shumë prej tyre kanë menduar që ky telefon nuk do të ketë sukses. Por kompania mendon se mund të jetë e ardhmja e tsmartphone, dhe do të nisë celularë identikë në vitet e ardhshme. Por përpara kësaj, prodhuesi ka vendosur të hyjë në tregun më të madh në botë, Kinë. ZTE Axon M u njoftua për tregun kinez. Sot kompania zyrtarisht e bëri atë në dispozicion për blerje. 

ZTE Axon M-foto

ZTE Axon M vjen me dy ekran 5.2 inç që ofron një rezolucion 1080p. Por kur telefoni është hapur plotësisht, madhësia e ekranit do të bëhet 6.8 inç. Kështu që mund ta përdorni si tabletë të rregullt. Por ka mënyra të ndryshme si modaliteti klasik, modaliteti i ekranit të madh, modaliteti i ndarjes së ekranit dhe modaliteti i pasqyrës. Më tërheqëse prej tyre është modaliteti i ndarjes së ekranit që lejon përdoruesit të bëjnë aplikacione të ndara në secilën prej ekraneve të njëjtë me të njëjtën përvojë në një kompjuter të rregullt.

Pjesa tjetër e karakteristikave përfshijnë Snapdragon 821, 4 + 64GB ose 6 + 128GB kombinime të memories, një aparat fotografik 20MP, një bateri 3180mAh që mbështet ngarkimin e shpejtë QC3.0.

Variacioni 4 + 64GB kushton 3888 juan (603 $), ndërsa modeli 6 + 128GB është në dispozicion për 4888 juan (758 $).

[ZTE Axon M Artikulli origjinal 20/10/2017]

ZTE Axon M është smartphoni i dyfishtë Android i palosshëm, por jo fleksibël. Ai ka dy ekrane HD të plotë nga 5.2″, procesor Snapdragon 821, 4 GB RAM, 64 GB e magazinimit dhe 20-megapixel kamera. ZTE Axon M është një smartphone i ri që karakterizohet para së gjithash nga prania e dy ekraneve të bashkuar.

Ky funksionalitet lejon në maksimum shfrytëzimin e funksionit multi-dritare të Android.

Të dy ekranet 5.2″ me rezolucion të plotë HD (1920×1080 piksel) janë të mbrojtur nga Gorilla Glass 5. Lidhja në mes të dyve është e fortë e mjaftueshme dhe ju lejon të përdorni smartphone tuaj si një notebook të vogël. Kur pajisja është e mbyllur, të dy ekranet janë kthyer nga jashtë, ndërsa kur e hap 180 gradë mund të bashkohen për të shfrytëzuar mënyrën e ekranit të plotë. ZTE Axon M-foto Modalitetet e tjera janë “Dual” (dy aplikacione krah për krah) dhe “Mirror” (aplikacion i njëjtë në dy shfaqje). Lëvizja nga njëra në tjetrën ndodh duke shtypur butonin virtual M në shiritin e navigimit Android. Hardware përfshin një procesor Snapdragon 821, 4 GB RAM, 64 GB e magazinimit, microSD slot, WiFi, Bluetooth, GPS dhe LTE, Type-C USB port dhe një bateri me mbështetjen 3.180 mAh QuickCharge 3.0. Ekzistojnë gjithashtu altoparlantë stereo, skedarë audio Hi-Fi dhe vënd për kufjet 3.5mm. Celulari përfshin një fotokamera të vetme prej 20-megapixel me f/1.8, flash LED, stabilizimin e imazhit dhe zbulimin automatik (PDAF). Sistemi operativ është Android 7.1.2 Nougat.

Këtu është karta e plotë teknike e ZTE Axon M:

 • Ekrani: Dy ekrane 5,2″ FullHD me Gorilla Glass 5
 • Proçesori: SoC Qualcomm Snapdragon 821 deri në 2.15GHz
 • RAM: 4GB RAM
 • Memoria: 64GB eMMC 5.1
 • Fotokamera: 20 megapiksel me aperturë f/1.8, pa kamerë të përparme
 • Lidhshmëria:Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ dual band
 • Bluetooth: 4.2
 • Rrjeti: 4G/LTE
 • GPS: Po, GLONASS
 • Batteria: 3180 mAh me mbështetje për Qualcomm Quick Charge 3.0
 • Sistemi Operativ: Android 7.1.2, do përditësohet me Oreo në muajt e ardhshëm
 • Përmasat: 150,8 x 71,6 x 12,1 mm
 • Pesha: 230 g
 • Çmimi: në SHBA është rreth 730 dollarë. Me siguri NUK do të mbërrijë në Shqipëri.

ZTE Axon M mendimet dhe opinionet tona:

Siç është parashikuar, ZTE Axon M nuk do të arrijë në Shqipëri.

Sigurisht është një pajisje inovative, e ndryshme nga të gjithë të tjerët, duke u përpjekur për të sjellë diçka të re në peizazhin e smartphonëve.

Ajo ka një skedë teknike të mirë dhe Snapdragon 821 është ende në gjendje për të siguruar performancë të shkëlqyer dhe mund të trajtojë pa shumë vështirësi të dy ekranet FullHD. I vetmi dyshim nga këndvështrimi ynë është nëse zinxhiri do të jetë i mjaftueshëm? Apo do të prishet pas disa muajve të përdorimit? Gjithashtu, si reagon telefoni kur bie, pasi nuk mund të përdorësh një mbulesë?

Pa dyshim, urime për ZTE-në për këtë ide inovative smartphone.

Është për të ardhur keq që për të ofruar një pajisje të tillë, pesha dhe dimensionet janë rritur ndjeshëm, duke sakrifikuar të paktën një pjesë të transportueshmërisë.

ose.al – Shtëpia e teknologjisë

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

3 thoughts on “ZTE Axon M: celulari i parë me zinxhir 😂😂😂

 1. Nje te tille ka bere edhe kompania BLUE.Nje tel me dy ekrane.Gjithsesi ZTE eshte nje nga cel me te shitur. Ka shum modele flagship por edhe middle range qe jane shum cilesore.Ky me dy ekrane duket akoma edhe me e vecante

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.