Xiaomi Redmi Note 5-detaje-karakteristika1
Celulare Lajmet e fundit

Xiaomi Redmi Note 5: karakteristikat top dhe çmim perfekt

Gama e celularëve Xiaomi hyn në serinë e pestë pasi janë konfirmuar 3 modele të reja – Xiaomi Redmi Note 5. Prezantimi është realizuar me një seri slidesh që përmbledhin karakteristikat kryesore të celularit.

Karakteristikat

Fillojmë me konfirmimin e ekranit 5,5″ me rezolucion FullHD dhe teknologjisë ISP. Për proçesorin do kemi të bëjmë me SoC Snapdragon 630 dhe 660. Të dyja SoC janë gjithsesi realizuar me procesin e prodhimit në 14 nm, e cila duhet të rezultojë në një përmirësim në drejtim të efikasitetit.

Sektori multimedia përbëhet nga një kamera e pasme prej 16 MP me sensor 234 IMX të prodhuar nga Sony. Lentja ka një hapje prej f/2.0 dhe fokus shumë të shpejtë PDAF (0.3 sekonda për të kyçur fokusin). Kamera e përparme integron një sensor 13 megapixel, ndërsa trupi strehon 3790 mAh bateri. Bateria mund të rikarikohet duke shfrytëzuar në mënyrë të shpejtë QuickCharge 3.0 nëpërmjet portës USB-C.

Kapaciteti i baterisë është reduktuar në krahasim me Redmi Note 4 (4100 mAh). Kjo është një zgjedhje që ka bërë të mundur që trashësia e terminalit të jetë 7.5mm (8.4mm modeli i mëparshëm).

 

 

Xiaomi Redmi Note 5 do të jetë në dispozicion në tri variante, të diferencuara sipas RAM-it dhe magazinimit. Çmimet fillojnë nga 1200 juan:

  • 3GB RAM dhe 32GB magazinim për 1.200 juan (155 euro)
  • 4GB RAM dhe 32GB magazinim për 1.400 juan (181 euro)
  • 4GB RAM dhe 64GB magazinim për 1,500 juanë (194 euro)

Ju lutem vini re se informacioni i raportuar sapo është nxjerrë nga disa slide onlide dhe ende mungon njoftimi zyrtar. Nuk mendojmë gjithsesi se do kalojë dhe shumë kohë për daljen në treg të këtij terminali.

©ose. al • Shtëpia e teknologjisë

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.