Xiaomi Poco F1 - foto
Celulare Lajmet e fundit

[ZYRTARE] Xiaomi POCO F1 – është ky celulari perfekt 😍😍 (Foto + Video)

Xiaomi më në fund ka njoftuar nën-markën e saj POCO dhe me atë Xiaomi POCO F1 (ose Pocophone F1, pasi ky është emri i gdhendur në mbulesën e pasme të vetë smartphonit). Ne kishim filluar të njiheshim me atë javën e kaluar, falë një twett të hollësishëm, por tani që është zyrtare ne mund të përmbledhim gjithçka. Dhe çfarë karakteristikash 😍😍!

KLIKO KETU PER: Samsung Galaxy S10 – detajet e fundit

Xiaomi POCO F1: Karakteristikat Teknike

Ekran: 6,18 “LCD IPS Full HD (1,080 x 2,246 piksel, 18,7: 9), kontrast 1,500: 1, 84% gamë ngjyra NTSC

CPU: Qualcomm Snapdragon 845 me GPU Adreno 630

RAM: 6/8 GB LPDDR4x

Memorie e brendshme: 64/128/256 GB UFS 2.1 Expandable (me microSD deri në 256GB)

Kamera e pasme: me dy kamerë 12 megapikselë f / 1.9 Sony IMX363, autofokus me dy piksele + 5 megapixel (pa OIS)

Kamera e përparme: 20 megapixel, f / 2.0

Lidhshmëria: SIM dyfishtë hibride (nano + nano / microSD), LTE, Wi-Fi 802.11 ac dual band, Bluetooth 5.0 LE, GPS + Glonass, USB-C, audio jack

Bateria: 4.000 mAh me ngarkesë të shpejtë 3.0 😍😍

OS: Android 8.1 Oreo me MIUI

Xiaomi Poco F1 synon substancën dhe asgjë tjetër. Performanca para së gjithash, me një rezultat AnTuTu që tejkalon 290,000.

Kjo është e mundur jo vetëm në sajë të Snapdragon 845, por edhe në sajë të ftohjes së lëngët, e cila lejon që smartfoni të mbështesë periudhat më të gjata me performancë të lartë. Sipas testeve të brendshme për të njëjtin POCO, një sistem i këtij lloji është 300% më i efektshëm se ai tradicional.

Dhe për të luajtur gjatë, ka një bateri prej 4,000 mAh që premton 8 orë lojë të pandërprerë.

Xiaomi Poco F1 - foto1

Xiaomi Poco F1 – Kamera

Kolegët e Android Central konfirmojnë në fakt një autonomi të madhe në përgjithësi, kështu që ne jemi të sigurt, por është një e dhënë që natyrisht do të duhet të verifikojmë. Në frontin fotografik, ne kemi një “AI të dyfishtë kamera” në pjesën e prapme, e cila njeh 25 skena dhe 1,000 skenare të ndryshme dhe automatikisht rregullon cilësimet e rregjistrimit. E bukur në letër, por përshtypjet e para e përshkruajnë atë vetëm si “mesatare”.

Në anën e përparme, Xiaomi POCO F1 miraton një sensor me 20 megapikselë. Kjo është për shkak se ajo është përdorur një teknikë pixel Binning, të quajtur Super Pixel, e cila kombinon të dhënat e 4 piksele në 1, për skena të ndritshme, të qartë dhe me më pak zhurmë (por patjetër më e ulët se rezoluta nominale).

Përveç funksionit të njohjes skena që kemi përshkruar tashmë, do kemi dy kamera me mbështetje AI dhe AI ​​Portrait.

Shënim i fundit pozitiv: Kapsula e kufjeve vepron si një altoparlant, që do të thotë zë stereo, falë altoparlantit të dytë në pjesën e poshtme.

Ku është kompromisi? Sigurisht në materialet (mbulesa e pasme është në polikarbonat) dhe dizajn (sigurisht jo i frymëzuar). Por ka një edicion të veçantë të Pocophone F1, i quajtur Armored Edition, me Kevlar mbrapa, për një kontakt të forcës (dhe madje edhe hijeshi) përveç kësaj. Për më tepër, çdo lloj stabilizimi optik në të gjitha kamerat mungon.

E mbyllim me softuerin. Është një version i optimizuar i MIUI bazuar në Oreo, i cili synon performancën dhe lehtësinë.

Falë motorit me turbinë, Xiaomi POCO F1 premton nisje të shpejta të aplikacioneve, performancë superiore të lojrave dhe madje edhe eksperiencë të shkëlqyeshme të swiping, falë përmirësimeve në kohën e reagimit të ekranit dhe normave të animacioneve. Ne do të donim të kishim të dhëna të sakta për t’ju dhënë, për të marrë një ide më të qartë, por për momentin Xiaomi nuk i ka zbuluar ato.

Gjithashtu ndryshon lëshuesin, i quajtur padyshim POCO Launcher, i pajisur me një app që automatikisht kategorizon aplikacionin dhe ndihmon përdoruesin të gjejë aplikacione të dobishme (përsëri: ne nuk kemi detaje të sakta për të).

E fundit por jo më pak e rëndësishme, POCO premton arna të rregullta të sigurisë dhe gjithashtu përditëson Android Pie “në të ardhmen e afërt”. Dhe më e mira është ende e ardhur!

Xiaomi Poco F1: Dalja dhe çmimi

Xiaomi POCO F1 do të jetë në dispozicion në Indi nga data 29 Gusht, në Graphite Black, Steel Blue dhe Red Red, dhe në versionin e blinduar me mbulesën e Kevlar mbrapa. Çmimi në tregun indian është me të vërtetë tërheqës:

6 / 64GB: Rs. 20.999 (rreth 260 €)

6/128 GB: Rs. 23.999 (rreth € 295)

8/256 GB: Rs. 28.999 (rreth 360 €)

Armored Edition (8/256 GB): Rs. 29.999 (rreth 370 €)

Natyrisht ne nuk presim çmime të ngjashme në tregun tonë, por nisja e POCO F1 në Evropë tashmë është planifikuar për javët e ardhshme, kështu që ne do të zbulojmë së shpejti. Ne vetëm shtojmë se paketimi përfshin gjithashtu një mbulesë, por ka pajisje të tjera të shitura veçmas.

Na ndiqni për më shumë informacione mbi këtë supercelular  😍😍

Video Xiaomi Poco F1

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.