xiaomi mi 9 foto prezantimi
Celulare Lajmet e fundit

[REKORD] Xiaomi Mi 9 shitet per vetem…

Sipas të dhënave zyrtare, shitja e parë e Xiaomi Mi 9 mori vetëm 53 sekonda për të shitur plotësisht. Raundi tjetër i shitjes do të jetë në orën 10:00 të 5 marsit. Dhe këtë të premte (1 mars), Xiaomi Mi 9 Explorer Edition dhe Xiaomi Mi 9 SE do të dalin në shitje gjithashtu. Vetëm rezervimet tek platforma Jingdong kanë tejkaluar 1 milion njësi.

Presidenti Xiaomi Lin Bin lëshoi një deklaratë përmes kanalit të tij Weibo: ‘Na vjen keq! Ne tashmë jemi duke punuar shumë për të rritur kapacitetin e prodhimit. “Dhe gjithashtu kujtoi Mi 9 Explorer Edition dhe Xiaomi Mi 9 SE do të shiten në orën 10:00 të premten.

Si mendoni a po e arrin qellimim Xiaomi? Eshte Xiaomi nje nga top 3 prodhuesit me te mire ne Bote?

Xiaomi Mi 9 – njihuni me te ardhmen

Siç pritej, ka një përmisim nga Mi 8, por jo përditësim vizual. Megjithatë, në aspektin e dizajnit, Xiaomi Mi 9 ka hequr skanerin kapacitoriv të gjurmëve të gishtave për një sensor gjurmë gishtash të ekranit, ndërsa gjithashtu ka një sensor shtesë të kamerës, duke bërë një total prej tre – të parat për çdo telefon Xiaomi.

Në pjesën e përparme të ekranit, pajisja tani ka një ekran mjaft të madh – me 6.39 inç, por është ende një panel Super AMOLED me rezolucion 1080p+ me mbrojtje Gorilla Glass 6 dhe një raport 90.7% të ekranit në trup, pjesërisht falë notch-it ne formen e pikes te ujit.

Nën kapuçin, Xiaomi Mi 9 ka më të mirën nga Qualcomm – procesori Snapdragon 855 i çiftuar me 6 ose 12GB RAM, dhe deri në 256GB hapësirë ruajtëse. Me poshte dhe skeda teknike e plote

XIAOMI MI 9 – SPECIFIKIMET TEKNIKE

 • Përmasat: 157.5×74.67×7.61mm për 173 gram
 • Sistemi operativ Android 9 Pie me MIUI 10.2
 • 6.39 “FHD + AMOLED ekran, 90.7% raport ekran shell, Corning Gorilla Glass 6, Reading Mode 2.0, rrezet e diellit Mode 2.0
 • SoC Qualcomm Snapdragon 855
 • GPU Adreno 640
 • 6GB / 8GB RAM LPDDR4x
 • 128GB memorie të brendshme UFS 2.1
 • Loja Turbo
 • 4G Lidhje VoLTE, NFC, 802.11ac WiFi, Bluetooth 5.0, USB Lloji C, GPS dyfishtë me antenë të pavarur L5
 • Triple rear cam nga 48 + 12 + 16MP
 • 20MP front cam
 • 3300mAh bateri me pagesë të shpejtë (pa tel)

xiaomi mi 9 foto prezantimi
Xioami Mi 9

Dhe së fundi këtu janë çmimet (ngjyrat do të jenë Lavender Violet, Oqeani Blue dhe Piano Black):

 • Xiaomi Mi 9 6 / 128GB: 2999 juan (393 €)
 • Xiaomi Mi 9 8 / 128GB: 3299 juan (432 €)

Në anën e baterisë, 3300mAh duket të jetë në gjendje të garantojë autonomi të mirë, sidomos në sajë të optimizimit të performancës së garantuar nga Snapdragon 855 dhe përdorimit të modalitetit të errët (Dark Mode) që mund të reduktojë konsumin deri në 83%. Këtu janë disa të dhëna për performancën me pagesë të shpejtë:

 • Në 30 min: 70% e baterisë me kabllo (27W)
 • Në 30 min: 40% e baterisë në modalitetin pa tel (20W)
 • Në 1h30min: 100% e baterisë në modalitetin pa tel (20W)

xiaomi mi 9 se foto prezantimi
Xiaomi Mi 9 SE

XIAOMI MI 9 SE – SPECIFIKIMET TEKNIKE

 • Sistemi operativ Android 9 Pie me MIUI 10.2
 • 5.97 “Full HD + 19: 9 ekran AMOLED, Corning Gorilla Glass 6
 • Sensori i gjurmëve të gishtave të integruar nën ekranin
 • SoC Qualcomm Snapdragon 712 @ 2.3GHz
 • GPU Adreno 616
 • 6GB RAM LPDDR4x
 • 128GB memorie të brendshme UFS2.1
 • SIM e dyfishtë
 • 4G Lidhje VoLTE, 802.11ac WiFi, Bluetooth 5.0, NFC, GPS, GLONASS, BeiDou, USB Lloji C
 • Kamera e përparme 20MP f / 2.0
 • Triple cam pasme: 48 + 8 + 13MP, PDAF, flash LED
 • Bateria 3070mAh me pagesë të shpejtë prej 18W (ngarkesa e shpejtë 3)

Xiaomi Mi 9 SE do të shitet në versionin 6 / 128GB në Kinë në 1999 yuan, ekuivalent me 262 euro.

Xiaomi Mi 9 Explorer Edition – Skeda teknike

 • Përmasat: 157.5×74.67×7.61mm për 173 gram
 • Sistemi operativ Android 9 Pie me MIUI 10.2
 • 6.39 “FHD + AMOLED ekran, 90.7% raport ekran shell, Corning Gorilla Glass 6, Reading Mode 2.0, rrezet e diellit Mode 2.0
 • SoC Qualcomm Snapdragon 855
 • GPU Adreno 640
 • 12GB RAM LPDDR4x
 • 256GB memorie të brendshme UFS 2.1
 • Loja Turbo
 • 4G Lidhje VoLTE, NFC, 802.11ac WiFi, Bluetooth 5.0, USB Lloji C, GPS dyfishtë me antenë të pavarur L5
 • Triple rear cam nga 48 + 12 + 16MP
 • 20MP front cam
 • 3300mAh bateri me pagesë të shpejtë (pa tel)

Xiaomi Mi 9 Explorer Edition do të jetë në dispozicion vetëm në variantin 12 / 256GB me çmim prej 3,999 juan (rreth 524 euro me kursin aktual të këmbimit). Për momentin nuk ka detaje rreth marketingut jashtë tregut kinez.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.