xiaomi black shark
Celulare Lajmet e fundit

“XIAOMI BLACK SHARK”, projekti i ri i kompanise kineze per “lojtaret”

Disa muaj pas telefonit Razer, Xiaomi u fut në tregun e lojrave të smartfonëve. Kompania kineze ka njoftuar Xiaomi Black Shark, një pajisje e fuqishme që duhet të joshë lojtarët me një dizajn si ai i kompanisë amerikane dhe disa detaje teknike. Mund të përfshijë edhe një gamepad fizik.

 Xiaomi black shark-foto-zyrtare

Nëpërmjet kthesave të tij të bardhë e të gjelbërt dhe asimetrike, Xiaomi Black Shark është një smartfon spektakolar. Me këtë dizajn origjinal, Xiaomi patjetër shpreson të tërheqë lojtarë PC. Ajo ka një raport të ekranit prej 18:9 OLED Full HD+ dhe një madhësi prej 5.99 inç. Ndryshe nga Razer, Xiaomi Black Shark nuk ka një normë të përditësimit prej 120 Hz. 

Nën kapuçin, Black Shark nuk zhgënjen. Ofrohet me Snapdragon SoC 845, 6 ose 8 GB RAM dhe 64 GB memorie të brendshme (me Micro SD).

Smartphoni ofrohet me një çmim relativisht të moderuar. Në Kinë, pajisja do të tregtohet nga 2999 juan ose 387 euro. Celulari ka një sistem ftohës të lëngët, duke ulur temperaturën e tij me 8 gradë gjatë përdorimit të rëndë, sipas Xiaomi. Në pjesën e pasme, ekziston një modul i dyfishtë 12 dhe 20 megapikselësh, i cili hapet si në f/1,75.

Bateria prej 4000 mAh duhet të ofrojë nje autonomi të mirë.

Produkti që rezulton nga një partneritet në mes të Xiaomi dhe Black Shark Teknologji Mark (ku gjiganti ka investuar), ajo është ende e vështirë të dini kushtet e pajisjes shpërndarjes.

Në Kinë, Xiaomi Black Shark do dali më 20 prill.

[ Xiaomi Black Shark: artikull i shkruar me 11/04]

Projekti i ri i Xiaomi quhet “The Black Shark”, dhe asgje tjeter nuk eshte perveçse nje celular i dedikuar per lojra. Dispozitivi do te lançohet ne daten 13 prill dhe ne kete artikull ju paraqesim disa elemente te design dhe teknike.

xiaomi black shark

Siç mund te shihet ne imazhin e mesiperm, The Black Shark Phone do te kete formen e një X ndryshe nga çdo smartphone tradicional. Brezat e antenave ndodhen ne dy kendet e siperme dhe te poshtme, duke nenkuptuar qe ne trup do te kete kater banda antenash. Kendi larte i majtas do t’i kushtohet antenave GPS dhe Wi-Fi, ndersa kendi ne anen e djathte do ti rezervohet teknologjise LTE. Duke u zhvendosur ne pjesen e poshtme, antena e anes se djathte do te jete e dedikuar per sensoret Wi-Fi MIMO ndersa moduli ne anen e majte perseri do te jete i dedikuar per LTE. 

Sa i përket detajeve të tjera,  The Black Shark do te vihet ne jete nga procesori SnapDragon 845 i Qualcomm-it, dhe do te shoqerohet me 8GB RAM, megjithese pritet edhe nje variant 6GB RAM. Memoria ROM do te jete prej 32GB ndrsa ekrani do te jete me raport të pamjes 18:9 dhe rezolucion prej 2160 x 1080 p.

Sistemi Operativ me siguri do te jete Android 8.1 Oreo i adaptuar nga Xiaomi ne sistemin personal MIUI. Fatkeqësisht nuk ka akoma informacione zyrtare per cmimin, megjithese pritet se do te konkuroje direkt telefonin Razor Phone.

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.