skygofree
Lajmet e fundit

Xafecopy, kini kujdes nga ky virus [ANDROID]

Quhet Xafecopy dhe është një malware i fshehur në aplikacionet Android që zbaton “procesin e faturimit WAP” pa dijeninë e pronarëve të celularëve. Xafecopy është e fshehur në app dhe hyn në faqet e internetit të ndryshme, duke bërë të mundur aktivizimin e abonimeve të bezdisshëm.

Pronarët e smartphonëve të prekur gjejnë se ata kanë aktivizuar (natyrisht jo vullnetarisht) abonimet në fjalë vetëm pas marrjes së faturave përkatëse.

xafecopy android-malware

Duket se burimi i këtij malware është Azia dhe është në gjendje që të regjistroheni për një numër të pakufizuar të abonimeve, duke shkaktuar probleme të mëdha për viktimat.

Mbroni veten nga malware si Xafecopy duke kushtuar vëmendje për aplikacionet që dëshironi të instaloni (për shembull, duke kontrolluar të drejtat e hyrjes nga app për të parë nëse ata janë me të vërtetë në përputhje me qëllimin e saj) dhe instalimin e një aplikacioni anti-malware.

ose.al – shtepia e teknologjise

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.