windows-sistemi-operativ-chrome-os-karakteristikat-detajet
Lajmet e fundit

Windows 10 Mobile: erdhi koha ti themi lamtumirë

Joe Belfiore, që është në krye të dipartimentit celular të Windows, ka konfirmuar se asnjë lajm i mirë nuk do të vijë në të ardhmen për Windows 10 Mobile.

Joe Belfiore njoftoi dje se Windows 10 Mobile është tani në fund të jetës së tij: nuk do të ketë më softwer apo hardwer të lajmeve. Pas një periudhe të gjatë heshtjeje, Zëvendës Presidenti i Korporatës Microsoft i Windows ka dalur përsëri për të folur për të ardhmen e Windows 10 Mobile, e cila duket se nuk është aq e lumtur. Ekzekutivi i Microsoft ka theksuar se, edhe pse kompania do të vazhdojë të ofrojë përditësime në platformën për të rregulluar gabimet dhe probleme, nuk do të arrijë të zhvillojë software me tipare të reja në krahasim me këtë sistem operativ.

 

Por nuk përfundon këtu: Joe Belfiore vetë ka vendosur të ndalë përdorimin e pajisjes së tij me Windows Mobile 10 për të kaluar në Android. Arsyet për këtë zgjedhje janë gjithmonë të njëjta: mungesa e aplikacioneve dhe gjithmonë më pak interes i zhvilluesve për të mbështetur këtë platformë.

Arsye të tjera për këtë vendim është pamundësia për të bërë fituar aksione në treg dhe për të tërhequr investime nga kompanitë, pavarësisht burimeve të shumta të investuara në përpjekje për të nxitur platformën dhe zhvilluesit.

Në të ardhmen, për këtë arsye, ne nuk duhet të presim asgjë të re për Windows Mobile 10, e cila tani është e destinuar të vdesë. Me pak fjalë, nga fjalimi Joe Belfiore është e qartë një gjë: Windows 10 Mobile po vjen ngadalë në fund të jetës së tij, edhe pse ajo ende do të azhornohet me çështjet e sigurisë. Kush ka një smartphone me këtë OS duhet seriozisht të fillojë të mendojë për kalimin në iOS ose Android, pasi Windows Phone zyrtarisht del nga skena.

Çfarë mendoni ju mbi Microsoft Mobile?

 

 

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

5 thoughts on “Windows 10 Mobile: erdhi koha ti themi lamtumirë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.