vivo apex-foto3-spektakolar
Celulare Lajmet e fundit

Vivo Apex – ky është celulari më i bukur në Botë

Në Kongresin Botëror të Celularit 2018 në Barcelonë, Vivo arrin me një telefon koncept të ri, Vivo Apex. Ajo tashmë e bën teknologjinë e skanimit të gjurmëve të gishtave nën ekranin, prej të cilave vetë Vivo ka qenë një pionier, në sajë të X20 Plus UD.

Në Vivo Apex, skaneri i gjurmëve të gishtave nuk banon në një pikë të saktë nën ekran, por zë gjysmën e saj (në fakt diçka më pak).

vivo apex-foto-spektakolar

Vivo Apex gjithashtu mahnit sepse ajo është praktikisht e gjithë ekran: nuk ka hapësirë ​​as për kamerën e përparme, e cila është e fshehur. Kur është e nevojshme, ajo del nga ana e sipërme; nxjerrja bëhet me anë të softuerit dhe është graduale (kërkon 0,8 sekonda).

Ekrani funksionon si një drejtues për thirrjet audio, në sajë të teknologjisë Screen SoundCasting.

vivo apex-foto2-spektakolar

Kornizat janë vetëm 1.8 mm në anët dhe lart, ndërsa pjesa e poshtme është pak më e trashë, 4.3 mm. Çdo gjë tjetër ështëekran (natyrisht OLED, një parakusht për këtë skaner të veçantë të gjurmëve të gishtave për të punuar).

Shkurtimisht, smartphoni që kishim parë në ditët e fundit është një realitet, por për fat të keq është vetëm një prototip. Nuk ka çmime, datat e lëshimit ose specifikimet teknike. Pajisja gjithsesi duket mjaft e plotë dhe punon në të gjitha pjesët e saj.

Objektivi i ardhshëm, për Vivo, është që skaneri i gjurmëve të gishtave të bëhet edhe më i shpejtë, të paktën në të njëjtin nivel me ato tradicionale dhe korniza e poshtme të zvogëlohet për të arritur simetri absolute. Në atë moment, raporti  ekran / trup do të ishte mbi 98 përqind!

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.