FACE ID
Celulare Lajmet e fundit

📉Ulen shitjet e Apple 📱 ne Europë 📉 Ja shkaku kryesor‼️

Sipas të dhënave të ofruara nga firma kërkimore në treg, Kantar Worldpanel, shitjet e forta të iPhone XS dhe iPhone XS Max në fund të tremujorit të tretë ndihmuan Apple të arrinte një rritje në tregjet amerikane, australiane dhe smartphone kineze. Megjithatë, në tregun evropian, Apple pa një rënie. Pjesa e iPhone në tregun evropian ra me 1.6%, vetëm +0.5% në Gjermani dhe -4.1% në Spanjë.

Sipas Kantar Worldpanel, kjo lidhet me konkurrencën e ashpër nga markat kineze, sidomos Huawei dhe Xiaomi.

shitjet e apple

Vlen të përmendet se edhe pse markat kineze kanë dobësuar pjesën e tregut të Apple, sipas Kantar Worldpanel, markat si Sony dhe LG janë më të prekurit. Përveç kësaj, për shkak të shtyrjes së iPhone XR, modeli nuk është i përfshirë në të dhënat e Kantar Worldpanel dhe ndikimi i tij do të pasqyrohet në të dhënat e tremujorit të ardhshëm

Shitjet e hershme të modeleve të iPhone XS dhe XS XS Max në SHBA janë të mira, gjë që është një lajm i mirë për Apple. Ekziston gjithashtu një rritje e vazhdueshme e fortë e iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus e cila kontribuon në pjesën e tregut të sistemit operativ të Apple në SHBA.

Në të njëjtën kohë, iPhone 8 është modeli më i shitur në SHBA këtë tremujor, duke përbërë 9.4% të tregut të telefonisë celulare.

Me lirimin e iPhone XR, Kantar Worldpanel pret që pjesa e tregut e Apple të rritet më tej në fund të vitit.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.