Twitter
Lajmet e fundit

Twitter pastron profilet e dyshimta. Ja VIP-at qe humben me shume.

Katy Perry ishte nje nder personat qe humbi me shume followers ne 2018. Kengetarja me fame boterore arriti te humbase nje numer rekord ndjekesish ne 2018 me gati 2.8 milion.

KATY PERRY DHE JUSTIN BIEBER PESUAN GODITJE TE MADHE NGA SPASTRIMI I TWITTER-IT .

Kengetarja e popit se bashku me Justin Bieber,dhe ish-presidentin Barack Obama, kryesojne nje liste te gjate politikanesh, VIP-a, yje te medias sociale dhe organizata te medha lajmesh qe pesuan humbje te medha ndjekesish si rezultat rezultat i spastrimit te Twitterit te profileve te dyshimta.

Ne fillim te kesaj jave Twiteri u shpreh qe dhjetra mijëra profile u mbyllen per shkak te aktiviteteve te tyre te dyshimta. Rrjeti social shpjegoi qe “shumica” e njerezve do te humbnin diku ‘4 followers ose me pak’ por pritej qe profilet “do te kishin nje ulje me te madhe“.

                                               Twitter


Sipas studimit analitik te mediave sociale Keyhole, u vezhguan profilet e 100 personave me te ndjekur ne Twitter.

Lista vijon me te famshem ne fushen e POP-it si Rihanna, Taylor Swift, Kim Kardashian and Oprah te cilet bashkerisht humben miliona followers.

Veprimi i Twitterit per te spastruar keto profile eshte pjese e nje perpjekjeje per te mbrojtur dhe shqyrtuar perhapjen dhe shtimin e lajmeve fallco dhe keqinformimin ne rrjetet sociale si Twitter dhe Facebook.

Presidenti Donald Trump humbi gati 204,000 nga 53.3 milion followers.

Kengetari Justin Bieber humbi gati 2.7 milion followers,nderkoh qe Presidentit Obama iu zhduken diku afer 2.4 milione. Ne shifer perqidje perllogaritet afersisht 2,5% ulje te numrit te ndjekesve.

                                           Twitter

Organizatat e reja pesuan nje renie gjithashtu. CNN Breaking News, humbi afersisht 1 milion followers, nderkohe qe kryesorja New York Times humbi 730,000.

Edhe profili i Twitter nuk qendroi imun gjithashtu. U hoqen diku rreth 12% e followersave ose me qarte rreth 7.8 milion profile. Qe e beri “humbesin” me te madh.

CEO i kompanise Jack Dorsey shkruajti ne Twitter se ai vete humbi 200,000 followers.
Themeluesi i Microsoft Bill Gates humbi rreth 900,000 followers ,nderkoh qe ylli i basketbollit  LeBron James rane gati 880,000.

Ju ftojme te komentoni me poshte rreth ketij fenomemi. A mendoni edhe ju se keto profile ndikojne ne perhapjen e lajmeve te rreme ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.