telekom albania
Lajmet e fundit

[ZYRTARE] Shitet Telekom Albania. Ja kush e bleu…

Pas disa muaj negociatash, u përfundua transaksioni i shitjes në lidhje me Telekom Albania, operatori i dytë telefonik në vend. Grupi grek OTE – i cili zotëron rrjetin gjerman të komunikimit ‘Deutsche Telecom’ dhe 99.79% të aksioneve në ‘Telekom Albania’ – ka formalizuar të gjithë:

“OTE ka arritur një marrëveshje për të shitur të gjitha aksionet e Telekom Albania Sh.A. për kompaninë bullgare ‘Albania Telecom Invest AD’ për një shumë të përgjithshme prej 50 milionë eurosh.

Albania Telecom Invest AD menaxhohet nga Spas Roussev, aksionari kryesor i operatorit telefonik bullgar “Vivacom”, dhe nga investitori bullgar-shqiptar Elvin Guri.

Pronarët e rinj e Albania Telecom

Spas Roussev është një investitor bullgar, e cila në vitin 2016 ishte kreu i konsorciumit që mori kontrollin e operatorit kryesor telefonik bullgar, Vivacom, nga kompania ruse VTB Capital.

Elvin Guri është një sipërmarrës shqiptar me njëzet vjet eksperiencë jashtë vendit. Sipas një artikulli të botuar nga Universiteti Amerikan i Bullgarisë – ku Guri përfundoi studimet e tij në vitin 1996 – shqiptari ka përvojë si analist financiar në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim në Londër.

Zhvlerësimi i Albania Telekom

Grupi OTE pagoi 80 milionë euro kur bleu 85% të aksioneve në Telekom Shqipëri në vitin 2000, i cili në atë kohë quhej AMC. Investimi u dha në kohë rekord pasi AMC ishte ndër kompanitë më fitimprurëse në vend.

Deri në vitin 2009, kur kishte vetëm dy operatorë në tregun mobil, Telekom Albania kishte fitime shumë të larta. Maksimumi u arrit në vitin 2009, me një fitim prej 110 milion euro.

Megjithatë, nga viti 2009 e tutje fitimet gradualisht kanë rënë duke arritur në 30 milionë euro në vitin 2013, 17 milionë euro në vitin 2014 dhe madje duke regjistruar humbje në 2017. Ky trend çoi në mënyrë të pashmangshme për zhvlerësimin e Telekom Albania.

Telekom Albania – Artikull i shkruar me 1 Tetor 2018

Telekom Albania, kompania e parë e telefonisë celulare në Shqipëri, është në bisedime për t’u shitur.

Gjigandi Deutsche Telekom – i cili menaxhon të gjitha veprimet e Telekom Shqipërisë përmes grupit grek OTE – po shqyrton braktisjen e Shqipërisë. Negociatat u konfirmuan zyrtarisht nga e njëjta kompani greke në Top Channel.

Situata e Telekom Albania

“Në bazë të prioriteteve strategjike, Grupi OTE vazhdimisht vlerëson të gjitha aktivitetet, duke përfshirë atë në Shqipëri, në mënyrë që të krijojë fitim për aksionarët dhe të promovojë interesat e grupit.

Procesi i vlerësimit është në shqyrtim, si dhe diskutime të rëndësishme me disa blerës. Si një protokoll, ne do të informojmë autoritetet dhe publikun kur kemi diçka konkrete për të njoftuar “, – njoftoi OTE. Burimet raportojnë se ka tre kompani të interesuara në Telekom Shqipëri, dy bullgarë dhe Telekom Serbia. Ky i fundit, në veçanti, duket të jetë kandidati kryesor.

Këtë javë  një drejtues i lartë i Deutsche Telekomit do të mbërrijë në Tiranë, i cili do të mbajë takime me përfaqësuesit e qeverisë shqiptare. Më shumë gjasa, ai do të shoqërohet nga një ekzekutiv i Telekom Serbisë për të kërkuar miratimin e një marrëveshjeje të mundshme nga qeveria.

Pozita e qeverisë mbi Telekom Albania

Cila pozicion do të marrë qeveria shqiptare përballë një oferte potenciale të Telekom Albania?

“Qeveria shqiptare ende nuk është këshilluar zyrtarisht për një blerje potenciale të Telekom Albania. Ne do të shprehim qëndrimin tonë vetëm pasi të jemi njoftuar zyrtarisht, edhe pse është e qartë se është një negocim privat “, – tha një përfaqësues i lartë i qeverisë.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.