spotify-apple music
Lajmet e fundit

Spotify dominon tregun muzikor. Apple Music akoma shume mbrapa

Sfida e nisur nga Apple Music disa vite më parë kundër mbretit të padiskutueshëm Spotify është më e vështirë se sa pritej. Nëpërmjet të dhënave të fundit, doli se Spotify ka kaluar shifrën e 60 milionë përdoruesve (me pagesë) rreth dy herë ato të Apple Music (27 milionë).

Ky është një rezultat shumë i kënaqshëm për drejtuesit e gjigantit suedez. Në total përdoruesit që përdorin shërbimin janë më shumë se 140 milionë. Shumica e tyre në fakt, përdor shërbimin falas të mbështetur nga reklamat. Reklamat sidomos në PC dhe tableta, nuk paraqesin shumë kufizime gjatë përdorimit.

Kufizimet dhe dallimet midis Spotify falas dhe Apple Music

Kujtojmë se tek celularët, shërbim falas i Spotify nuk lejon të luajë një këngë të veçantë, por vetëm të rastit (nje album, artist ose playlist). Nuk lejon gjithashtu muzikën e cilësisë së lartë dhe mbi të gjitha është zgjeruar me reklama. Një tjetër ndryshim i vogël është edhe për klientët e rinj. Spotify ka vetëm një muaj falas ndërsa Apple Music na ofron 3 muaj.

Nga pikëpamja e kostos, Apple Music dhe Spotify po udhëtojnë në të njëjtën rrugë. Parapagimi standarde mujore për të dy shërbimet është 9.99 € (e skontuar me disa promovime), ndërsa abonimi familjar, e cila ju lejon të integrohen deri në gjashtë llogari kushton 14.99 €.

Trendi i rritjes së dy shërbimeve po shkon dorë për dore. Për Apple Music do të jetë shumë e vështirë për të shkurtuar hendekun që ndan atë nga vëndi i parë i renditjes.

Ju cilin abonim keni? Kush ju pëlqen më shumë?

©ose.al • Shtepia e teknologjise

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.