oppo r15
Celulare Lajmet e fundit

[ZYRTARE] Skeda teknike e Oppo R15 dhe Oppo R15 DM

[ZYRTARE 19/03/2018 – Prezantohen Oppo R15 dhe Oppo R15 DM]

Oppo R15 dhe R15 Dream Mirror Edition janë dy telefona të rinj të ri të zhvilluar nga kompania kineze Oppo.

Për dallim nga sa parashikohej më parë, Oppo nuk ka paraqitur ndonjë variant “Plus” të R15, duke shpallur një version të Dream Mirror që dallon nga standardi për disa detaje të ndryshme: DME është bazuar në një SoC Qualcomm Snapdragon 660, ndërsa modeli “standard” në SoC MediaTek Helio P60 dhe ka një bateri më të lehtë (3450 mAh vs 3400 mAh).

Skeda teknike e Oppo R15:

 • Ekran 19:9 OLED 6.28″ me rizolucion FHD+ (2280×1080)
 • SoC Octa-Core MediaTek Helio P60 @2,0 GHz 64bit
 • GPU Mali G72 MP3
 • 6GB RAM
 • 128GB memorie të brëndshme me micro SD deri në 256GB
 • Fotokamera 16+5MP (f/1,7 + f/2,2)
 • Fotokamera për selfie 20MP (f/2,0)
 • Bateria 3450 mAh
 • Bluetooth 4.2
 • Sistemi operativ: Android Oreo 8.1 me software ColorOS 5.0
 • Përmasat: 155,1×75,2×7,4mm
 • Pesha: 175g
 • Ngjyrat: Bardhë, Kuqe, Vjollcë

Skeda teknike e Oppo R15 DME:

 • Ekran 19:9 OLED 6.28″ me rizolucion FHD+ (2280×1080)
 • SoC Octa-Core Qualcomm Snapdragon 660 @2,2 GHz 64bit
 • GPU Adreno 512
 • 6GB RAM
 • 128GB memorie të brëndshme me micro SD deri në 256GB
 • Fotokamera 16+20MP (f/1,7 + f/1,7)
 • Fotokamera për selfie 20MP (f/2,0)
 • Bateria 3400 mAh
 • Bluetooth 5.0
 • Sistemi operativ: Android Oreo 8.1 me software ColorOS 5.0
 • Përmasat: 155,3x75x7,5mm
 • Pesha: 175g
 • Ngjyrat: Zi, Kuqe
[Përditësim 08/03/2018]

Zbulohet data zyrtare e dljes ne treg te dy modeleve te reja nga Oppo. Oppo njoftoi me nje tweet ne internet se me daten 12 Mars (po e lexuat mire, -4dite nga sot) do te zbulohen dy modelet e reja Oppo R15 dhe Oppo R15 DM (Dream Mirror Edition). Me poshte karakteristikat e plota qe zbuluam per ju disa dite me pare!

OPPO R15 DM-foto

[Artikull i publikuar me  05/03/2018]

Ne nuk jemi shumë larg nga dalja e Oppo R15 dhe Oppo R15 DM. Gjigandit kinez ka arritur të fitojë Top 5 në tregun e Azisë dhe është një kërcënim i madh në mbarë botën për gjigantët si Huawei dhe Xiaomi. Tek website zyrtar ju mund të regjistroheni për blerjen e njërit prej këtyre 2 smartfonë. Ata që regjistrohen do të kenë mundësinë të fitojnë, me blerjen e smartphone-it kinez Android, një pastrues ajri Dyson, një printer fotografik Canon, një parfum Dior, kufje Bluetooth për sport apo dhurata të tjera.

oppo r15 dream mirror-foto

Websiti shfaq një imazh të panelit të përparmë Oppo R15 dhe Oppo R15 DM, ku është e qartë një ekran me pak në stil iPhone X. Nga thashethemet ne mund të konkludojmë se inteligjenca artificiale do të jetë një pjesë e fotokmaerës. Pajisjet gjithashtu kanë marrë OK nga njësia kineze TENAA, falë të cilave ne u njohëm me tiparet kryesore. 

Të dy do të kenë një ekran Full HD+ 6,28 inç me teknologji Super AMOLED dhe të dy do të kenë 6 GB RAM dhe 128 GB memorie të zgjerueshme.

Megjithatë, ndërsa Oppo R15 do të ketë një procesor 2.2 GHz okta-core, versioni Oppo R15 Dream Mirror do të ketë një SoC okta-core 2 GHz. Nuk është përmendur emri i chipset, por sipas thashethemeve në versionin DME do të ketë një SoC Qualcomm Snapdragon 700, ndërsa standardi Oppo R15 do të ketë një MediaTek Helio P60.

Kapacitetet e baterive do jenë përkatësisht nga 3365 dhe 3300 mAh. Brënda do gjejmë një aparat fotografik të dyfishtë 16 dhe 5 megapiksel, ndërsa versioni i Dream Mirror do të ketë një kamerë 16 dhe 12 megapikselë.

Të dy variantet kanë një fotokamera për selfie 20MP dhe Android 8.1 Oreo të instaluar.

Na ndiqni serisht per me shume informacione 🙂 – Shtepia e teknologjise.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.