si te pergjojm whatsapp ne shqiperi foto 1
Lajmet e fundit

Si te pergjojm Whatsapp me një telefonate – NSO Group

Ja cfare ndodhte deri me sot. Nje kompani Izraelite ka zbuluar nje fakt shume shqetesues. Ne fakt ajo shpjegon se si te pergjojm Whatsapp me ane te nje telefonate. Sulmi është nënshkruar nga kompania izraelite NSO Group, Cyber Intelligence for Global Security, dhe ndikon në pajisjet duke përdorur thirrjet zanore WhatsApp dhe injektimin e programit të mbikqyrjes edhe nëse thirrja nuk është përgjigjur.

Sipas një raporti nga Financial Times, një sulm sulmues i zbatuar nga kompania izraelite e sigurisë NSO Group lejon instalimin e softuerit të mbikqyrjes në pajisjet Android dhe iOS përmes një cënueshmërije të WhatsApp. Tashmë që nga e hëna, 13 Maj, WhatsApp ka ftuar 1,5 miliardë përdorues të saj për të rinovuar urgjentisht kërkesën, duke pasur parasysh se sulmi ka ndodhur që nga fillimi i majit.

 

Si te pergjojm Whatsapp – ja kush ishte pika e dobët

Sulmi shfrytëzonte një cenueshmëri të quajtur Voice WhatsApp që lejonte krisuesit të instalojnë softuerin e mbikqyrjes edhe nëse thirrja nuk është përgjigjur. Mjafton që pajisja e synuar të regjistrohet. Për më tepër, thirrja shpesh zhduket nga regjistri i thirrjeve të pranuara.

WhatsApp tha se ekipi i tij i sigurisë ishte i pari që vuri re të metën në fillim të muajit dhe lajmëroi dhe ndau informacione të mbledhura me grupet e të drejtave humanitare, ofruesit e shërbimeve të sigurisë dhe veçanërisht me Departamentin e Drejtësisë në SHBA.

 

Studimi i publikuar në Facebook – i cili zotëron WhatsApp – tregoj për zhvilluesit e sigurisë si “një dobësi buffer overflow në WhatsApp VOIP lejon ekzekutimin e kodit të largët përmes një serie paketash SRTCP dërguar në një numër të destinacion telefonik. ”

WhatsApp gjithashtu deklaroi në një deklaratë për shtyp se “sulmi ka të gjitha karakteristikat e një kompanie private që punon me qeveritë për të siguruar spyware që kontrollon funksionet e sistemeve operative të telefonisë mobile”.

Sa persona jane prekur?

Grupi i NSO, në fakt, në një deklaratë nuk nxorri asnjë shifër. Ai tha se “teknologjia NSO është e licencuar për agjencitë qeveritare të autorizuara për qëllimin e vetëm të luftimit të krimit dhe terrorit”. Lidhur me përgjegjësinë për qëllimin e sulmit, kompania gjithashtu shtoi se “në asnjë rrethanë, Grupi është i përfshirë në operimin ose identifikimin e objektivave të teknologjisë së saj, e cila menaxhohet ekskluzivisht nga agjencitë e inteligjencës dhe agjencitë e zbatimit të ligjit. Grupi i NSO nuk do të përdorte ose nuk mund të përdorte teknologjinë e vet për të prekur ndonjë person apo organizatë. ”

 

Sulmi mund të kishte qenë për qëllim Amnesty International, i cili pretendonte se ishte tashmë objekt i softuerit të spiunazhit të krijuar nga Grupi i NSO-së dhe se ka gjithnjë e më shumë prova që tregojnë se këto mjete përdoren nga regjimet për t’i mbajtur gazetarët nën mbikëqyrje. Megjithatë, WhatsApp ka deklaruar se është shumë herët për të kuptuar se sa përdorues kanë qenë viktima të sulmeve.

Shkarko WhatsApp falas – Versionin e fundit!

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp Inc.
Price: Free
‎WhatsApp Messenger
‎WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp Inc.
Price: Free
Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

One thought on “Si te pergjojm Whatsapp me një telefonate – NSO Group

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.