Lajmet e fundit

[ZYRTARE] Shperndarja dhe shpejtesia e 4G ne bote

Shpejtesia 4G dhe shperndarja jane nje nga problemet kryesore per celularet. Kohët e fundit, Qualcomm njoftoi modemin e saj të fundit X24 që duhet të paraqitet në çipin e ardhshëm, Snapdragon 855. Megjithatë, ky është modeli i parë LTE i botës që konkurron në një nyje procesi 7nm dhe arrin shpejtësinë deri në 2Gbps downlink. Kur flasim për këtë çip, themi se rrjeti 5G do të bëhet opsioni kryesor i lidhjes në të ardhmen. Por transformimi i plotë do të zgjasë deri në 10 vjet. Kjo thjesht do të thotë se LTE do të mbetet pjesa më e rëndësishme e të dhënave celulare në vitet e ardhshme.

Shpejtësia më e shpejtë e shkarkimit, momentalisht, raportohet të ofrohet nga Huawei Kirin 970.

Më poshtë grafiku i shpërndarjes të rrjetit 4G në çdo shtet.

shperndarja 4g

Fotografi e marrë nga OpenSignal

Kohët e fundit, OpenSignal publikoi raportin e saj të fundit vjetor që plotësisht i përgjigjet të gjitha këtyre pyetjeve. Sipas saj, dy vendet më të mëdha me mbulimin më të madh 4G janë Korea e Jugut dhe Japonia. Por ajo që është interesante SHBA hynë në 5 vendet e para me mbulimin më të madh 4G.

Shqipëria (me 67.94%) është në vëndet e fundit por ka mbrapa saj shtete si Gjermania, Russia dhe Irlanda.

Mbyll klasifikim Algjeria me vetëm 40.94% të territorit të saj.

Por nuk doni të mësoni se cili vend ka rrjetin më të shpejtë LTE anembanë globit dhe cila është shpejtësia mesatare 4G në nivel global? Më poshtë grafiku.

 shpejtesia 4g

Fotografi e marrë nga OpenSignal

Megjithatë, kur bëhet fjalë për shpejtësinë mesatare 4G, nuk ka shumë ndryshime të rëndësishme në krahasim me raportin e vitit të kaluar. Rrjetet më të shpejta 4G janë në Singapor, Holandë ose Norvegji. Mbart në këto vende ofrojnë deri në 40-45Mbps shpejtësi shkarkimi. Shifra mesatare e 50 Mbps mbetet e pakapshëm për momentin.

Shpejtësia mesatare në SHBA është më e ulët se 16.5Mbps, ndërsa në Shqiperi është 25.78Mbps dhe jemi përpara edhe Italisë.

Po shpejtesia juaj sa eshte? Komentoni me poshte!

 

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do tĂ« bĂ«het publike. Fushat e domosdoshme janĂ« shĂ«nuar me njĂ« *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.