android oreo-android nougat 7.0
Lajmet e fundit PC

Shperndarja Android: rritet perqindja e Oreo (Janar 2018)

Shperndarja Android Janar 2018

Rriten muaj pas muaji perqindjet e Android Nougat 7.0. Ne raportin e leshuar mund te veshtrojme nje rritje graduale. Mendojme se dy muajt e ardhshem do jene te fundit per sistemet e tjera poshte Jelly Bean 😅😅😅. Edhe shumica e aplikacioneve nuk punojne më me sistemet operative e vjetra. (Ka akoma celularë android me Gingerbread?)

Lexo edhe: iOS 10 rriten perqindjet e shperndarjes

Sa i përket Android Marshmallow, ajo ende ruan pozicionin e saj si sistemi operativ Android më i përdorur, por popullariteti i tij vazhdimisht po bie. Nëse Android Nougat vazhdon në këtë trend, nuk do të jetë shumë kohë para se të rrëzojë Marshmallow. Marshmallow Android regjistroi 28.6% që është më e ulët se 29.7% e regjistruar në dhjetor 2017.

Lollipop u rrëzua nga 26.3% në 25.1%, dhe KitKat u detyrua të shlyente për 12.8%, një rënie 0.6% nga 13.4% e saj e mëparshme. “Versionet e lashta” Android si Jelly Bean dhe Android Gingerbread shënuan përkatësisht 5.6% dhe 0.4%. Të dy ata përjetuan një rënie relative ndaj vlerave të dhjetorit 2017.

Është shumë e çuditshme që Gingerbread është ende në tabelë sepse është plot shtatë vjeç.

Shfaqja e versioneve të reja të Android çon në një rënie graduale në pjesën e tregut të versioneve të vjetra. Te dhenat e meposhtme i referohen muajit Janar 2018. Perhapja e Android Oreo 8.0 eshte akoma shume e vogel (rreth 0.7%).

shperndarja android-janar-2018 (1)

 

Shperndarja Android: Ju cilin version keni tek celulari juaj Android?

©ose.al • Shtepia e teknologjise

 

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

One thought on “Shperndarja Android: rritet perqindja e Oreo (Janar 2018)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.