shpejtesia e internetit ne shqiperi 2019
Lajmet e fundit

Shpejtesia e internetit ne Shqiperi 🇦🇱🇦🇱

Si punon rrjeti në botë? Cila është lidhja më e mirë? Sa eshte Shpejtesia e internetit me te mire ne Bote? Po ne Shqiperi? Këto dhe të tjera u përgjigj OpenSignal në raportin e saj të ri mbi “gjendjen e artit” në vitin 2019, një vit themelor për të gjithë sektorin pasi shënon kalimin në 5G, tashmë të aktivizuar në disa vende (SHBA dhe Koreja e Jugut ) dhe gjithashtu duke arritur në Europe këtë verë me TIM Italia dhe Vodafone për të udhëhequr rrugën.

Të dhënat u mblodhën midis janarit dhe marsit të këtij viti në 87 shtete, dhe në veçanti u analizuan 5 parametra:

  • Disponueshmëria e 4G
  • Përvoja video
  • Shkarkimi (Download)
  • Ngarkimi (Upload)
  • Gjendje latente

Rezultatet kryesore

  • 4G ende nuk është në dispozicion kudo, pavarësisht tranzicionit të 5G të afërt: vetëm 80% e territorit është e mbuluar, një përqindje që rritet mbi 90% në 15 vende (nga 87). Dhe, për të kuptuar më mirë se të gjitha, është Evropa.
  • Koreja e Jugut është vendi më i shpejtë, me një shpejtësi mesatare shkarkimi mbi 50Mbps, e ndjekur nga Norvegjia me 48.2Mbps. Mesatarja botërore është 17.6Mbps.

4G

Në krye të renditjes është Koreja e Jugut, 97.5% e mbuluar. Vendet kryesore në këtë zonë janë vendet aziatike – 5 në mesin e 10 vendeve. Koreja ndiqet nga Japonia (2), Hong Kong (4), Tajvani (7) dhe India (10), ndërsa Evropa përfaqësohet nga Norvegjia (3) dhe, më pas, nga Holanda, Hungaria dhe Suedia. Për të gjetur Shqipërinë duhet të shkojmë deri në gjysmën e renditjes, përpara Brazilit dhe pas Filipineve. Vendi ynë është 72.4% i mbuluar nga rrjetet 4G.

Se shpejti do shkruajme nje Editorial mbi gjendjen e rrjetit ne Shqiperi. Po presim nje komunikim zyrtar nga ana e Telekom dhe Vodafone Albania.

Video

Në këtë fushë është Evropa që është lider: Top 10 sheh 8 vende të kontinentit të vjetër (Norvegjia së pari, pasuar nga Hungaria dhe Republika Çeke), ndërsa Singapori është i vetmi “i jashtëm” në vendin e 9 përpara Zvicrës. Shqiperia nuk është ndër 25 vendet e para.

Të dhënat e treguara në grafik tregojnë nivelin e shikimit të shikimit të videos. Rezultati është i ulët nëse është midis 0 dhe 40, mesatar midis 40 dhe 55, i mirë midis 55 dhe 65 dhe shumë i mirë midis 65 dhe 75. Vendi i vetëm në botë që i afrohet 75 është Norvegjia (74.7).

Shpejtesia e internetit – Download

Këtu është ndoshta metrika më e kërkuar nga përdoruesit, pikërisht shpejtesia e internetit gjate shkarkimit. Koreja e Jugut është padyshim më e mira në botë, me një shpejtësi mesatare prej 52.4 Mbps. Evropa është e përfaqësuar në podium nga Norvegjia, e dyta me 48.2 Mbps, ndërsa e treta është Kanada me 42.5 Mbps pas një distancë të shkurtër nga Holanda. Shqiperia është e 29°, me një shpejtësi mesatare shkarkimi prej 21.4 Mbps, më shumë se ITA dhe më shumë se SHBA. Vendi ynë duket të jetë i përfshirë në “grupin e madh”: deri në 40 shtete kanë një shpejtësi prej 10 deri në 25 Mbps. Ka nga ata që janë më keq, natyrisht: mendojnë se klasifikimi është i mbyllur nga Iraku, në të cilën shpejtësia mesatare është vetëm 1.6Mbps.

Shpejtësia mesatare botërore është 17.6Mbps, një e treta e asaj që është arritur në Norvegji.

Shpejtesia e internetit – Upload

Ndrysho vendi në krye, por jo zona gjeografike, të cilën Skandinavia është gjithmonë e para. Danimarka është më i shpejti në ngarkim, dhe mesatarja e saj 15Mbps ndahet nga Korenë e Jugut. Në anën tjetër të renditjes gjejmë Irakun e zakonshëm me vlera më poshtë 1Mbps.

Siç specifikohet edhe nga OpenSignal, me ardhjen e 5G ngarkimi do të pësojë një rritje të konsiderueshme krahasuar me atë që është arritur deri tani me rrjetet aktuale.

Latenca

Kjo do të jetë një nga aspektet që do të revolucionarizohet nga ardhja e 5G. Deri më tani, vetëm 13 vende arrijnë të qëndrojnë nën 40ms, dhe askush nuk ka prekur 30ms. Vetëm Singapori e ka prekur këtë vlerë me 30.7ms.

Europa është edhe një herë zona më e mirë gjeografike, megjithëse Norvegjia dhe Holanda nuk janë ndër 10 vendet e para.

Per te shkarkuar version komplet te raportit ne formatin PDF nga OpenSignal mund te klikoni ketu.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.