Celulare Lajmet e fundit

Samsung GALAXY NOTE 9, sot prezantimi zyrtar! Zbulojeni ne ose.al

Galaxy Note 9 është tashmë zyrtar. Pas muajsh thashethemesh dhe informacioniìesh që kanë përshkruar pothuajse çdo tipar, Samsung ka bërë prezantimin e tij me një event të mbajtur në Qendrën Barclays në Nju Jork. Bëhet fjalë si gjithmonë për një produkt të fashës së lartë, në fakt, shumë të lartë, të cilit duket se nuk mungon asgjë me të vërtetë. Një smartphone që mbledh më të mirën e teknologjisë botërore, të përzier me risitë e integruara në shkurt në S9 dhe S9 + dhe të kombinuara me disa specifikime të reja që synojnë përmirësimin e mëtejshëm të përvojës së përdoruesit.

samsung galaxy note 9 dy

Dezajni dhe Materiali

Dizajni i Note 9 është shumë i ngjashëm me atë të Note 8 të vitit të kaluar. Disa detaje te reja janë përpunuar, pjesa e përparme eshte pak e lakuar dhe sensori i njohjes së gjurmëve të gishtave është rikthyer dhe tani ndodhet nën sensorin e kamerës keshtu qe mund të arrihet shumë më lehtë se ne vitin e kaluar.

Materialet janë identike me Note 8, me dy panele qelqi që mbrojnë përpara dhe mbrapa celularin, dhe një kornizë prej alumini që këtë vit lidhet me xhamin e përparëm në një mënyrë më harmonike falë një forme konike të metalit që e bën perdorimin më të rehatshëm. Nuk mungon certifikimi IP68.

Natyrisht, për shkak të ekranit të madh, ergonomia e perdorimit vetem me njeren dore është paksa e sakrifikuar. Permasat jane 161.9 x 76.4 x 8.8mm, me peshë prej 201 gram. Ndoshta do të kishte qenë e mundur të optimizoheshin edhe më shumë kornizat.

samsung galaxy note 9 kater

Ekrani dhe Fotokamera

Në pjesën e përparme të telefonit  ekrani arrin madhësinë prej 6.4”. Paneli eshte nje Super AMOLED që karakterizohet nga një rezolucion QuadHD + e 2960×1440 p. Si gjithmonë, rezolucioni i parazgjedhur është shkallëzuar për FullHD + por vetëm një perzgjedhje në parametrat e smarthponit mund te kthehet ne HD + ose,  QHD +.

Note 9 ka panelin e ekranit me te mire aktualisht ne treg, me particione shumë të ndritshme, me një kënd të madh vizon, ngjyra të ndritshme, ngjyrat e zeza shumë të thella dhe një raport kontrast i cili si gjithmonë është shumë i lartë. Me pak fjalë, ekrani fantastik i Samsung që vështirë se gabon, sidomos në kete aspekt.

Ne pjesen e pasme gjejmë kamerën kryesore te tipit “Dual Camera”. Nje dual-cam i cili ndjek atë që tashmë është parë në S9 dhe S9 +, ose dy module me rezolucion 12 megapixel por me karakteristika të ndryshme. I pari ofron një lente 2x zoom, ndërsa i dyti ka një  lente me kënd të gjerë, por ofron mundësinë të ndryshojnë hapje (f / 1,5-f / 2.4), tamam si në S9 +.

Risi e vërtetë e këtij aparati të dyfishtë, megjithatë, është aftësia për të shfrytëzuar aftësitë e të ashtuquajturës Inteligjencë Artificiale. Në fakt, algoritmet njohin deri në 20 skena dhe automatikisht rregullojnë cilësimet e xhirimeve në mënyrë që të marrin rezultatin më të mirë të mundshëm me përpjekje minimale. Jo vetëm kaq, Note 9 do të jetë në gjendje të njohe edhe kur një foto është e zhvendosur ose kur subjekti i portretit tonë eshte me sy të mbyllur etj. Fotokamera selfie me rezolucion 8-megapixel dhe hapje objektivi f / 1.7. Fantastike eshte edhe aftësia për të regjistruar video deri në 4K në 60fps ose në lëvizje të ngadaltë deri në 960fps.

samsung galaxy note 9 nje

Hardware dhe Bateria

Versioni europian i Note 9 vjen me procesor Exynos 9810, i njëjti procesor që kemi brenda S9 +, duke ofruar CPU okta-core në 2.7GHz frekuencë operuese dhe maksimale. GPU ARM Mali G72 MP18. Një SoC që ka treguar tashmë se mund të mbështesë të gjitha ngarkesat e punës që i besojmë dhe se në këtë Note 9 shoqërohet nga dy kombinime të mundshme të memories RAM dhe ROM.

Versioni bazë karakterizohet nga 6GB RAM dhe 128GB ROM, ndërsa më i fuqishmi (dhe i shtrenjtë) ofron 8GB RAM dhe 512GB hapësirë ​​ruajtjeje. Në të dy rastet memoria e magazinimit mund të zgjerohet përmes microSD (deri në 512GB) dhe është UFS 2.1. Përsëri, si me të gjithë rangun e lartë të smartphoneve Samsung prej disa kohësh Note 9 vjen me një version Qualcomm SoC, domethënë një Snapdragon 845.

Sipas përshtypjeve të para dhe momenteve të para të përdorimit, i gjithë sistemi duket se funksionon normalisht dhe jashtëzakonisht shpejte. Samsung ka studiuar edhe një sistem të ri të ftohjes që përdor një petë të karbonit për transportimin e ngrohjes prodhuar nga CPU në pjesën e jashtme dhe që do të lejojë që të përfitojnë nga të gjitha komponentët ne aftësinë e tyre të plotë për periudha të gjata kohore.

Gjithashtu falë kësaj veçorie të re, Note 9 mbështet funksionalitetin DeX pa pasur nevojë të lidhë atë me një stacion të posaçëm. Në fakt, një kabllo ose një përshtatës USB-C / HDMI është i mjaftueshem për të lidhur smartphone-in me një monitor dhe për të patur maksimumin e produktivitetit të tij falë një ndërfaqeje shumë të ngjashme me atë të kompjuterëve tanë.

Note 9 eshte i kompletuar gjithashtu edhe për lidhjen, me LTE Cat.18, Bluetooth 5.0, NFC, GPS dhe gjithçka që nevojitet në sensorë. Komponenti audio është gjithashtu premtues me një altoparlant stereo dhe kufje AKG të paketuara brenda paketës.

E fundit por jo më pak e rëndësishme, bateria. Me këtë Note 9, Samsung nuk ka dashur të kursejë dhe fut një modul 4000 mAh në “barkun” e saj. Duke marrë parasysh hardwarein praktikisht identik me atë të S9 + dhe performancën e mirë të këtij të fundit në drejtim të autonomisë, ne mund të ndërmarrim tashmë një gjykim pozitiv; ende presim që ta provojmë pak më mirë në ditët e ardhshme. Një Note 9 që padyshim gjithashtu ofron ngarkim të shpejtë.

samsung galaxy note 9 tre

Software

Natyrisht çdo aspekt software që ndodhet  në Note 8 është i pranishem edhe në këtë model të ri me përmirësime në suite S Pen dhe të Avatars.

Personalizimi është praktikisht identik me atë të Galaxy S9 me disa risi të vogla qe kemi parë me ardhjen e Oreo 8.1. Multitasking eshte veçanërisht efektive, me shumë RAM në modelin me 512GB memorie të brendshme, dhe sigurisht me shume aftësi për të përdorur modalitetin Desktop. Në këtë rast, megjithatë, një bazë DeX nuk do të jetë e nevojshme, por çdo kabllo Type C ose përshtatës i jashtëm do të mjaftojë.

samsung galaxy note 9

Cmimi dhe Disponibiliteti

Samsung Galaxy Note 9 do të jetë në dispozicion në versionet 128GB (çmimi nga fabrika 1029 euro) dhe 512GB (çmimi nga fabrika 1279 euro), në ngjyrat e Oceanic Blue, Midnight Black dhe Lavender Purple.

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.