sa kushton Xiaomi Mi 9 Lite shqiperi foto2
Lajmet e fundit

Sa kushton Xiaomi Mi 9 Lite | Foto | Skeda Teknike

Siç u njoftua disa ditë më parë, Xiaomi po hedh në treg një produkt të ri në serinë Mi 9, pra Mi 9 Lite. Ky është një smartphone i rangut të mesëm që përshtatet menjëherë nën Mi 9T dhe që tashmë dihet jashtë Evropës me emrin Xiaomi CC9, i prezantuar në Kinë korrikun e kaluar. Por sa kushton Xiaomi Mi 9 Lite ne Europe dhe ne Shqiperi? Le ti hedhim nje sy ne fillim skedes teknike dhe pastaj te shohim cmimin e tij.

Karakteristika më e rëndësishme e këtij produkti, dhe gjithashtu ajo në të cilën Xiaomi bazon pjesën më të madhe të komunikimit të saj, është pa dyshim kamera e trefishtë e pozicionuar në pjesën e pasme. Siç ka ndodhur tashmë në Mi 9T dhe Mi9T Pro, sensori kryesor është një Sony 48 megapiksel i kombinuar me një lente standarde me strukturë me 6 lente dhe hapje f / 1.8. Shtuar kësaj, është një senzor i dytë me 8-megapiksel me thjerrëza të gjera me 118 gradë kënd dhe hapje f / 2.2 dhe një aparat fotografik të tretë me një sensor 2 megapixel të përdorur për të mbledhur thellësinë e informacionit në terren.

Asnjë stabilizim optik për tre sensorët, por në mënyrën e videos ekziston mundësia e aktivizimit të stabilizimit elektronik.

Aq shumë vëmendje edhe për kamerën e përparme që në këtë Mi 9T Lite ofron një rezolutë prej 32 megapikselë dhe një lente me 5 elementë me hapje f / 2.0 dhe teknologji të interpolimit që ju lejon të bëni fotografi në një rezolucion më të ulët duke kombinuar informacionin për pixel për të marrë imazhet më të ndritshme dhe më të mira se mesatarja.

sa kushton Xiaomi Mi 9 Lite shqiperi foto1

Ekrani diagonale 6.39 inç qëndron në pjesën e përparme. Ka një panel OLED i pajisur me një nivel të vogël pikimi dhe rezolucion FHD +, i kredituar me një shkëlqim maksimal prej 430 nits, me maja 600, dhe një raport kontrasti prej 6,000: 1. Për të mbrojtur ekranin, ne gjejmë një Gorilla Glass 5 që përmirëson rezistencën ndaj gërvishtjeve dhe rrezimeve.

Nën trup ka një procesor Qualcomm Snapdragon 710 me GPU Adreno 616, i shoqëruar me 6 GB RAM dhe 64 ose 128 GB memorie, në varësi të versionit të zgjedhur (në të dyja rastet flasim për memoriet UFS 2.1) . Brenda gjejme një harduer që ne tashmë e njohim shumë mirë dhe që me siguri do të na lejojë të marrim shumë të mira në të gjitha situatat duke ruajtur një konsum mjaft të ulët. Në funksion të kësaj dhe baterisë 4030 mAh nuk është e vështirë të mendosh të jesh në gjendje të mbulosh dy ditë përdorimi me një pagesë të vetme.

sa kushton Xiaomi Mi 9 Lite shqiperi foto

Skeda teknike e Xiaomi Mi 9 Lite

 • Permasat: 156.8 x 74.5 x 8.67 mm për 179 gram
 • Sistemi operativ: Android 9 Pie me MIUI 10.3
 • Ekrani: 6.39 “FHD + AMOLED, Corning Gorilla Glass 5, Modaliteti i Leximit 2.0, Moda e Dritës së Diellit 2.0
 • SoC: Qualcomm Snapdragon 710
 • GPU: Adreno 616
 • 6 GB RAM LPDDR4x
 • 64/128 GB memorie e brendshme UFS 2.1
 • Lidhshmëria: 4G VoLTE, NFC, WiFi 802.11ac, Bluetooth 5.0, USB Type-C, GPS
 • Kamera trefishtë e pasme 48MP + 8MP (e gjerë) + 2MP (thellësia)
 • Kamera e përparme 32MP
 • Bateria: 4030mAh me karikim të shpejtë
 • Më në fund, nuk mungon as mbështetja për bandën e dyfishtë WiFi, kemi edhe Bluetooth 5.0, NFC, infra të kuqe, 3.5 mm dhe 4G +.

Shkurt, një smartphone i plotë nga pikëpamja e lidhjes që gjithashtu ofron mundësinë e përdorimit të dy kartave SIM në të njëjtën kohë.

Sa kushton Xiaomi Mi 9 Lite

Xiaomi Mi 9 Lite do të jetë në dispozicion duke filluar nga tetori ne Europe dhe do të jetë një ekskluziv kushtuar operatorëve kryesorë dhe mendojme se se shpejti do vij edhe ne tregun shqiptar. Atëherë do të jenë në dispozicion tre ngjyra: Pearl White, Aurora Blue dhe Onyx Grey.  Cmimi do te filloj vetem nga 250euro. Duke patur parasysh skeden teknike mendojme se eshte nje nga celularet me te mire me raportin cmim/kualitet! 

Follow us on ose.al

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.