iphone x shqiperia tortura
Celulare Lajmet e fundit

Sa i kushton me të vërtetë iPhone X kompanisë Apple?

iPhone X është modeli më i shtrenjtë i bërë ndonjëherë nga Apple. Çmimet fillojnë nga $999 për versionin 64GB dhe prekin $1149 për versionin 256GB. Në Shqipëri duhet ti shtojmë edhe $250 për shkak të taksave.

Një analizë në thellësi e komponentëve të përdorur në iPhone X zbuloi se kostoja totale e tij është rreth 370$, që do të thotë se Cupertino ka një diferencë bruto më të lartë se modeli i iPhone 8.

Një tabelë e krijuar nga Statista tregon se si kostoja e iPhone ka evoluar nga debutimi i iPhone 4S: komponentët e sotëm të iPhone janë pothuajse dy herë më të shtrenjtë se modelet e 6-7 viteve më parë.

Në të kundërt, çmimi për konsumatorin është rritur me rreth pesë herë për modelet bazë. 😡😡😡

Versioni 16GB i iPhone 4S kishte një kosto prodhimi prej 196 dollarësh, iPhone 5S ishte më i lirë se iPhone 5 (198.70 dollarë krahasuar me $ 207), por në përgjithësi çdo iPhone i ri kushtonte më shumë e atij të mëparshmi.

cmimi_iphoneX

Duke gjykuar nga tabela, marzhi bruto i Apple është rritur gjithashtu në mënyrë të konsiderueshme me lirimin e gjeneratave të reja të iPhone. Dallimi midis kostove të zbatimit dhe çmimit me pakicë është rritur gjithashtu për modelet e reja.

Pavarësisht nga çmimi i iPhone X, pajisja duket se ka qenë shumë e suksesshme dhe Apple aktualisht po përpiqet të bashkojë prodhimin me kërkesën dhe të bëjë më shumë njësi në dispozicion të blerësve. Smartphoni është shitur në shumicën e tregjeve dhe është vlerësuar maksimalisht. Njësitë e mjaftueshme do të dërgohen për të kapërcyer çdo rekord shitjeje gjatë Krishtlindjeve.

Lexo edhe: iPhone X dhe problemet me FaceID

Koha e pritjes për një iPhone të ri X janë rreth 4 javë dhe pritet të zvogëlohen së bashku me rritjen e kapacitetit të shitësit.

ose.al – shtepia e teknologjise

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.