sa kushton huawei p30 pro cmimi foto1
Celulare Lajmet e fundit

Sa kushton Huawei P30 Pro dhe P30

Huawei ka njoftuar zyrtarisht P30 dhe P30 Pro të ri gjatë një ngjarjeje të shtypit të mbajtur në Paris. Këtu vjen ylli i ri i gamës që e bëjnë sektorin fotografik forcën e tyre kryesore. Siç ndodh shpesh në katalogun e prodhuesit kinez, dallimet midis dy modeleve janë mjaft të shënuara: në P30 Pro ne gjejmë për herë të parë katër kamera të pasme dhe një zgjidhje të re për riprodhimin audio të quajtur Acoustic Display Technology, i cili përdor ekranin për të zgjeruar sipërfaqen e dëgjimit, duke siguruar një privatësi më të madhe për thirrjet. Por sa kushton Huawei P30 dhe P30 Pro. LE ti zbulojme se bashku duke u njohur fillimisht me skeden teknike.

Sa kushton Huawei P30 Pro – Pershkrimi + Skeda teknike + Cmimi

Huawei P30 Pro ka një dizajn që kujton Mate 20 Pro. Korniza është bërë prej metali me skaj të rrafshuar në pjesën e sipërme dhe të poshtme, kurse prapa është bërë prej qelqi, e lakuar në skaj, si dhe në pjesën e përparme që mbron ekranin, një panel 6.47″ OLED në raportin 19.5:9 me rezolucion FHD+ me 2340×1080 piksel me një pikëzim të vogël pikash që vendos sensorë dhe një aparat fotografik 32MP me aperturë f/2.0.

sa kushton huawei p30 pro cmimi foto

Ndjesia e parë është padyshim pozitive. Në të vërtetë, perceptimi i qëndrueshmërisë dhe cilësisë së mrekullueshme të materialeve eshte shume i madh. Gjithashtu vlerësohet ergonomia, lehtësia e përdorimit edhe me një dorë, përkundër dimensioneve mjaft të rëndësishme: 158 x 73.4 x 8.41mm për një peshë prej 192 gram. Ashtu si Mate 20 Pro, P30 Pro gjithashtu përfshin një sensor gjurmë gishtash të integruar në ekran, por ne gjithashtu mund të përdorim njohjen dyfishe të fytyrës për zhbllokimin, gjë që sigurisht është më pak e sigurtë.

 

Së bashku me Mate 20 Pro, përveç rezistencës së ujit dhe pluhurit me certifikimin IP68, ekziston edhe procesori, Kirin 980 okta core – 2 x Cortex A76 (2.6 GHz) + 2 x Cortex A76 (1, 92 GHz) + 4 x Cortex A55 (1.8 GHz) – me një proces prodhimi prej 7nm të mbështetur nga 8GB RAM dhe 128GB memorie të integruar të ruajtjes që mund të zgjerohet nëpërmjet kartës NM. Ekzistojnë gjithashtu versionet 256GB dhe 512GB memorie të ruajtjes, gjithmonë të zgjërueshme.

Huawei P30 Pro është një celular me SIM te dyfishtë me mbështetje për rrjetet LTE në Cat.21 me një shpejtësi maksimale shkarkimi prej 1.4Gbps dhe dyfishtë Wi-Fi ac, Bluetooth 5.0, NFC dhe një transmetues infra të kuq për të përdorur pajisje si një telekomandë. Foleja per jack 3.5mm audio mungon. Bateria e integruar është 4.200mAh me SuperCharge ngarkim të shpejtë deri në 40W nëpërmjet kabllit dhe 15W wireless. Edhe këtu edhe ne kemi funksion Reverse Wireless që na lejon të ngarkojme të tjere smartphone ose pajisje.

 

sa kushton huawei p30 pro foto cmimi2

Huawei P30 Pro është i bazuar në Android 9.0 Pie me EMUI 9.1 ndërfaqen e përdoruesit e cila nuk i shton shumë asaj që është parë deri më tani në pajisjet e tjera Huawei. Ndër veçoritë e ndryshme kemi mundësinë e përdorimit të gjesteve në vend të çelësave të funksionit.

Por le të shkojmë në sektorin fotografik, pragu i vërtetë i këtij Huawei P30 Pro. Sensori kryesor është 40 megapixel me lente me kënd të gjerë dhe aperturë f / 1.6 me stabilizim optik. Ky sensor quhet Super Sensitive dhe përdor një skemë RYB në vend të RGB klasik.

Zëvendësimi i të verdhëve për gjelbërimin më klasik lejohet të rrisë ndjeshmërinë deri në ISO 409.600 për të marrë imazhe shumë më të ndritshme edhe në kushtet e ndriçimit shumë të ulët mjedisor. Ky sensor i është bashkuar një tjetër 20MP me optikë ultra të gjerë dhe aperturë f / 2.2 për të kapur foto panoramike.

Sensori i tretë është 8MP me aperturë f / 3.4 dhe stabilizim optik. Por risi ka të bëjë me lentën e cila, në sajë të një sistemi 5-lente periskopik, lejon një zmadhim optik 5x. Duke punuar me sensorë të tjerë është e mundur të arrihet një zmadhim hibrid 10x pa një humbje të konsiderueshme të cilësisë dhe një zmadhim digjital 50x. Pranë këtyre sensorëve ekziston një sensor i katërt, një sensor ToF që lejon krijimin e hartave 3D të thellësisë të dobishme për të përmirësuar efektet e sfondit, në sajë të informatave në shumë nivele dhe për të bërë më të madhe të aplikacioneve të shtuara të realitetit duke matur edhe thellësinë. , largësia dhe lartësia e një objekti. Në sajë të sensorit ToF, për shembull, është e mundur të skanoni një objekt të vërtetë dhe të krijoni një model 3D.

 

Përveç hardware, Huawei ka përmirësuar edhe software falë inteligjencës artificiale që lejon performancën më të lartë në mënyrën e natës, në portrete dhe HDR. Për më tepër, P30 Pro nuk fokusohet vetëm në foto, por edhe në video që tani ofrojnë stabilizim më të mirë dhe shkëlqim më të madh. Ekziston edhe një funksion i regjistrimit me pamje të dyfishtë që lejon kamerën kryesore dhe lente telefoto për të regjistruar video njëkohësisht, duke shfaqur në të njëjtën kohë skenën e përgjithshme dhe të detajuar në kohë reale. Por sa kushton Huawei P30 Pro? Me pare le te shohim se bashku skeden teknike.

Skeda Teknike e Huawei P30 Pr0

 • Ekrani: 6.47″ FHD+ FullView (2340 x 1080 piksele, 398 ppi), OLED, 19.5:9, Huawei Acoustic Display Technology (prodhimi i zërit përmes ekranit)
 • Processor: Kirin 980 okta-core, procesi i prodhimit 7nm, NPU dyfish (Njësia e përpunimit nervor)
 • Frekuencat kryesore: 2 x Cortex A76 (2,6 GHz) + 2 x Cortex A76 (1,92 GHz) + 4 Cortex A55 (1,8 GHz)
 • Memory: 8GB RAM konfigurime me 128 ose 256GB memorje magazinimi që mund të zgjerohet përmes NanoSD deri në 256GB
 • Kamera e pasme: kryesore nga 40MP, f/1.6; kënd i gjerë 20MP, f/2.2; 8MP, f/3.4 telefoto lente me zmadhim hibrid 10x; Sensor ToF; kamera kryesore dhe lente telefoto me mbështetje për funksionin e Regjistrimit të Dual-View (regjistrimi i njëkohshëm i videos)
 • Kamera e përparme: 32MP, f/2.0, mbështetje HDR+
 • Sistemet biometrike të identifikimit: sensori i gjurmëve të gishtave të integruar në ekran, njohja dy-dimensionale e fytyrës
 • Bateria: 4.200 mAh me SuperCharge 40w ngarkim të shpejtë
 • Lidhshmëria: SIM dyfishtë, 4G LTE Cat.21 4.5G, WiFi 802.11 a / b / g / n / ac, Bluetooth 5.0, GPS me dy frekuenca, NFC, USB 3.1 Tipi C, MTP, OTG, Huawei Share
 • Sensorë: graviteti, afërsia, drita e mjedisit, busulla dixhitale, gyroskopi, sallë, infra të kuqe
 • Certifikimet: IP68 (rezistente ndaj spërkatjeve, bie, pluhur, zhytje në ujë deri në 1,5 metra për një maksimum prej 30 minutash)
 • Madhësia dhe pesha: 158 x 73.4 x 8.41 mm dhe 192 gram
 • Sistemi operativ: Android 9.0 me EMUI 9.1

sa kushton huawei p30 pro foto cmimi1

 

Sa kushton Huawei P30 – Pershkrimi + Skeda teknike + Cmimi

Huawei P30, siç u përmend, ndryshon shumë nga versioni PRO. Në të përbashkët ata kanë në praktikë vetëm procesorin Kirin 980, të mbështetur në këtë rast nga 6GB RAM, dhe sensorin e gjurmëve të gishtave të integruar në ekran.

Dizajni që sheh miratimin e një ekran të sheshtë, gjithmonë OLED, por nga 6.1″ në një raport prej 19.5:9 me një rezolucion FHD+ 2340×1080 pikselë, gjithashtu ndryshon. Dimensionet janë 149.1 x 71.36 x 7.57mm për 165 gramë peshë. Sa për memorien, ne gjithmonë kemi 128GB të zgjerueshme nëpërmjet NM Card.

 

Sektori fotografik “humb” sensorin ToF dhe zmadhimin optik 5x. Kamera e pasme mban sensor 40MP SuperSensitive me lente me kënd të gjerë dhe aperturë f/1.8, por është bashkuar me një 16MP Ultra Wide me aperturë f/2.2 dhe një lente telefoto 8MP me stabilizues optik dhe aperturë f / 2.4. Kjo lente telefoto lejon një zoom zmadhim 3x. Kamera e përparme mbetet në 32MP me aperturë f/2.0.

Bateria 3.650mAh me ngarkim të shpejtë është gjithashtu më pak i kushtueshëm. Ngarkimi pa tel mungon dhe rezistenca e ujit bie në IP53. Krahasuar me P30 Pro ka vend për 3.5mm jack audio. Lidhshmëria ishte po ashtu e pandryshuar me përjashtim të LTE që në P30 është në Cat.16 me një shpejtësi maksimale shkarkimi prej 1Gbps. Por sa kushton Huawei P30? Me pare le te shohim se bashku skeden teknike.

 

Skeda Teknike e Huawei P30:

 • Ekrani: 6.1″ FHD+ FullView (2340 x 1080 piksele, 422ppi), OLED, 19.5:9, Processor: Kirin 980 okta-core, procesi i prodhimit 7nm, NPU dyfish (Njësia e përpunimit nervor)
 • Frekuencat kryesore: 2 x Cortex A76 (2,6 GHz) + 2 x Cortex A76 (1,92 GHz) + 4 Cortex A55 (1,8 GHz)
 • Memory: 6GB RAM, 128GB hapësirë, të zgjerueshme përmes NanoSD deri në 256GB
 • Kamera e pasme: kryesore 40MP, f/1.8; kënd i gjerë 16MP, f/2.2; Lente telefoto 8MP, f/2.4 me zmadhim hibrid 5x; Kamera kryesore dhe lente telefoto me mbështetje për funksionin e Regjistrimit të Dual-View (regjistrimi i njëkohshëm i videos)
 • Kamera e përparme: 32MP, f/2,0 Sistemet biometrike të identifikimit: sensori i gjurmëve të gishtave të integruar në ekran, njohja dy-dimensionale e fytyrës
 • Bateria: 3.650 mAh me mbështetje 22.5W SuperCharge të shpejtë
 • Lidhshmëria: SIM dyfishtë, 4G LTE Cat.16, WiFi 802.11 a / b / g / n / ac, Bluetooth 5.0, GPS me dy frekuenca, NFC, USB 3.1 Lloji C, 3.5mm audio jack, MTP, OTG
 • Sensorë: graviteti, afërsia, drita e mjedisit, busulla dixhitale, xhiroskopi, sallë
 • Certifikata: IP53 (rezistente ndaj spërkatjeve, ujit, pluhurit)
 • Madhësia dhe pesha: 149,1 x 71,36 x 7,57 mm dhe 165 gramë
 • Sistemi operativ: Android 9.0 me EMUI 9.1

Sa kushton Huawei P30 dhe P30 Pro

Si Huawei P30 dhe Huawei P30 Pro do të gjenden menjëherë në treg. Një version “lite” gjithashtu duhet të arrijë në ditët e ardhshme. Sa i përket ngjyrave dhe çmimeve për tregun europian:

Sa kushton Huawei P30 Pro

 • 128GB – 999,90 euro
 • 256GB – 1099,90 euro
 • 512GB – 1249,90 euro

Ngjyrat: kristali, Aurora, Amber dhe e zeze

Sa kushton Huawei P30

 • 128GB – 799,90 euro

Ngjyrat: kristali, Aurora dhe e zeze

sa kushton huawei p30 pro foto cmimi

Huawei gjithashtu ka nisur një promovim për blerjen e Huawei P30 të ri.

Nga data 26 mars deri më 7 prill, në fakt, është e mundur të blini një nga dy pajisjet për të marrë një drejtues të zgjuar Sonos One me vlerë komerciale prej 229 euro dhe një kod Huawei Video me vlerë 50 euro për të shijuar përmbajtjen e përzgjedhur të kinemasë në shërbimin e ri Huawei në kërkesë streaming. 

Për ata që blejnë në vend të 8-21 prill do të jenë të lirë vetëm kodin Huawei Video me vlerë 50 euro. Për të marrë produktet do t’ju duhet të regjistroheni duke plotësuar një formular online dhe duke dërguar dokumentacionin e kërkuar jo më vonë se 5 maj 2019.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al