DARPA
Lajmet e fundit

Ju prezantojmë mikrorobotët e destinuar për operacione të veçanta

Robotet qe matin vetem nje pjese te nje inc ne gjatesi mund te perdoren ne operacionet e kerkim-shpetimit pas fatkeqesive kombetare ose per te inspektuar mjedise te rrezikshme.

Ky eshte skenari i propozuar nga Agjencia per Mbrojtjen e Avancuar kerkimore (DARPA- Defense Advanced Research Projects Agency), u shprehen perfaqesuesit ne nje deklarate. Grupi po kerkon dizajne te reja per robotet qe matin vetem nje pjese te nje inc dhe botsat e vogla do te konkurrojne kunder njeri-tjetrit ne nje sere garash te forces, shpejtesise dhe gatishmerise, ku do te perpiqen te arrijne kufijte e arritjeve njerezore ne Olimpiada.

Robotet do te krijoheshin per nje program te ri DARPA te quajtur Platformat e Pavarura Mikrorobotike te Shkurter (SHRIMP- Short-Range Independent Microrobotic Platforms ). Sipas SHRIMP, bots (Web robot) me madhesi insekti do te testohen per tu vendosur ne vende qe jane te veshtira per njerezit per te lundruar, ose jane te rrezikshme e te paarritshme per ta, sipas deklarates se dhene.

WEB ROBOTS ME MADHESI INSEKTI DO TE TESTOHEN PER TU VENDOSUR NE VENDE QE JANE TE VESHTIRA PER NJEREZIT PER TU ARRITUR.

                                          DARPA

 

SHRIMP do te hulumtoje dhe zhvilloje zgjidhje te reja per fuqizimin e roboteve te vegjel dhe do te hetoje materiale te reja qe mund te permiresojne performancen e roboteve pa rritur dukshem madhesine e tyre. Dhe per te provuar se sa mire mund te veprojne robotet, SHRIMP do ti vendose ato neper hapat e tyre ne “nje vleresim te stilit olimpik”, me shfaqje qe tregojne manovrimin, shkathtesine dhe levizshmerine e tyre, sipas deklarates se tyre.

 

Nje nga kategorite “sportive” te bot-eve (web robot ) do te testoje sistemet e pa-tastetuara te fuqise aktuatore, duke treguar se sa e larte dhe sa larg mund te hidhen robotet, sa peshe mund te ngrene, sa larg mund te hedhin objekte dhe se si ato kryejne nje terheqje lufte.

Kategoria tjeter eshte per dizajne te plota robotike: Bot-sat e vegjel do te vleresohen ne shkembinj,duke ngjitur ne nje siperfaqe vertikale, duke lundruar ne nje kurth pengimi dhe duke kryer ne nje biatlon(nje lloj sporti dimeror ne lojrat olimpike ku pershihet qitje duke bere ski).

Robotet qe garojne ne robo-limpike e DARPA-s mund te jene te vegjel, por madhesia e tyre e vogel do tu lejoje atyre te kryejne detyra te rendesishme qe jane jashte kufijve te roboteve me te medhenj. Dhe zbulimet qe i bejne robotet e vegjel me te fuqishem dhe me te shkathet, mund te aplikohen ne zona te tjera ku perdorimi i robotikes aktualisht eshte i kufizuar nga madhesia e tyre – “nga protetika ne drejtimin optik”, u shpreh Ronald Polcawich, nje menaxheri i programit te DARPA ne zyren e  Teknologjise se Microsistemeve .

Propozimet e robotit do te zgjasin deri ne 26 shtator dhe periudha e testimit mendohet te filloje ne Mars te 2019, sipas faqes se projektit.

Vazhdoni te na ndiqni per te qendruar te informuar !  🙂 🙂

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.