xiaomi mi mix 2s-foto2 (1)
Lajmet e fundit

Rekord XIAOMI, tashme kompania nr. 4 ne bote!

Rekord xiaomi– Ne hapesiren kohore Q1, pra tremujori i pare i vitit, Xiaomi eshte e vetmja kompani qe ka patur nje rritje te vazhdueshme. Tashme ajo eshte kthyer ne prodhuesin e 4 ne bote per dispozitive smartphone.
Sipas kompanise “Strategy Analytics”, Xiaomi ka ngjitur shkallet e suksesit duke u renditur menjeherë pas Huawei, Apple dhe Samsung. Keto te fundit po humbin terren ne menyre te vazhdueshme.
 

rekord xiaomi

Rekord Xiaomi

 
Ne tremujorin e pare te vitit Samsung ka shitur gati 78.2 milion celulare, duke kapur thuajse 22.6% te tregut boteror, ndersa vitin e shkuar ne te njejten periudhe kishte 22.7%. Apple nga ana tjeter pati nje rritje te lehte shitjes, duke kaluar nga 50.8 milion ne tremujorin e pare te vitit 2017, ne 52.2 milion ne tremujorin e pare te ketij viti.
Huawei eshte kompania e trete me shitje deri ne 39.3 milion ne Q1 duke kapur rreth 11.2% te tregut. Ndersa shihet qe OPPO renditet e pesta, pas Xiaomi, duke nxjerre nga klasifikimi kompanine VIVO.
Te dhenat e Xiaomi jane impresionuese. Ne tremujorin e pare te vitit 2017 Xiaomi shiti rreth 12.6 milion celulare, ndersa ne tremuiorin e pare te ketij viti kompania kapi shifren e 28.3 milion, duke patur keshtu nje rritje eksponenciale. Xiaomi deklaroi qe ka objektiv te shesi  100 milion smartphone deri ne fund te vitit.
Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.