rekord samsung
Lajmet e fundit

[Rekord] Shikoni se sa para fiton Samsung!

 Që nga tremujori i dytë i 2017 Samsung ka deklaruar vetëm fitime rekord. Dukej se Samsung do të vazhdonte ti mbante këto fitime rekord dhe në tremujorin e parë të 2018. Dhe me të vërtetë Samsung  e konfirmoi dje këtë vazhdimësi.

rekord samsung

Ata  deklaruan dje,  se kanë pasur  fitime prej 14.7 miliardë dollarë për tre muajt e parë të vitit. Kjo është një rritje spektakolare në krahasim me deklarimin e 9.3 miliardë  në të njëjtën periudhë me 2017.

Ky fitim duket dhe se ka thyer parashikimet e Wall Street, të cilët prisnin një fitim më të vogël.

Rekord fitimi: Arsyeja kryesore?

Duket se Samsung ka arritur ta mbajë rekordin e vet, për shkak të kërkesave të shumta për çipet e memorjes. Faktor tjetër ka qenë dhe lançimi në këtë tremujor dhe i Galaxy S9 dhe S9+. Kjo pasi në vetëm dy muaj janë shitur rreth 10 milion modele të tilla. Por ky lançim i shpejtë mund tja bëjë më të vështirë mbajtjen e rekordit Samsung. Pasi shitjtet më të mëdha ndodhin gjatë muajve të parë dhe tani shitjet e Galaxy S9 dhe S9+  priten të bien.

Por investitorët e Samsung nuk janë të lumtur pasi,  sot çmimi i aksioneve të Samsung ra me 1.3% nga çmimi i mëparshëm.

Burimi : Phonearena

Enes Karini
Student i informatikës në Gjermani dhe prej më shumë se 5 vitesh lexues i rregullt i çdo lajmi mbi botën e teknologjisë. Tek "Shtëpia e teknologjisë" mu dha mundësia të shkruaj rreth pasionit tim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.