samsung gear iconx-kufje
Lajmet e fundit

RECENSION Samsung Gear IconX v.2018, a jane kufjet me te mira?

Nëse do duhej të zgjedhnim një vit kur kufjet Bluetooth u shndërruan nga kufje të thjeshta pa kavo për t’u bërë diçka më smart, patjetër do të thonim 2016: dy vjet më parë, në fakt, ishin AirPods dhe modeli i parë i Gear IconX produktet qe revolucionuan kete aspekt.

Ndërsa kufjet e çuditshme të Apple kanë vjedhur zemrat e shumë personave, modeli i parë i “headsets wireless” i Samsung mundi të bindë shumë, kryesisht për shkak të problemeve të baterisë. Por kompania koreane Samsung tentoi përsëri dhe nxorri modelin e ri 2018 i cili perben një tjetër histori.

Paketimi i Samsung Gear IconX

Duke hapur paketën elegante të shitjes, mund t’i shohim menjëherë dy kufjeT dhe ngarkuesin e vendosur në ndarjen e veçantë. Ngritur me këtë të fundit, përveç manualit të udhëzimeve , kemi dy palë gomina dhe dy palë fiksuese, plus një kuti të vogël që përmban USB-C  dhe dy OTG adapters dhe një microUSB.

samsung gear iconx-kufje1

Këto të fundit janë thelbësore për transferimin e muzikës nga smartphone juaj në kufje nëpërmjet kabllit dhe sigurisht që funksionojnë si çdo përshtatës tjetër OTG (mund të lidhni çelësat, USB joypad, etj). Megjithatë, vlen të theksohet se është gjithashtu e mundur të transferohen këngët nëpërmjet wireless, kështu që dy adaptuesit janë një bonus shumë i mirëpritur.

ERGONOMIA DHE NDERTIMI

IconX Gear (2018) duket se është një xhevahir i vogël i teknologjisë.

Në përgjithësi, cilësia është me të vërtetë shumë e lartë: jep nje ndjenjë të fortësise se larte në çdo detaj. Ne pjesen e parme te ngarkuesit/mbrojtesit ka dy LED që tregojnë statusin e aurikolarit përkatës (e kuqe = ne karikim, jeshile = plotësisht e karikuar, e kuqe pulsuese = ka diçka të gabuar) dhe një buton për të hapur mbrojtesen; në anën e pasme ka një buton për të lidhjen Bluetooth, një LED të vogël që tregon statusin e ngarkimit dhe lidhësin USB-C. Në këtë drejtim, Samsung ka marre vendimin e duhur për të qenë plotësisht te perputhshme me standardin USB-C.

Të dy kufjet janë të vogla dhe shumë të lehta (8 gram me kapak), janë rezistente ndaj djersës dhe skices se ujit (megjithese nuk ka asnjë shënim IP te certifikimit) dhe mund të përdoren në mënyrë të pavarur nga smartphone, në sajë të 4GB memorie të brendshme furnizuar dhe me sensorë. Pas kopjimit të muzikës se preferuar, mund të lini telefonin në shtëpi dhe të shkoni diku duke marrë vetëm IconX me ju.

samsung gear iconx-kufje2

Në anët e dy kufjeve ndodhet një touchpad i vogël, i cili lejon bashkëveprimin me kufjet. Pasi t’ja keni marrë dorën, ju do të kuptoni se si funksionon dhe sa i besueshem eshte si sistem kontrolli.

Duke folur për rehatine, gjëja e parë që duhet të bëni është  të provoni kombinime të ndryshme gominave. Nese nuk do të gjeni ato që do të përshtaten më mirë, përvoja përdoruese e Gear IconX (2018) mund të jetë e bezdisshme, edhe duke pasur parasysh se në pjesën e brendshme të kufjeve është i pranishëm një sensor afërsie që nuk lejon funksionimin e kufjes kur ajo nuk është në kontakt me veshin: kjo do të thotë se një kufje e paqëndrueshme gjithashtu nënkupton një audio (të bezdisshme) dhe jo të vazhdueshme.

Por mos u shqetësoni: sapo të keni gjetur kombinimin e duhur, përdorimi i i Gear do të jetë një kënaqësi e vërtetë. Fiksueset që përshtaten me veshin të lejojnë një fiksim të përsosur dhe duke marrë parasysh se sa janë të lehta. Në varësi të ndjeshmërisë tuaj dhe marrëdhënies tuaj me kufjet në vesh, do te kuptoni rendesine ergonomike te IconX.

Nje kritike konstruktive, paketa mbrojtese eshte pak e rende dhe e madhe duke qene pengese e trasportit te perditshem. Mos keqkuptoni, qendrojne ne thuajse cdo xhep, por per shembull paketimi mbrojtes i AirPods eshte me minimal dhe lehtesisht i transportueshem.

FUNKSIONET DHE KUALITETI AUDIO

Së pari, mos harroni se Gear IconX (2018) është kompatibel me të gjithë Android 4.4 e siper, të cilat mbështesin aplikacionin Samsung Gear. Nëse keni një iPhone nuk do te mund ti perdorni sepse me iOS do të humbisni të gjitha tiparet smart.

Le të flasim pak për cilësinë e zërit përpara se t’ju tregojmë të gjitha ato që mund të bëni me këto kufje. Në përgjithësi, këto Gear IconX (2018) me të vërtetë tingëllojnë shumë mirë dhe ndoshta janë kufjet e plotë pa tela që na kanë bindur më shumë nën profilin e zërit. Natyrisht, si me të gjitha kufjet krejtësisht pa tel, nuk mund të presim cilësi të patëmetë, por Samsung ka bërë një punë të madhe dhe në fund rezultati është me të vërtetë unik: një tingull i ekuilibruar dhe i gjallë, i aftë për të konkurruar me shumë kufje Wired midrange.

samsung gear iconx-kufje3

Por le të shkojmë në një pjesë vërtet interesante të çështjes, e cila ka te beje me tiparet smart të këtyre kufjeve. Në këtë drejtim, vlen të kujtojmë se Icon Gear është projektuar kryesisht për ata që luajnë lojëra sportive dhe, në veçanti, për ata që duan të qëndrojnë ne forme.

Në fakt, këto kufje janë në gjendje të ndjekin automatikisht (dhe pa ndihmën e smartphone) parametra të ndryshëm të trajnimit: kohëzgjatja, kilometrat e udhëtimit, kaloritë e djegura dhe shpejtësia mesatare. Ky informacion pastaj ndërlidhet me Samsung Health, i cili vepron si një mbledhes te dhenash (dhe është gjithashtu i pajtueshëm me celularët jo-Samsung).

Gjatë stervitjes, Gear IconX (2018) ka një funksion në të cilin Samsung është fokusuar shumë, të paktën nga pikëpamja e marketingut: trajneri virtual. Në parim, herë pas here, zëri i trajnuesit do të inkurajojë të bëni më shumë, me frazat e përgjithshme motivuese që ju inkurajojnë të bëni më mirë ose sugjerime të bazuara në zakonet tuaja sportive dhe llojin e trajnimit të përzgjedhur nga aplikacioni. Në përgjithësi, ky është një tipar i këndshëm, por gjithashtu mund të jetë i bezdisshëm, duke pasur parasysh qe mbulon muzikën dhe që nganjëherë duket shumë këmbëngulës. Sidoqoftë, mbani mend se trajneri virtual automatikisht aktivizohet kur kupton se po ecni,  sterviteni etj, por dhe mund të çaktivizohet nëpërmjet aplikacionit Samsung Gear.

Siç kemi përmendur tashmë, mund të ruani muzikën tuaj në kufje (4 GB hapësirë, 3.5 GB në dispozicion të përdoruesit), duke e ndarë atë në Playlist: mund ta bëni direkt nga telefoni juaj nëpërmjet aplikacionit Samsung Gear ose PC ose Mac me aplikacionin Gear IconX Manager (gjeni instaluesin duke e lidhur rastin me kompjuterin tuaj).

Një duartrokitje e veçantë shkon tek kontrollet me prekje “touchpad”, të cilat punojnë me të vërtetë mirë dhe, pasi t’ja keni mare doren, janë jashtëzakonisht të natyrshme për t’u përdorur. Touchpad i vogël në çdo kufje dallon midis ferkimit të shkurtër, trokitjes së gjatë dhe goditjes së gjate. Më poshtë është një listë e veprimeve të mundshme:

samsung gear iconx-kufje4

Trokitni lehtë: Play / Pause
Trokitje e lehtë e dyfishtë: Kenga tjetër / Përgjigje ose mbyllje telefonate
Tre klikime te shkurtra: Kenga e mëparshme
Trokitni gjatë: Lexoni opsionet e menusë / Refuzoni thirrjen me zë.
Trokitni lehtë dhe trokitje e lehtë e gjatë: Lista tjetër e playlist (funksioni është i disponueshëm vetëm nëse dëgjoni muzikë të ruajtur në kufje)
Rrëshqitni lart / poshtë: zmadhoni lart / poshtë

Siç mund ta keni  kuptuar nga lista e mësipërme, duke mbajtur gishtin në prekje, do të dëgjoni opsionet e ndryshme të menusë të lexuara në kufje; për të zgjedhur një, vetëm lëshoni gishtin tuaj pasi ta dëgjoni funksionin që ju intereson. Disa opsione interesante te menuse jane:

Komanda zanore
Detajet e trajnimit (të disponueshme vetëm gjatë një trajnimi)
Trajnimi fillestar / përfundimtar
Zhurma e ambientit ndezur / fikur

Tre shënimet e para janë mjaft të qarta, ndërkohë që ia vlen të harxhojmë disa fjalë për “Sound Ambient”. Ky është një tipar i projektuar për të parandaluar ata që degjojne muzike në rrugë rrezikojne te izolojnë veten nga bota e jashtme: kur aktivizohet, ky funksion do të luajë në kufje tinguj që vijnë nga mjedisi duke kthyer perdorimin ne rruge ne dicka te sigurte. Gj

Ndër opsionet e tjera interesante në dispozicion nga app Samsung Gear, ka mundësi për të zgjedhur të cilat njoftimet e smartphone qe doni të raportohen në kufje.

Autonomia e baterise eshte shumë mirë, tepër e përmirësuar nga modeli i mëparshëm: Samsung pretendon 7 orë për të luajtur muzikë të pavarur (direkt nga kufjet) dhe 5 orë muzikë streaming (luajtur nga telefoni). Në testet tona kufjet janë ndalur rreth gjysmë ore më herët se këto shifra, por është ende një rezultat i lakmueshëm, edhe duke pasur parasysh se bateria e rastit është në gjendje të ofrojë rreth dy mbushëse të plota. Përveç kësaj, në këtë version të ri, Samsung prezantoi mbështetjen e Quick Charge: zgjat 10 minuta për një orë autonomi.

Cmimi i Samsung Gear IconX

Gear IconX (2018) shiten me çmimin 199 € në faqen zyrtare, por në Amazon kostoja është 179 €, por në kohën e shkrimit vetëm variacioni rozë është në dispozicion. Ne Shqiperi sa kushtojne? 165€. I gjeni tek Servis Celulari 21 – 21-shi ne Tirane.

Çmimi është i përshtatshëm për llojin e produktit (dhe ka rënë me 54 euro krahasuar me 229 euro në kohën e publikimit), edhe duke pasur parasysh se është një pajisje vërtet e kompletuar. Pyetja e vërtetë është: a jeni të gatshëm të shpenzoni 165 € ?

PRO:

Autonomi shume e mire, Kontroll Touchpad efikas, 4GB memorie, Funksione smart per stervitje, Kualitet Audio shume i mire

KUNDER:

Kasa mbrojtese e madhe, Nuk funksionojne me iPhone.

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.