Lajmet e fundit

Raporti: Samsung nr.1 ne Azi, por Apple mbizoteron …

Samsung Electronics ka rrëzuar Toyota për t’u bërë marka më e vlefshme e Azisë për herë të parë dhe markë e gjashtë më e vlefshme në botë. Raporti më i fundit i markave më të mira globale nga firma konsulente e SHBA-së, Interbrand, grumbullon gjithsej 11 marka të mëdha aziatike, por sheh shumë kompani të Koresë së Jugut që lujtojnë me homologët e tyre japonezë.

Në shkallë globale, raporti i vlerësimit të Interbrand nga pozicionet më të vlefshme rendit Samsung në vendin e gjashtë, një pozitë më e lartë krahasuar me raportin e vitit të kaluar. Samsung Electronics është firma e parë jo amerikane në këtë listë.

raport-samsung-apple

Një raport i kohëve të fundit nga HMC Investment & Securities ka parashikuar se fitimi operativ i Samsung mund të rritet në rreth 13.6 miliardë dollarë në tremujorin e katërt të vitit 2017.

Kjo shume i atribuohet prodhimit të çipave Samsung, të ardhurat e të cilave kalojne edhe Apple në tremujorin e dytë të vitit 2017.

Apple Inc, Google, Microsoft, Coca-Cola dhe Amazon të gjitha firmat amerikane janë në krye të listës dhe janë renditur si pesë markat më të vlefshme në botë, ndërsa Toyota, Facebook dhe Mercedes rreshtohet mbrapa Samsung-ut.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

4 thoughts on “Raporti: Samsung nr.1 ne Azi, por Apple mbizoteron …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.