projekti google stadia
Lajmet e fundit

Projekti GOOGLE STADIA – godet fatalisht PlayStation & Xbox


Google mori pjese ne eventin GDC 2019 dhe prezantoi zyrtarisht platformen e saj te lojerave ne streaming, Projekti Google Stadia. Pas shume vitesh te shpenzuara duke investuar para per te prodhuar konsolin me te mire ne qarkullim, te afte per te luajtur titujt AAA, gjiganti Google do te revolucionoje gjithe boten e lojrave, duke prezantuar nje platforme qe eliminon totalisht harduerin.

Harroni çdo pjese fizike apo harduer!

Stadia nuk eshte nje tastiere, por nje platforme lojrash qe lejon perdoruesit te luajne pa ndonje pajisje fizike. Prandaj, Google do te menaxhoje te gjithe fuqine e perpunimit te kerkuar nga çdo loje dhe ta transmetoje ate ne laptop, televizion, telefon ose tablet per perdoruesit, ne menyre qe ata te mund te luajne kudo ne liri te plote, me kusht qe te kene lidhje interneti.

Lorjat FALAS me te bukura te prillit 2019. Lexo Ketu!

Streaming i lojrave permes “cloud” eshte provuar tashme nga kompani te ndrysheme ne industri, por vetem Google ka arritur te tregoje se ka kuptuar si ta sjelle ne jete. Ne eventin e ndjekur, u be e mundur te shiheshin rezultatet e para te pabesueshme gjate “versionit beta” te pare te Stadia, qe aktualisht ende quhet Projekti Stream. Google ka konfirmuar edhe nje here qe kompanite ne nje sektor te caktuar si ai i lojrave nuk duan te krijojne kurre ndryshime, por nje kompani e jashtme qe merret me diçka tjeter do te revolucionoje sektorin.

Pas provimit te versionit beta, shume gazetare nga industria e lojrave u tronditen nga menyra se si Google arriti te krijonte nje gje te tille. Ne shikim te pare, te gjithe mendonin se G-ja e madhe po tallte te gjithe duke fshehur diku pajisjet lokale qe mund te trajtonte lojerat AAA ne kete menyre.

Assassin’s Creed, loja e pare qe do te testohej me Project Stream, funksiononte ashtu sikur te luhej ne nje konsole hardware te nivelit te larte. Levizjet ishin gjithmone reaktive dhe luftimet gjithmone te rrjedhshme, madje edhe sulmet ndaj armikut sihin te lehta dhe plot detaje. Askush nga lojtaret multiplayer nuk ra viktime e voneses se internetit qe shpesh ka perndjekur lojerat streaming ne te kaluaren, pasi eshte shpejtesia eshte aq e larte saqe pothuajse arrin ate te pajisjeve lokale. Absolutisht e pabesueshme!

Projekti Google Stadia do te ndryshoje gjithçka.

Google eshte kompania e pare qe perpiqet te ndryshoje seriozisht biznesin e lojerave dhe Projekti Google Stadia eshte kercenimi real per te gjithe, si per kompanite qe krijojne dhe shesin konsole, ashtu edhe per ato qe krijojne dhe shesin lojra. Ky sistem mund te ndryshoje menyren se si luajme lojerat tona. Nese Stadia ka suksesin qe meriton (dhe ne shpresojme), konsolet fizike me ne fund nuk do te egzistojne me.

Si vuri ne dukje drejtori i pergjithshem i Google, Sundar Pichai, tashme kemi arritur ne nje pike te tille qe shumica e permbajtjes ne internet, pavaresisht ku ndodhet, funksionon shume mire. Per shembull, lidhja e nje videoje ne YouTube funksionon ne te njejten menyre nese dergohet nga laptopi ne telefon, ose anasjelltas, nderkohe qe loja ka qene gjithmone e lidhur me harduer.

Google ka permbysur gjithçka, duke treguar se si eshte e mundur te klikoni ne nje adrese te caktuar interneti ku shfaqet loja juaj e preferuar dhe te filloni te luani menjehere.

Lojrat me te bukura ne bote: Bafta Awards 2019 – Lexo Ketu!

Projekti Google Stadia do te evitoje blerjen e pajisjeve fizike.

Fokusi ne permbajtjen e transmetimit krahasuar me shitjen fizike te nje konsoli qe do te instalohet prane televizorit eshte ajo qe vendos Google larg nga pjesa tjeter e rivaleve kryesore ne platformat e lojrave. Papritmas, harduer nuk eshte me prioritet per te luajtur dhe Stadia do te jete ne perputhje me çdo kontrollues USB ose me mouse dhe tastieren. E vetmja gje qe ka rendesi eshte te kesh nje lidhje interneti, ndoshta te qendrueshme, por jo domosdoshmerisht nje fiber optike.

Pichai deklaroi se qellimi i Google ishte “te ndertonte nje platforme lojrash per te gjithe” dhe se Stadia me siguri do te ndreqe disa nga te metat qe rezultojne ne lojrat tradicionale, te tilla si blerja e pajisjeve te shtrenjta ose limitet qe rezultojne nga fuqia e kufizuar e ketyre pajisjeve. Me fjale te tjera, Google deshiron qe perdoruesit te ndryshojne menyren se si luajne dhe te perqafojne transmetimin streaming, ashtu siç bejne per nje lloj permbajtje krejt tjeter, si shikimi i videove, filmave apo serive televizive.

Hulu dhe Netflix nuk i shesin hardware perdoruesve per t’u lejuar atyre te shohin permbajtjet e tyre. Po keshtu, Google deshiron te beje te njejten gje me lojerat dhe pret qe ato te punojne ne te njejten menyre. Loja do te jete nje sherbim i thjeshte qe mund te shfrytezohet duke perdorur nje perzgjedhje te pajisjeve te vena ne dispozicion nga vete ofruesi, ne kete rast serveret shume te fuqishem te Google te shperndare ne te gjithe boten.

Nje aspekt tjeter qe duhet marre parasysh kur flasim per Stadian eshte loja multiplayer qe me siguri do te behet nje modalitet shume me i thjeshte dhe me i sigurte. Askush nuk do te jete ne gjendje te mashtroje duke perdorur “hile” te veçanta per te perfituar avantazhe.

Streamingu i lojrave nuk do te rendoje lidhjen e internetit te perdoruesve sepse Google gjithmone do te gjeneroje gjithçka ne harduerin e tij dhe pastaj do ta dergoje ate ne YouTube, ne menyre qe te lejoje te tjeret te shohin nje transmetim streaming me cilesi te larte.

Lojrat ne kuptimin e vertete te fjales do te luhen vetem ne Google Stadia

Por projekti Google Stadia ka dhe disa te panjohura apo gjera qe Google nuk ka sqaruar ende, ose nuk ka pranuar te na i tregoje. Ato do te duhet ti zbulojme me vone, pasi platforma se shpejti do te lançohet per publikun. Per shembull, nuk kemi ide per çmimet, nese do te jete e mundur te luhet me nje abonim ose duke paguar nje tarife per secilin titull qe synojme te luajme. Ne as qe e dime se sa Game Developers do te bashkohen me Stadia ose sa emra te medhenj ne industrine e lojrave do te prodhojne permbajtje per kete platforme.

Perveç kesaj, qellimi eshte i qarte: Google nuk deshiron qe ju te blini ndonjehere nje konsole tjeter, por deshiron te kontrolloje çdo aspekt te lojes duke u ofruar lojtareve dhe zhvilluesve mjaft karakteristika dhe inovacione per t’i liruar ato nga çdo lloj kufizimi.

E vetmja gje qe duhet marre parasysh eshte se, sigurisht, gjithmone do te duhet te jeni te lidhur me internetin per te luajtur. Stadia mund te jete ne gjendje te shfaqet ne pothuajse çdo harduer te lidhur ne internet, e ndihmuar gjithashtu nga shperthimi boteror i teknologjise se re 5G!

Rrjeti 5 G: ja cilat jane arsyet e revolucionit! Lexo Ketu.

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.