snapdragon 845
Lajmet e fundit

Kush eshte procesori me i mire ne treg [PRILL 2019]

Procesori me i mire ne tregun nderkombetar (Prill 2019): Nëse marrim parasysh tregun e smartfonëve Android, Samsung Exynos 9820, Qualcomm Snapdragon 855 dhe Kirin 980 janë procesorët më të mirë të njoftuar në muajt e fundit. Por kemi edhe Apple me procesorin e fundit Apple A12 Bionix që normalisht është brënda trupit të iPhone X.

 Exynos 9820 fuqizon Samsung Galaxy S10+ në versionin e saj evropian, Kirin 980 është në bordin e Huawei Mate 20 dhe 20 Pro dhe gjithashtu në bordin e Huawei P30 Pro, ndërkohë që Qualcomm Snapdragon 855 do të pushtojë telefonat më të rëndësishëm të vitit 2019.

Kush është SoC më e mirë? Këtu mund të shihni dallimet midis tre procesoreve Android – Exynos 9820 vs Snapdragon 855 vs Kirin 980 me karakteristikat e tyre.

 

procesori me i mire-foto

Secila nga këto SoCs kanë arkitekturë okta-core dhe ka një çip të dedikuar për inteligjencën artificiale. Dallimi i parë që mund të vërehet është frekuenca e orës. Exynos 9820 ka frekuencën maksimale më të lartë, por Snapdragon 855 ka një frekuencë maksimale prej 2.8 GHz për secilën prej bërthamave të saj, ndërsa Exynos 9820 ka një frekuencë 2.9 GHz vetëm për 4 bërthama. Kirin 980 ka frekuencën më të ulët me 2.6 GHz.

Çdo SoC ka një modem që mund të arrijë shpejtësinë e shkarkimit prej 1.2 Gbps, por Exynos 9820 ka shpejtësinë më të lartë të ngarkimit me 400 Mbps.

Procesori me i mire – Përmbledhja

Nga ana tjetër, Snapdragon 855 ka një GPU që ka gjasa te jete me e mira. Më tej, Snapdragon 855 ndoshta do të ofrojë më shumë modding. Nëse do të kisha zgjedhur një, personalisht do të zgjidhte Snapdragon 855 nga Qualcomm, por kjo është më së shumti për detyra personale, pasi Samsung Exynos 9820 është aq i shkëlqyer sa kundërshtari i saj. Unë e përcaktoj Kirin 980 pak më të ulët se të dy kundërshtarët e saj, por vini re se pajisjet Huawei me këtë procesor janë më të mirat për momentin. Apple si gjithmonë penalizohet shumë nga çmimi final edhe pse dallohet gjithmonë për një linearitet të programeve.

Klasifikimi sipas benchmark është:

  • Qualcomm Snapdragon 855
  • Samsung Exynos 9820
  • Apple A12 Bionic (konsiderojme raportin cmim kualitet, ndryshe per kualitet do ishte i pari)
  • Huawei HiSilicon Kirin 980
  • Qualcomm Snapdragon 845
  • Apple A11/A10X
  • Huawei HiSilicon Kirin 970
  • MediaTek Helio X30

Çfarë mendoni? A jeni dakort?

ose.al – shtepia e teknologjise

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.