password-foto-lista (1)
Lajmet e fundit

Password: Lista e TOP 25 që përdoren më shumë

Eshte gati klasifikimi vjetor nga SplashData me 25 Password më të përdorur në Botë.

Passwordet janë aq të thjeshta sa mbahen ne bazen e te dhënave te grumbulluara nga sulmet e hackereve gjate vitit.

Pozicionet e podiumit mbeten të pandryshuara krahasuar me vitet e kaluara: një fitore e padiskutuar nga password-i  “123456“, e ndjekur nga vetë fjala “password” dhe një variant tjetër i vëndit të parë, pra “12345678“. Medalja e drurit për një tjetër fjalë pa imagjinatë “qwerty“. Në vënd të fundit është fjalëkalimi “trustno1” (= “mos beso asnjë”). Ngushëllimi i vetëm është fakti se shumica e këtyre passwordeve nuk do të jetë kurrë të pranueshme nga shërbimet më të rëndësishme dhe më delikate. Ata tani kërkojnë pothuajse të gjithë një minimum prej 8 karakterësh, prezenca e shkronjave dhe numrave dhe më së shumti të mëdha dhe të vogla, për të mos folur edhe për një simbol.

Më poshtë rënditja e plotë e 25 passwordeve që rënditen në vëndet e para.

 • 123456
 • password
 • 12345678
 • qwerty
 • 12345
 • 123456789
 • letmein
 • 1234567
 • football
 • iloveyou
 • admin
 • welcome
 • monkey
 • login
 • abc123
 • starwars
 • 123123
 • dragon
 • passw0rd
 • master
 • hello
 • freedom
 • whatever
 • qazwsx
 • trustno1

password-foto-lista (1)

ose.al

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.