nokia 9 tjeter
Lajmet e fundit

NOKIA 9 tjeter foto “rrjedh” online mbi pamjen e gjigandit finlandez • ose.al

[Perditesim 04 tetor 2017]

Mbi Nokia 9 tjeter fotografi sapo eshte hedhur ne rrjet. Behet fjale per nje version mjaft interesant ne ngjyre “Polished Blue” teper te bukur.

nokia 9 tjeter

Fotografia eshte hedhur online nga nje zhvillues i softwareit te kompanise Nokia. Burimi eshte i njejti me ate qe nxorri disa informacione pak jave me pare. Lexo me poshte👇

Ajo qe vihet re eshte ekrani “edge to edge” dhe i perkulur ne pjeset anesore. Informacioni tjeter ka te beje me RAM qe do te jete ne dy versione, 6 GB dhe 8 GB. Ndersa pritshmeria mbi çmimin e fabrikes ne Europe eshte rreth 749 € 🙈

Nokia 9  kerkon te rivalizoje Samsung, Apple dhe Xiaomi.

Nga imazhet shihet qarte qe Nokia 9 mund te jete i pari smartphone i Nokia qe nuk ka korniza anesore. Pra “bezel-less” konfirmohet si design i momentit. Butoni i sensorit te shenjes se gishterinjve “Fingerprint” zhvendoset ne pjese kurizore te celularit, afer fotokameres. Kjo e fundit eshte e tipit “Dual-Camera” e teknologjise Zeiss me sensore IMX 258 dhe RGB.

Paneli i ekranit mendohet se do te jete i tipit AMOLED me tendence te perkulur (Curved). Nga website GFXBench mesohet se ekrani do te jete prej 5.3” ashtu si dhe Nokia 8.

Procesori me shume mundesi do te jete nje SnapDragon 835.

Nokia 9 shfaqet ne keto imazhe:

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

12 thoughts on “NOKIA 9 tjeter foto “rrjedh” online mbi pamjen e gjigandit finlandez • ose.al

  1. Smarphonet e vetem qe perdorin Android dhe qe prodhojne procesorin e tyre jane Samsung me Exynos dhe Huawei me Kirin. Te gjithe te tjeret perdorin procesoret e Qualcomm dhe MediaTek kryesisht…ndaj jane Qualcomm dhe MediaTek qe duhet te permiresojne procesoret! Dhe informacionet jane qe gjenerata e re do te jete fantastike (shenjat e para do ti marrim me Kirin 970). Disavantazhi i iOS eshte se per ata qe duan se zben iOS jane te detyruar te perdorin iPhone 🙂

  2. Smarfonet android jane shume te perhapur dhe nuk jane vetem samsungu dhe huawei,ka edhe disa marka te tjera qe jane ne krye te klasifikimit qe nuk po i permirsojne procesoret e tyre si:xiaomi,lg,oneplus,lenovo,htc,sony madje edhe nokia.Keto marka zene nje perqindje shume te madhe te tregut dhe duhet te punojne me shume se bashku ne permirsimin e procesorit

  3. Nuri nuk kuptojme çdo te thote “smartphonet android nuk permiresojne procesoret e tyre”. Procesoret prodhohen nga Qualcomm dhe Mediatek kryesisht. Pra nuk prodhohen nga Xiaomi, LG, OnePlus, Lenovo, HTC, Sony etj….keto kompani nuk kane procesore te tyre per te permiresuar. Thjeshte i “huazojne” nga Qualcomm kundrejt nje çmimi. Normalisht per FlagShipet e tyre ata kane procesorin me te mire te mundshem, pra SnapDragon 835. Ndersa per versionet me çmime me te ulta kane procesoret SD te niveleve me te ulta. Vetem Samsung dhe Huawei aktualisht prodhojne procesore te tyre. Dhe keto dy kompani i kane permiresuar shume, aq sa Huawei me Kirin 970 pritet te thyeje çdo rekord 🙂

  4. Aktualisht tre markat me te shitura te smarfonave jane samsungu,apple dhe huawei dhe te treja keto perdorin procesor qe e kane krijuar vet nderkohe qe markat e tjera jane duke perdorur prej nje kohe te gjate Sd835 Madje edhe ne modelet qe do te lancohen eshte i njejti procesor.Mendoj se te gjitha keto Marka duhet te punojne se bashku per krijimin apo permirsimin e procedorit dhe jo te jene te varura nga Qualcomi apo Mediatek ne menyre qe te ofrojne me teper.

  5. Po kjo mund te jete nje nevoje, ne fakt sot doli lajmi nga LG qe po rimerr ne dore punen me nje procesor te prodhuar nga ajo vete. SD 835 e kane te gjithe sepse tani per tani eshte top per Android. Aq sa dhe Samsungu e ka prodhuar S8 me dy versione, njerin me Exynos e tjetrin me SD835. Edhe Google Pixel 2 XL do te kete SD835

 1. Nokia ka qene vertet super di per bukuri dhe sidomos ne cilesi .I vetmi gabim ka qene perdorimi I sistemit windows..Por ne krahasim me te gjithe cel per kohen ka pas gjithmone kameren me cilesore nga te gjithe.Ndoshta dhe tani mund ta kete kte cilesi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.