nokia-mwc-2018
Celulare Lajmet e fundit

Nokia 7 Plus, Nokia 6 dhe Nokia 1. Ja celularĂ«t e rinj nga HMD 😍

Nokia 7 Plus, Nokia 6 (2018) dhe Nokia 1 u njoftuan zyrtarisht nga HMD gjatë një eventi të mbajtur në Kongresin Botëror të Celularëve në Barcelonë. Nga të tre, vetëm Nokia 1 dhe 7 Plus janë në fakt modele krejtësisht të reja, duke pasur parasysh se Nokia 6 në versionin 2018 ishte nisur në tregun kinez në fillim të vitit.

Nokia 7 Plus

Nokia 7 Plus ka pikën e saj të fortë në industrinë fotografike, në sajë të kombinimit të pajisjeve optike dhe algoritmeve inovative të imazhit që lejon marrjen e fotografive “të vërteta në jetë”. Në guaskën e pasme ka një kamer me kënd të gjerë ultra të ndjeshme 12MP dhe një tjetër 13MP me 2x zoom optik, të pajisur të dy me sensorë optikë Zeiss.

Brenda ka Qualcomm Snapdragon 660 Mobile Platforma, në sajë të cilit janë të garantuara performanca të larta dhe, në të njëjtën kohë, një sërë optimizimesh mbi baterinë. Vetëm mendoni se bateria 3800mAh lejon të arrijë deri në 2 ditë të përdorimit të vazhdueshëm.

 Nokia 7 Plus ka Android One si një sistem operativ dhe ofron një ekran 18:9 nga 6 inç me rezolucion të plotë HD.

Lexoni më shumë mbi Android ONE! 

Celulari do të jetë në dispozicion nga prilli në ngjyrat e zeza/bakri dhe bardh/bakri me çmimin e rekomanduar prej 399 euro.

Karakteristikat e Nokia 7 Plus

Përmasat: 158.38×75.64×7.99mm

Ekrani: 6 “Full HD + 18:9 ekran IPS me Corning Gorilla Glass, dendësia e 403ppi

Proçesori: Qualcomm Snapdragon 660

4GB RAM LPDDR4 + 64GB memorie të brendshme që mund të zgjerohet me microSD deri në 256GB

Lidhje 4G LTE, 802.11 a / b / g / n / ac WiFi, Bluetooth 5.0, GPS + GLONASS + BDS, USB Lloji C, 3.5mm jack

Sensor gjurmë gishtash + Bateri 3800mAh me ngarkesë të shpejtë

16MP Zeiss kamera përpara me f / 2,0 aperture

Kamera e pasme e dyfishtë: 12MP Zeiss me aperturë f / 1,75, piksel 1,4um, flash me dy ton; 13MP Zeiss me aperturë f / 2.6, 1.0um piksel

Nokia 1

Nokia 1 është një celular i aftë për të ofruar të gjitha tiparet kryesore me një çmim të reduktuar, në shumën prej 99 euro. Prania e Android One si sistem operativ lejon performancën optimale edhe me vetëm 1 GB RAM, duke siguruar Play Store për të shkarkuar aplikacionet më të përdorura, duke përfshirë WhatsApp, Facebook, dhe Instagram (automatikisht duke theksuar ato optimizuar për Android Oreo ( Go Edition). Trupi me dy tone është bërë nga polikarbonat dhe lejon telefonin të mbrohet nga goditjet dhe gungat aksidentale.

Karakteristikat e Nokia 1

Sistemi operativ Android Oreo  (Go Edition)

Përmasat: 133.6×67.78×9.5mm

4.5 “FWVGA IPS ekran

Proçesor: MediaTek MT6737M katër-core @ 1.1GHz

1GB RAM LPDDR3 + 8GB memorie të brendshme mund të zgjerohet deri në 128GB

Lidhshmëria 4G LTE, 802.11 b / g / n WiFi, GPS, Bluetooth 4.2, mikro USB 2.0, priza 3.5mm

Bateria e largueshme 2150mAh

2MP front cam me fokus të fiksuar

Kamera e fokusit e pasme 5MP me fokus fiks dhe LED flash

Radio FM 

Nokia 6 (2018)

Nokia 6 – prezantuar në janar 2017, dhe deri më tani në dispozicion vetëm në tregun kinez – nis zyrtarisht në Europë. Smartphoni ka optik Zeiss, të zgjeruara Dual-Sight, USB Type-C dhe versionin e sistemit operativ Android Oreo (Go Edition).

 Nga një këndvështrim estetik dhe konstruktiv, Nokia 6 është bërë nga një bllok i vetëm alumini. Ekrani 2.5D është e mbrojtur nga Corning Gorilla Glass, ndërsa brenda është platforma Qualcomm Snapdragon 630 Mobile që ofron një performancë të shkëlqyer dhe një jetëgjatësi prej baterisë deri në 24 orë.

Sistemi operativ: Android One

Përmasat: 148.8×75.8×8.15mm + sensorin e gjurmëve të gishtit në pjesën e prapme

5.5 “IPS shfaqë 2.5D Full HD të lakuar me Corning Gorilla Glass 3, densitet prej 403ppi

SoC Qualcomm Snapdragon 630

3 / 32GB ose 4 / 64GB RAM / ROM që mund të zgjerohet deri në 128GB

Lidhje 4G LTE, 802.11 a / b / g / n / ac WiFi, Bluetooth 5.0, GPS + GLONASS, USB Lloji C, fole 3.5mm, NFC

Radio FM

Bateri 3000mAh

Kamera e pasme 16MP me aperturë f / 2.0, flash dyfishtë LED, PDAF, optikë Zeiss, pixel 1.0um

Kamera e përparme me fokus 8MP, aperture f / 2.0, piksel 1.12um, 84 ° FOV

Pajisja do të jetë në dispozicion në prill në ngjyrë të zezë/bakri, bardhë/hekuri dhe blu/ari në dy variante të 3/4 dhe 32GB / 64GB (për këtë version të dytë do të duhet të presim më gjatë). Çmimi bazë i rekomanduar është 279 euro.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do tĂ« bĂ«het publike. Fushat e domosdoshme janĂ« shĂ«nuar me njĂ« *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.