nokia 105-nokia 7
Celulare Lajmet e fundit

Nokia 105 dhe Nokia 130 kushtojnë më pak se …

E mbani mënd kohën kur celularët u përdornin vetëm për të telefonuar dhe për të shkruajtur SMS? Nokia 105 dhe Nokia 130 duan të na rikthejnë atë periudhë. Mesatarisht personat harxhojnë më shumë se 75 minuta në ditë duke kontrolluar rrjetet sociale dhe aplikacione të ndryshme nga celulari i tyre. Duke patur vetëm karakteristikat bazë të një celulari, Nokia ju premton se do keni më shumë kohë për hobet tuaja.

nokia 105-nokia 130-foto-detaje-karakteristika

 

Më të vëmendshit nga ju do të keni vënë re se këto nuk janë me siguri modele të reja në fushën e Nokias. Ato janë versioni i tretë i Nokia 105 dhe e dyta për modelin 130.

NOKIA 105

Nokia 105 u prezantua fillimisht në vitin 2013, për tu përditësuar në vitin 2015 nga Microsoft, dhe vjen sot, në vitin 2017, me edicionin e tij të tretë. Këtë herë përsëri në duart e Nokia, apo HMD më të mirë, e cila nuk ndryshon karakteristikat themelore të pajisjes por fut disa ndryshime. Nokia 105 (2017) sjell me vete një ekran prej 1.8″, dhe një dizajn më modern me linja më pak katrore. Nën kapuç është i njëjtë pajisje hardware që karakterizohet paraardhësit e tij, ose 4 MB RAM dhe 4 MB ROM. Bateri prej 800 mAh mund të ofrojnë deri në 15 orë thirrje. Ky është një hardware shumë i thjeshtë, por më shumë se e mjaftueshme për të menaxhuar në mënyrë optimale sistemin operativ Nokia Series 30+. Natyrisht është edhe loja klasike Snake, që u ringjall në versionin e fundit Xenzia.

 

 

Ndër veçoritë e tjera, mund të gjejmë një elektrik dore LED, FM radio, 3.5mm jack audio dhe portën microUSB 2.0. Nokia 105 do të jetë në dispozicion në dy versione: mono dhe dual SIM. Çmimet duken jashtëzakonisht interesante. dhe të përshtatshme për të gjithë. Flitet për $14.5 për variantin mono dhe $15 për SIM  të dyfishtë, pothuajse 25% më pak se versionet 2015.

 

nokia 105-foto-detaje-karakteristika

 

NOKIA 130

Duke u kthyer tek Nokia 130, prezantuar fillimisht në vitin 2014, është një telefon pak më i avancuar se Nokia 105. Specifikimet themelore janë shumë të ngjashme, edhe pse në këtë rast memoria e brendshme kalon në 8 MB, dhe 32GB nëpërmjet slot microSD. Bateria prej 1020 mAh bateri mund të sigurojë deri në 44 orë thrije, FM radio dhe deri në një muaj jetëgjatësi. Paraqesin të njëjtin sistem operativ: Nokia OS Seria 30+. Çmimi mendohet të jetë $21.50, duke përjashtuar taksat.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.