nasa
Lajmet e fundit

NASA konfirmon riaktivizimin e teleskopit hapsinor i mbijetuar per 9 vite ne hapsire

NASA deklaron se teleskopi vezhgues i planeteve, Kepler eshte “zgjuar“ perseri!

Teleskopi hapesinor Kepler i NASA-s eshte riaktivizuar dhe filloi mbledhjen e te dhenave te shkences perseri, u shpreh Agjencia Amerikane e hapesires.

 Mbledhja e te dhenave te shkences filloi me 29 gusht per fushaten e saj te vezhgimit te 19-te. 

“Pasi u nxorr nga gjendja e qete, konfigurimi paisjeve eshte modifikuar per shkak te sjelljes se pazakonte te shfaqur nga nje prej  paisjeve”, u shpreh NASA ne nje deklarate te enjten. “Treguesit paraprake tregojne se performanca e treguar e teleskopit mund te jete disi e degraduar. Mbetet e paqarte se sa karburant ka mbetur, ndersa NASA vazhdon te monitoroje performancen e paisjes”, shtoi ajo.

nasa

Ne korrik, NASA vendosi paisjen, me 2.650 planete te konfirmuara, ne nje gjendje si hibernacion ne pergatitje per te shkarkuar te dhenat shkencore te mbledhura ne fushaten e saj te fundit te vezhgimit.

Me 3 gusht, Kepler filloi me sukses shkarkimin e te dhenave te saj te te dhenave shkencore nga Fushata 18 e tij dhe pastaj hyri ne modalitetin e “gjumit” mund ta quajme pikerisht pas shkarkimit te te dhenave te Fushates 18 me 24 gusht.

Ka filluar ne vitin 2009, misioni i Kepler eshte projektuar posaçerisht per te vezhguar rajonin tone te galaksise se Rruges se Qumeshtit per te zbuluar qindra planete me madhesi tokesore dhe me te vogla ne ose prane zones se banueshme dhe per te percaktuar fraksionin e qindra miliarda yjeve ne galaktiken tone qe mund te kete planete te tilla.

Nder te gjeturat e tjera, kohet e fundit jane bere 24 zbulime te reja te planetit duke perdorur te dhena nga fushata e vezhgimit te 10-te, duke shtuar ne miratimin ne rritje te anije kozmikes se 2,650 planetareve te konfirmuar. Teleskopi hapesinor i Kepler, i cili tani eshte 94 milion milje larg nga Toka, ka mbijetuar me shume goditje te mundshme gjate nente vjeteve te saj ne fluturim, nga deshtimet mekanike qe te shperthenin rrezet kozmike.

NASA ne prill nisi nje tjeter anije kozmike te  vezhgimit te planetit, Sateliti i Transmetimit te Ekzoplanetit (Tess).

Pas teleskopit hapesinor Kepler, Tess eshte anija e dyte qe do te kerkoje per planetet jashte sistemit tone diellor, duke perfshire ato qe mund te mbeshtesin jeten.

Besoj se dhe ju jeni kureshtare te dini rreth zbulimeve qe reja nga NASA. Ju ftojme te na ndiqni ne vazhdim dhe te ndani mendimin tuaj me ne !

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.