Surface Microsoft
Lajmet e fundit PC Tablet

Microsoft lançon Surface Laptop 2, Surface Studio 2 dhe Surface Headphones

Microsoft lançoi një gamë të përditësuar të pajisjeve aktuale Microsoft Surface dhe ka shtuar disa produkte të reja në linjën e tyre aktuale në këtë event të tyre këtë vit. Eventi u mbajt në New York City më 2 tetor. Pajisjet e reja të prezantuara janë Surface Laptop 2, Surface Studio 2, Kufjet Surface dhe Surface Pro 6. Microsoft ka vendosur nisjen e pajisjeve të reja për sezonin ardheshem të blerjeve.

1.  Surface Laptop 2:

Microsoft Surface

Ky është një version i përditësuar i Microsoft Surface Laptop që Microsoft lëshoi vitin e kaluar. Pajisja ka procesorin e ri të gjenerates se 8 Intel Core. Përdoruesi gjithashtu mund të zgjedhë për procesorin Intel Core i5 ose i7 sipas nevojave të tyre. Laptopi ka një ekran PixelSense 13.5 inç me një rezolucion 2256 x 1504 px dhe ka një dendësi pikseli prej 201 ppi.

PixelSense është teknologjia e Microsoft që mund të ndiejë sasinë e presionit që po vihet në ekranin e pajisjeve Surface. Kjo teknologji zgjeron mundësitë e asaj që një ekran prekje është i aftë. Microsoft është duke përdorur këtë teknologji në aksesorët e tyre të sipërfaqes si Microsoft Surface Pen dhe Microsoft Surface Dial. Ekrani ka 10 funksione me pikë të prekjes. Për sa i përket memories, përdoruesit mund të zgjedhin kapacitetin e SSD që varion nga 128 GB në 1 TB. RAM mund të konfigurohet me 8 GB ose 16 GB. Pajisja fuqizohet Intel UHD 620 Graphics pavarësisht nga përzgjedhja e procesorit.

Për sa i përket porteve I / O pajisja ka një lidhje USB 3.0, një fole kufjesh 3.5 mm, një port mini per ekranin dhe një portë lidhëse sipërfaqësore e cila është i pershtatshme me ndërfaqjet e ekranit Surface Dial. Laptopi gjithashtu ka një webcam 720p HD, mikrofona të dyfishtë stereo dhe një sensor të dritës së ambientit. Surface Laptop 2 është në dispozicion në katër ngjyra të ndryshme: Burgundy, Platinum, Cobalt Blue dhe Black. Çmimi i laptopëve varion nga 999 dollarë për variantin bazë dhe shkon deri në 2.199 dollarë për variantin reklamuar.

2. Surface Studio 2:

Microsoft Surface

Ky është një version i përditësuar i Surface Studio-it të lancuar nje vit më parë. Tani Microsoft ka përditësuar procesorin, kartën grafike dhe memorien. Surface Studio 2 ka një ekran të lehtë të përkulshem, i cili mund të përdoret për të shkruar dhe madje edhe për të vizatuar. Microsoft synon që kjo pajisje të arrijë profesionistët e dizajnit. Ekrani është një ekran 28 inç me një raport 3:2. Ashtu si Surface Laptop 2, Surface Studio 2 gjithashtu ka një ekran me shumë prekje prej 10 pikësh.

Ai fuqizohet nga gjenerata e 7-të Intel-core i7-7820 HQ . Kompjuteri ka 1 TB ose 2 TB memorie SSD dhe RAM 16 GB ose 32 GB. Ka dy opsione të kartave grafike për të zgjedhur, Nvidia GTX 1060 me 6 GB DDR 5 Ram ose Nvidia GTX 1070 me 8 GB RAM (Shënim: Kjo është kartë grafike RAM dhe jo RAM-i kryesore i sistemit).

Përsa i përket kamerës, videos dhe audios, ka një kamera 5 MP përballë 1080 HD, dy mikrofona dhe altoparlantë Dolby Stereo 2.1 . Sa i përket lidhjes me valë, ai ka 802.11 ac A / B / G / N Wi-Fi dhe Bluetooth 4.0. Pajisja peshon në 9.56 kg. Gjithashtu Surface Studio 2, paketon Surface Pen, tastierën surface, mousen Microsoft Surface dhe kordonin e rrymës për pajisjen. Modeli bazë i Microsoft Surface Studio fillon në $ 3,499 dhe shkon deri në $ 4,799.

3. Surface Pro 6:

Microsoft Surface

Surface Pro u lancua për herë të parë në vitin 2013 dhe ka arritur në gjeneratë e saj të 6-të. Surface Pro është përgjigja e Microsoft-it ndaj iPad-it të Apple. Por Surface Pro dhe iPad janë krejtësisht të ndryshme. Apple iPad është version me i madh i nje smartphone, ndërsa Surface Pro 6 është një kompjuter i plotfuqishëm. Surface Pro është ndërmarrja e Microsoft-it për ndërtimin e një kompjuteri portativ. Surface Pro 6 ka një tastierë fizike të shkëputshme dhe ka një qëndrim kick-back që mund të përshtatet me kënde të ndryshme për ta bërë atë të qëndrojë në këmbë. Tastiera e shkëputur shitet veç.

Pajisja ka ekran 12-inç me 10 pika prekje. Ekrani ka një rezolucion prej 2736 x 1824 px dhe një dendësi pixelash prej 267 ppi. Fuqizimi i tabletit është një procesor Intel Core i5 ose i7 i gjeneratës së 8-të. Pajisja ka gjithashtu grafika te Intel UHD 620 Graphics. Ashtu si Surface Laptop 2, RAM mund të konfigurohet me 8 GB ose 16 GB. Memoria SSD mund të zgjidhet nga 128 GB deri në 1 TB. Pajisja ka teknologjinë Bluetooth 4.1 dhe 802.11ac A / B / G / N Wi-Fi. Ka një Gyroscope dhe një sensor të dritës.

Portat e pajisjes I / O jane: një porte USB 3.0, 3.5 mm kufje, mini DisplayPort, Microsoft Surface Connector dhe një port me kartë microSDXC. Microsoft pretendon se pajisja ka një bateri deri në 13.5 orë, e cila do të ndryshojë në varësi të përdorimit të pajisjes. Tableti peshon 775 gram për variantin i5 dhe 792 gram për variantin i7. Çmimi i pajisjes ndryshon midis $899 dhe $ 1,899 në varësi të konfigurimit.

    Aksesore shtesë: Microsoft Surface Pen dhe Dial

Microsoft Surface

Surface Pen: Është një stilolaps aktiv dhe një stilolaps dixhital që Microsoft ka zhvilluar për të punuar së bashku me pajisjet e tyre Surface me teknologjinë PixelSense. Ajo ka pika ndjeshmërie të presionit të ndryshueshëm që e lejon atë të punojë si një furçë bojë e vërtetë e jetës ose një stilolaps. Microsoft është kryesisht duke synuar profesionistët e industrisë së projektimit. Njerëzit në këtë fushë mund të përfitojnë nga avancimet teknologjike ndryshe nga stilolapsi dhe letra tradicionale.

Surface Dial: Kjo është një tjetër pajisje që është kryesisht në shënjestër të profesionistëve të dizejnimit . Diali vendoset mbi ekranin e Surface Laptop ose Studio. Ofron funksione si zmadhimi brenda dhe jashtë, zgjedhja e furçave të bojës dhe një mori karakteristikash të tjera që mund të lehtësojnë punën e profesionistëve.

4. Kufjet Surface:

Microsoft Surface

Ky është një tjetër produkt kyç që Microsoft njoftoi në ngjarjen Surface të këtij viti. Kufjet e Microsoft Surface kanë shumë karakteristika të dobishme. Kufjet automatikisht ndalojnë audio kur i hiqni ato nga koka dhe pastaj rifilloni audio kur i vendosni ato përsëri.

Ata kanë integrimin e Cortana. Cortana është asistent virtual i Microsoft-it me të cilin përdoruesi mund të bashkëveprojë për të kryer detyra të caktuara. Ju mund t’i kërkoni Cortanës të vendosë përkujtues, të pyesni për motin, etj. Ky është vetëm një shembull i vogël i asaj që asistentja virtuale është e aftë. Për të kontrolluar volumin e kufjeve ju thjesht mund të rrotulloni gishtat rreth kupës së veshit. Ata gjithashtu kanë anulim të ndryshueshëm aktiv të zhurmës. Kufjet kanë katër mikrofona që ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së anulimit të zhurmës. Me këtë funksion përdoruesi mund të filtrojë ose të lejojë sasinë e tingullit të ambientit që i del në vesh. Kufjet janë në përputhje me Windows 10, Android, iOS dhe macOs. Ato janë në dispozicion në ngjyrë të Lehta të Zezë dhe kanë një çmim prej 350 $.

5. Aplikacioni Your Phone App

Microsoft Surface

Përveç kësaj, Microsoft gjithashtu demonstroi aplikacionin e tyre “Your Phone” për Windows. Me këtë kërkesë përdoruesi mund të përgjigjet drejtpërdrejt në mesazhet me tekst që marrin në telefonin e tyre Android. Ky funksion është me të vërtetë i përshtatshëm dhe përdoruesi nuk ka nevojë të kaloje sa në kompjuter dhe telefon për t’iu përgjigjur mesazheve.

Klevis
Student ne degën inxhinieri Kompjuterike, gjithmonë i fiksuar pas lajmeve te fundit rreth botës së teknologjisë. Dëshira për të informuar shqiptarët rreth këtyre lajmeve më bëri që të jem pjesë e ose.al.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.