Lajmet e fundit

Me Firefox mund te mesoni nese ju kan vjedhur password

Firefox ,tashme ju mundeson te dini nese ju kan vjedhur password -in

Duke perfunduar ne shkelje te panumerta te te dhenave qe ndodhin cdo vit nuk eshte tashme nje ceshtje nese do te behet, por kur do behet. Shkeljet e sigurise e drejtojne gamen nga agjencia e vleresimit te kredive e quajtur Equifax, pra update me i ri i Firefox-it do tju njoftoje direkt nese ndonje nga fjalekalimet tuaja eshte ekspozuar ndaj botes se gjere te hacker-ave.

 

Fillimisht u zbulua ne qershor, ku Firefox Monitor skanon webin per adresat e emailit qe jane komprometuar nga hacker te ndryshem. Eshte bazuar ne nje partnership me “Have I Been Pwned“, nje tool i zhvilluar nga developer-i i Microsoft, Troy Hunt qe ka monitoruar ne heshtje qe nga viti 2013. Ai tregon ne menyre te sakte nese ju kan vjedhur password -in. Nese nuk deshironi te shkarkoni Firefox dhe te jeni gjitmone ne dijeni per passwordet tuaja mund te klikoni tek butoni i meposhtem dhe te fusni emailin tuaj. Direkt do dali pergjigja nese passwordi juaj eshte vjedhur apo jo.

 

Nese nuk jeni hackuar pergjigja do jete -> “Good News” ndryshe “Oh no – pwned!

 

shiko nese email eshte i hackuar

Partneriteti i internetit me Firefox-in do te zgjeroje ndjeshem arritjen e asaj qe kerkojme. Raporti i te dhenave te gushtit te Firefox-it vendosi bazen mujore aktive te perdorueseve, ne rreth 250 milione.

Funksionaliteti i Firefox Monitor duhet te jete i njohur per te gjithe ata qe “Have I Been Pwned”. Pas nenshkrimit, fusin adresen e tyre te e-mailit ne nje skede kerkimi dhe ky mjet i referohet te gjitha rezultateve te llogarive te komprometuara te perhapura ne te gjithe internetin. Nese ju kan vjedhur password -in, Monitor do te thone keshtu :

firefox

Nderkohe qe kredencialet tuaja mund te hasen nga nje shkelje, kjo nuk do te thote se nje pushtim ne shkalle te gjere i privatesise suaj eshte i pashmangshem. Firefox-i rekomandon perdorimin e fjalekalimeve te ndryshme per cdo llogari ne internet, gje qe mund te jete e lodhshme, por eshte nje hap i vlefshem per te mbrojtur informacionin tuaj. Pervec kesaj, ka masa gjithnje e me te zakonshme si two-factor authentication dhe menaxhimi e fjalekalimeve si LastPass, Dashlane dhe Keeper qe ju ndihmojne te organizoni rremujen e llogarive te shumefishta.

Me te dhenat gjithnje e me te ndjeshme ndaj veprave te neveritshme te hacker-ave, ngrehet dhe nje pyetje nese fjalekalimi nje dite do te behet teresisht i vjeteruar nga nevojat e njerezve. Te pakten Firefox-i eshte nje gati  per te ndihmuar perkohesisht.

Ju si mendoni ,a do ishte nje ndihme goxha e rendesishme nga ana e tyre ? Ju ftojme te ndani mendimin tuaj me ne !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do tĂ« bĂ«het publike. Fushat e domosdoshme janĂ« shĂ«nuar me njĂ« *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.