Marka-me-e-shitur
Celulare Lajmet e fundit

Marka me e shitur đŸ”„đŸ”„ nĂ« 3-mujorin [Prill – Qershor 2018]

Marka me e shitur – Samsung?

Shumë njerëz mendojnë se një numër i tillë i prodhuesve të smartfonëve nuk sjellë përfitime për shumicën e tyre. Ata janë të sigurt se vetëm dy kompani në botë kanë shitje të mirë.

Nuk është e vështirë, ata thjesht po mendojnë për Apple dhe Samsung.

Është më e përshtatshme të thuhet se ky opinion është i nguluar në njerëz të obsesionuar nga iPhone dhe smartphonet e linjës Galaxy. Por ajo që tregon numri aktual është një gjë krejt e ndryshme. Counterpoint ka lëshuar një raport të ri për smartphone  lidhur me Q2 të vitit 2018, duke vënë në dukje disa detaje interesante. Edhe pse Samsung dhe Huawei vazhdojnë të udhëheqin listën, pozicionet e prodhuesve të tjerë kanë ndryshuar në mënyrë drastike. Njihuni me shitësit e tjerë të smartfonëve në TOP 5 në tremujorin e tretë.

Marka me e shitur TOP 5

Analiza tregon se Samsung vazhdon të drejtojë tregun e smartfonëve me 20% të tregut, pavarësisht rënies vjetore të dërgesave prej 11%, ndjekur nga Huawei / Honor (15%), Apple (11%), dhe nga Xiaomi me 9%.

Është gjithashtu e rëndësishme të vihet në dukje rritja e HMD Global (Nokia) me një + 782% në baza vjetore.

marka me e shitur ne bote 2018 q2

Nokia ka dominuar mbi të gjitha në Europë ku zë pozitën e pestë me 2% të tregut, duke tejkaluar markat si LG dhe Motorola. Kjo markë ka arritur rezultate të konsiderueshme, pothuajse të papritura në më pak se dy vjet, me një rritje rekord për sektorin smartphone.

marka me e shitur ne europe 2018 q2 foto 1

ose.al – Shtëpia e teknologjisë

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do tĂ« bĂ«het publike. Fushat e domosdoshme janĂ« shĂ«nuar me njĂ« *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.