Celulare Lajmet e fundit

LG zhgenjen me celularin e fundit G7

Teknologjia e shfaqjes OLED mund të jetë një nga trendet më të nxehta të celularëve këtë vit por një teknologji e tillë e re nuk vjen pa sakrifica. Përdorimi i teknologjisë së hollësishme dhe efikase të ekranit është një nga arsyet për rritjen e çmimeve në disa smartphone të nivelit të lartë. IPhone X, ishte telefoni i parë i lëshuar nga Apple për të miratuar një panel OLED. Rezultati? Një çmim prej më shumë se 1000 euro. Me sa duket, kjo rritje e madhe në kostot e prodhimit do ta mbajë LG-in larg nga futja e teknologjisë OLED në smartphonin e tyre më të ri – LG G7 (ose çfarëdo emri që ata do zgjedhin).

Sipas analistëve nxitimi për të adoptuar teknologjinë OLED mund të reflektojë në një kosto të madhe dhe të panevojshme të çmimeve.

Megjithatë, jo gjithçka është një humbje për ata që presin për LG G7. Raportet e mëparshme theksojnë se smartphone i ardhshëm i Koresë së Jugut do të shfaqë një ekran MLCD+ që është menduar të konsumojë 35% më pak energji sesa një panel LCD standard. Për më tepër, teknologjia duhet të ofrojë një ndriçim shumë më të mirë.

 LG G7-LCD-OLED

Analistët theksojnë se LG vendosi të mbajë teknologjinë LCD pas shqyrtimit të shitjeve të pakta të arritura nga iPhone X. Vlen të përmendet se LG tashmë ka vendosur panelin OLED në LG V30, megjithatë, nuk kemi asnjë siguri nëse kompania do ta vazhdojë ta bëjë këtë me modelet V të ardhshme.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.